Wielki Kanion Kolorado leży pośrodku bezkresnej pustyni. 14 tysięcy lat temu krajobraz wyglądał jednak zupełnie inaczej. Tam, gdzie teraz leży piasek, dominowały jeziora, z wielkim Bonneville na czele. Zajmowało ono znaczną część terenów dzisiejszego stanu Utah.
Dziś sobie to trudno to sobie wyobrazić, ale w przeszłości teren dzisiejszego południowego zachodu USA obejmowało potężne pojezierze.
Okolice Wielkiego Kanionu wypełniało m.in. jezioro Bonneville. Akwen miał powierzchnię 50 tys. km kw. To niemal tyle, ile obecnie wynosi powierzchnia wielkiego jeziora Michigan.
Wraz ze zmianą klimatu jezioro zaczęło wysychać, a równocześnie w jego wodach rósł poziom zasolenia. Dzisiaj po tym ogromnym akwenie pozostało Wielkie Jezioro Słone, znacznie od Bonneville i Michigan mniejsze.
To nie prąd
Naukowcy od dawna zastanawiali się, jaka była geneza występowania licznych jezior na terenie stanów Kolorado, Utah czy Arizony. Jedna z dotychczasowych teorii głosiła, że woda pojawiła się w tym regionie dzięki prądowi strumieniowemu z północy kontynetu, który przez wielkie połacie lodu został rozdzielony i przekierował wielkie burze z intensywnymi opadami deszczu na zachód.
Pyłki
Ta hipoteza okazała się błędna. Najnowsze badania opublikowane w czasopiśmie "Science" dowodzą, że było zupełnie inaczej.
Naukowcy z Uniwersytetu w Teksasie dokładnie przeanalizowali dawne poziomy opadów oraz zbadali rodzaje pyłków w rdzeniach dzisiejszych osadów. Z otrzymanych danych wynika, że za powstaniem m.in. jeziora Bonneville wcale nie stoi prąd strumieniowy, a ulewne tropikalne masy wilgotnego powietrza, które nadeszły z ciepłego południa.
Sięgnęły Oregonu
Najnowsze wnioski naukowców rzucają nowe światło również na historię pierwszych mieszkańców Ameryki Północnej. Niedawno ich ślady znaleziono nieopodal jaskiń Peisley w Oregonie.
Teraz już wiadomo, dlaczego ludzie zamieszkiwali tamte tereny. Na terenie dzisiejszej pustyni panował bowiem klimat podobny do tropikalnego, korzystny dla prehistorycznego człowieka.
Autor: adsz/ŁUD / Źródło: accuweather.com