Fala dźwiękowa wytworzona przez trzęsienie ziemi, do którego doszło równo dwa lata temu w japońskiej Fukushimie, dotarła na krawędź Kosmosu - podają na łamach "Geophysical Research Letters" badacze Europejskiej Agencji Kosmicznej. Odebrał je satelita GOCE.
Trzęsienie ziemi, które równo dwa lata temu nawiedziło region Tohoku, było tak potężne, że zostało odnotowane także na krawędzi Kosmosu. Badacze mówią, że wstrząs o sile 9 st. w skali Richtera, który miały miejsce 11 marca 2011 roku, wysłał falę dźwiękową, która dotarła aż do GOCE (Gravity field and steady-state ocean circulation explorer) - satelity należącego do Europejskiej Agencji Kosmicznej. Należy zaznaczyć, że GOCE stacjonuje 255 km nad Ziemią.
Wychwycił infradźwięki
Od dawna wiadomo, że duże trzęsienia ziemi generują tzw. infradźwięki, czyli fale dźwiękowe niesłyszalne dla człowieka, ponieważ ich częstotliwość jest za niska, aby odebrało je ludzkie ucho. Dotąd jednak żadnemu statkowi kosmicznemu nie udało się ich odebrać. Dlaczego zrobił to akurat GOCE?
- To dzięki temu, że jego akcelerometr (przyrząd do pomiaru przyspieszeń liniowych lub kątowych - przyp. red.) jest 100 razy czulszy niż akcelerometry innych satelitów - mówił BBC Rune Floberghagen z ESA, dodając, że falę dźwiękową udało się odebrać dwa razy. Za pierwszym razem przechodziła nad Pacyfikiem, za drugim - nad Europą.
Niesamowity akcelerometr
Zadaniem GOCE jest m.in. badanie pola grawitacyjnego Ziemi. Satelita ma tworzyć mapy subtelnych różnic, jakie zachodzą w przyciąganiu grawitacyjnym na przestrzeni powierzchni Ziemi. Różnice te powstają na skutek nierównego rozłożenia masy wewnątrz planety i sprawiają, że niemalże niedostrzegalnie zmienia się prędkość przelatującego nad poszczególnymi miejscami satelity. Te zmiany prędkości jest w stanie rejestrować właśnie akcelerometr, inaczej nazywany przyspieszeniomierzem. Tym, co akcelerometr satelity zarejestrował 11 marca 2011 roku, były właśnie zmiany w prędkości i w gęstości cząsteczek powietrza, kiedy przechodziła przez nie fala dźwiękowa.
Autor: map/mj / Źródło: BBC