Ciekawostki

Ciekawostki

Myśleli, że to wybuch gwiazdy, a to "świetlne echo"

Znajdująca się w gwiazdozbiorze Jednorożca gwiazda zmienna V838 Monocerotis fascynuje astronomów. Zwróciła na siebie uwagę 12 lat temu, rozbłyskując najmocniej ze wszystkich obiektów Drogi Mlecznej. Naukowcy nie mogli dociec przyczyn wybuchu, który wygenerowałby tak wielką ilość energii, i dopiero po szczegółowych badaniach ustalili, że za ten efekt odpowiada odbicie światła.

Jak zniechęcić komary? "Najlepszy jest goździk"

Istnieje wiele sposobów walki z komarami - na rynku jest dostępna cała gama produktów w różnych formach, w tym chemiczne i elektryczne. Powstała nawet aplikacja na telefon imitująca dźwięki odstraszające komary. Każdy ma swój patent na uniknięcie swędzących ukąszeń, jednak który z nich naprawdę działa?

Brazuca łączy piłkarzy i naukowców NASA w ciemnościach laboratoriów. Zyskują studenci

Uwagę grających w tegorocznych mistrzostwach piłkarzy, naukowców NASA oraz milionów kibiców na całym świecie skupia Brazuca - oficjalny model piłki dopuszczony do gry przetestowany przez 600 piłkarzy. W kalifornijskich laboratoriach agencji znajduje się jej kopia, poddawana w imię nauki nietypowym procedurom przy zgaszonym świetle. Dzięki kolorowym strumieniom gazów studenci na własne oczy widzą zjawiska opisywane w podręcznikach.

Efekty zmian klimatu? Powodzie i ulewy, a nie fale wielkich upałów

Zespół ekspertów z Uniwersytetu w Leeds przeprowadził ankietę dotyczącą świadomości Brytyjczyków na temat zmian klimatu. Wyniki zaskoczyły naukowców, bo większość respondentów przyznała, że dowodem przemian, jaki zachodzą w klimacie, nie są fale upałów, tylko powodzie, ulewy i erozje brzegów.

Trzy potężne erupcje na Słońcu w 24 godziny

W środę na Słońcu doszło do trzeciego z rzędu wybuchu radiowego. Ogrzewająca naszą planetę gwiazda "wypluła" w przestrzeń kosmiczną ogromną ilość materii. Niektórzy uważają, że słoneczna aktywność jest przyczyną zakłóceń fal radiowych, jakie zarejestrowano 11 czerwca na Ziemi.

To już pięćset odcinków. W niedzielę dziesiąty jubileusz "Mai w ogrodzie"

W niedzielę 15 czerwca o godzinie 9.05 na antenie TVN Meteo zostanie wyemitowany 500. odcinek magazynu "Maja w ogrodzie". To już 10 lat tego popularnego magazynu dla wszystkich wielbicieli roślin, przyrody i ogrodów. Obecnie "Maja w ogrodzie" to jeden z najdłużej emitowanych bez przerwy programów w TVN Meteo. O kulisach pracy Maja Popielarska opowie w piątek w "Dzień Dobry TVN", a także w sobotę we "Wstajesz i Weekend" w TVN24. Serdecznie zapraszamy.

Weekend w Rumunii: nawet 34 st. C

Mieszkańcy Rumunii cieszą się z wysokich temperatur i słonecznej pogody, jaka panuje obecnie w tym kraju. Rumuni czas wolny spędzają na plażach i basenach. Branża hotelowa również korzysta na sprzyjającej pogodzie i oferuje atrakcyjne ceny pobytu w ich hotelach.

Upały niebezpieczne dla starszych i chorych. Jak sobie z nimi radzić?

Upały to szczególna udręka dla starszych i chorych. Co robić, by je przetrwać? W jaki sposób sobie z nimi poradzić oraz jakie dolegliwości stają się sygnałem, że z organizmem dzieje się coś złego? Odpowiedzi na te pytania udzielił kardiolog dr Piotr Gryglas w porannym programie TVN24 "Wstajesz i wiesz".

Afrykańskie upały. Ekspert radzi, jak je przetrwać

Synoptycy TVN Meteo prognozują, że kilka najbliższych dni będzie naprawdę gorących. Niewykluczone, że miejscami termometry wskażą 34 st. C. Tak wysokie temperatury mogą być niebezpieczne dla organizmu. W porannym programie TVN24 "Wstajesz i weekend" ratownik medyczny Aleksander Hepner radził, co zrobić, by przetrwać nadchodzące upały.

Oko Saurona? Tak SPHERE widzi gwiazdę i jej otoczenie

Ten niepokojący widok mógłby być ilustracją do tolkienowskiej trylogii "Władca Pierścieni". Chociaż wygląda wypisz wymaluj jak złowrogie, demoniczne Oko Saurona, nie należy do fantastycznego Śródziemia, lecz do naszego Wszechświata. To bardzo dokładny obraz odległego o 273 lata świetlne układu planetarnego.

Rewolucje NASA. 10 kosmicznych innowacji wszech czasów

Kosmiczny wyścig w latach 50. pomiędzy ZSRR a Ameryką w dziedzinie astronomii przyczynił się do powstania wielu potężnych urządzeń, które zrewolujonizowały historię podboju kosmosu, a także pogłębiły wiedzę o wszechświecie. Poznajcie 10 najlepszych innowacji kosmicznych, za jakimi stoją Amerykanie z NASA.

Białystok, Podlasie - Białystok, Syberia. Rowerem w 40-stopniowym mrozie

- Na odmrożenia trzymałem krem w bucie. Przed zimnem chronił nas lokalny specyfik - tłuszcz niedźwiedzia - tak w rozmowie z tvnmeteo.pl wspomina rowerową podróż na Syberię podróżnik z Białegostoku, Krzysztof Suchowierski. Pojechał tam jednośladem już dwa razy. Raz z podlaskiego do syberyjskiego Białegostoku. Drugi raz do Jakucji.

Sezon na 46 gatunków storczyków

W maju i czerwcu przypada w Polsce okres kwitnienia storczyków. W naszym kraju występuje 46 gatunków tych kwiatów. Wszystkie są pod ochroną. Można je spotkać w lasach i na śródleśnych łąkach - niekiedy rosną całymi łanami. Część gatunków kusząco pachnie, inne swoim brzydkim zapachem przyciągają wszelkiego rodzaju owady.

Prognoza, która zdecydowała o sukcesie aliantów

Lądowanie aliantów w Normandii w czerwcu 1944 r. to wydarzenie, którego powodzenie zależało od tysięcy czynników, w tym od pogody. Być może prognoza pogody przygotowana wtedy przez Jamesa Stagga, brytyjskiego meteorologa, zdecydowała o powodzeniu desantu we Francji i tym samym o losach wojny.

Królowa Andów rozkwitła w Berkeley

W ogrodzie botanicznym w Berkeley w Kalifornii ta rzadka roślina rozkwitła po 24 latach od posadzenia i jest pod tym względem wyjątkowo szybka. Liście, wyrastające z łodygi przypominającej kaktusa, przez swój kształt i rozmiar porównywane są do desek surfingowych.

Białystok potęgą w badaniach nad odnawialnymi źródłami energii

W najbliższych miesiącach na konto Politechniki Białostockiej wpłyną solidne środki unijne na badania nad odnawialnymi źródłami energii, które mają zostać wdrożone w regionie. Inwestycje pozwolą także samej uczelni zaoszczędzić od 10 do kilkunastu procent kosztów ciepła i energii elektrycznej. Obecnie Politechnika Białostocka wydaje na te cele kilkanaście milionów złotych.