Ciekawostki

Ciekawostki

"Słit focia" i hashtagi dla Ziemi na portalach społecznościowych

Agencja kosmiczna NASA zaprasza wszystkich obywateli naszej planety do wzięcia udziału w ogólnoświatowych obchodach Dnia Ziemi. Organizuje akcję, podczas której mieszkańcy całego świata będą przesyłać zdjęcia "z ręki" z miejsc w których się znajdują. Całość stworzy mozaikę przedstawiającą naszą planetę. Wyślijcie zdjęcie przyrody z hashtagiem #GlobalSelfie i wrzućcie na jeden z portali społecznościowych.

Kobieta z dziećmi w płonącym samochodzie pomiędzy lwami

Podczas wielkanocnej wizyty w brytyjskim parku safari zapaliło się auto. Uwięziona w nim kobieta i dwójka jej dzieci miała dylemat, czy wybiec z płonącego samochodu w odległości zaledwie stu metrów od leżących lwów. To była ich pierwsza wizyta w parku safari w Wiltshire. Nieszczęśnicy chcieli uciekać tuż przed drapieżnikami. Jednak strażnicy zoo zalecali pozostanie w aucie.

Będziemy jeść mniej mięsa i nabiału? Krowy i owce emitują za dużo gazów

Z badań przeprowadzonych w Chalmers Uniwersity of Technology w Szwecji wynika, że powinniśmy ograniczyć spożycie mięsa i nabiału. Hodowla zwierząt przyczynia się do wzrostu emisji szkodliwych dla klimatu gazów. Za 25 lat bydło będzie - według naukowców - powodować połowę całkowitej emisji gazów cieplarnianych do atmosfery.

Witamina B3 prosto z Kosmosu? Naukowcy: to bardzo możliwe

Witamina B3 może pochodzić z Kosmosu. Naukowcy z Uniwersytetu Stanowego w Pensylwanii twierdzą, że po raz kolejny udało się wykryć jej ślady na fragmentach meteorytów. Skąd pewność, że witamina nie ma ziemskiego pochodzenia? To eksperci starali się wyjaśnić w trakcie swoich badań.

Kapsuła Dragon już na orbicie

Po wielu usterkach wreszcie udało się wystrzelić rakietę Falcon 9, na której znajdowała się kapsuła Dragon. Bezzałogowa misja w niedzielę dotrze do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) i dostarczy astronautom ponad dwie tony niezbędnego zaopatrzenia.

Nawiedzona wyspa wystawiona na sprzedaż. Chcą przerobić psychiatryk na luksusowy hotel

Włoski rząd chce wydzierżawić jedno z najstraszniejszych miejsc na świecie - wyspę Povelia, która od kilku lat jest zamknięta dla turystów. Ci, którym udało się dotrzeć do Poveglii zdradzają, że podczas pobytu na niej "byli na chwilę opętani". Dlaczego więc ma zostać sprzedana? - By poprawić sytuację finansową Włoch - zaznaczają władze.

Kosmici pośród wiśni w japońskich ogrodach

"Kosmitami" są drzewka wiśniowe wyrosłe z pestek, które w 2008 roku zabrali ze sobą na pokład ISS astronauci. Pochodzą z ponad 1000-letniej wiśni, od której mocno się różnią. "Kosmiczne drzewka" rozwijają się ponad połowę szybciej od "pobratymców" i różnią się kwiatostanem. - To prawdopodobnie skutki silnego promieniowania kosmicznego, jakiemu zostały poddane - starają się wytłumaczyć naukowcy.

Mammatus zawisł nad Norymbergą

Chmurę z charakterystycznymi wypustkami, przypominającymi bąble, a nawet... krowie wymiona, można było zaobserwować nad jednym z niemieckich miast. To zjawisko mamma, rozwijające się w niektórych warunkach u podstawy chmur. W kulistych "kieszeniach" chmury gromadzą się woda bądź lód.

"Krwawy Księżyc" - oczy Amerykanów zwrócone ku niebu

O godz. 9.45 naszego czasu mieszkańcy obu Ameryk spoglądali w niebo. Doszło wtedy do maksimum całkowitego zaćmienia Księżyca, które rozpoczęło cykl pojawiających się co pół roku czterech zaćmień. Zjawisko można było zobaczyć za pośrednictwem TVN Meteo.

Wypatrujcie jasnej czerwonej kropki na niebie. Mars bardzo blisko nas

Jasno świeci na czerwono, ale nie migocze jak gwiazda - po tym poznamy na niebie Marsa. Znajdziemy go na niebie dość łatwo, bo właśnie znalazł się wyjątkowo blisko Ziemi - "zaledwie" 92 mln km od niej. Karol Wójcicki z Centrum Nauki Kopernik przekonuje, że to nie jedyna astronomiczna atrakcja, jaką możemy obserwować.

Marchew sadźcie śmiało, na ogórki przyjdzie czas

Wiosna już na dobre zadomowiła się w naszym kraju, a wraz z nią rozpoczął się sezon pracy w ogrodzie. O tym, jakie rośliny można sadzić teraz, z Anną Kalińską w porannym programie TVN24 "Wstajesz i weekend" rozmawiał Michał Żebrowski.