Ciekawostki

Ciekawostki

Bóle w krzyżu? To nie przez pogodę

Bóle reumatyczne w krzyżu to jedna z najczęstszych i najdokuczliwszych dolegliwości. Australijscy naukowcy wykazali, że nie są one wcale powiązane z warunkami pogodowymi takimi jak temperatura, wilgotność, ciśnienie powietrza, kierunek wiatru i opady.

"Po ekranie biega pająk sprzed 400 mln lat"

Naukowcy postanowili sprawdzić, w jaki sposób poruszał się przodek współczesnych pająków. Przy użyciu dobrze zachowanych skamieniałości i programu komputerowego stworzyli animację pajęczaka, który chodził po naszej planecie około 400 mln lat temu.

Otyli mają ciężkie i krótkie życie. Więcej chorują, szybciej umierają

Otyłość 3. stopnia grozi śmiertelnymi w skutkach chorobami serca, udarem, cukrzycą, niewydolnością nerek i wątroby - alarmują naukowcy. Wraz z dodatkowymi kilogramami rośnie ryzyko śmierci już w młodym wieku. Badacze podkreślają, że osoby z dodatkową masą ciała żyją znacznie krócej niż ich szczuplejsi rówieśnicy.

Cztery wydarzenia z historii ludzkości, które były jak nadejście apokalipsy

W historii ludzkości dochodziło do wielu katastrofalnych wydarzeń, które zagrażały człowiekowi. Wiele z nich wyglądało tak, jakby spełniały się najgorsze przepowiednie. Biblijna plaga szarańczy, świat pogrążony w ciemnościach czy ryby spadające z nieba. Jednak nauka potrafi wyjaśnić każde z tych zjawisk i nie pozostawia złudzeń: nie wszystko, co z pozoru wygląda dziwnie, musi zwiastować apokalipsę.

Nad jeziorem Maracaibo piorun uderza cztery razy na minutę przez pół roku

Jest na ziemi takie miejsce, gdzie przez 160 dni w roku, 280 razy na godzinę pojawiają się na niebie pioruny - Catatumbo. Nazwa pochodzi od rzeki Catacumbo w zakątku Ameryki Południowej w Wenezueli. W miejscu spotkania się rzeki z wodami jeziora Maracaibo można zaobserwować ponad milion błysków. Charakteryzują się one wyjątkowymi barwami od czerwieni po ciemny fiolet.

Krzywy Las pod Gryfinem. Jego powstanie ciągle jest zagadką

W zachodniej Polsce, w pobliżu miejscowości Gryfino, znajduje się owiany tajemnicą Krzywy Las. Rosną w nim sosny, które na dole pnia wygięte są pod kątem 90 stopni. Istnieje wiele teorii mówiących o przyczynie zakrzywień tych drzew, ale do tej pory nikt naprawdę nie wie, dlaczego te drzewa tak wyglądają.

Pierwszy w tym roku huragan na Atlantyku. Tak wygląda z kosmosu

Amerykańska i europejska agencja kosmiczna (NASA i ESA) opublikowały niezwykłe zdjęcie huraganu Arthur, widzianego z kosmosu. Początkowo jako sztorm tropikalny, który wytworzył się na Atlantyku, dotarł do wybrzeży Ameryki we czwartek 3 lipca i przyniósł liczne zniszczenia.

Czym wyższa temperatura, tym silniejszy wiatr?

Latem, wiatry które wieją wzdłuż zachodnich wybrzeży Ameryki Północnej i Południowej oraz wzdłuż Afryki Południowej, zyskują na sile. Z najnowszych badań wynika, że powodem tej sytuacji są zachodzące zmiany klimatu. Jednak nie wszyscy naukowcy zgadzają się z tą tezą.

Tak "poci się" kometa. Rosetta dokonała pierwszych pomiarów

Sonda Rosetta ma jeszcze dość długą drogę do komety 67P/Churyumov-Gerasimenko, jednak już zdążyła zaskoczyć naukowców. Dzięki dostarczonym przez nią pomiarom odkryli oni, że kosmiczna skała się "poci". W każdej sekundzie wyparowuje z niej tyle wody, że po skropleniu wypełniłaby dwa plastikowe kubki.

"Grand Finale" sondy Cassini na Saturnie

Sonda Cassini, która bada Saturna, za kilka lat zakończy swoją pracę. Będzie to wyjątkowy etap jej działalności, dlatego NASA ogłosiła w kwietniu konkurs na nazwę misji. Spośród 2 tys. propozycji członkowie zespołu wybrali zwycięzcę. Ostatni etap Cassini został nazwany Grand Finale.

Microburst nad Nevadą. Wiało z prędkością 115 km/h

Nad Nevadą pojawiło się microburst. Bardzo suche masy powietrza dosłownie "uderzały" w ziemię. Pojawiły się wówczas silne porywy wiatru, przekraczające 110 km/h. Ekspertom z Narodowego Serwisu Meteorologicznego udało się nagrać zjawisko.

Zaskakująco mało oceanicznych śmieci

Od kilku dziesięcioleci ekolodzy wielokrotnie alarmowali o ogromnych ilościach śmieci dryfujących po powierzchniach oceanów. Najnowsze badania wykazały jednak, że te masy odpadów są znacznie mniejsze, niż wskazywały prognozy oparte na tempie światowej produkcji tworzyw sztucznych. To odkrycie zaskoczyło naukowców, którzy próbują ustalić, w jaki sposób dematerializują się całe masy tych odpadów.

Wielka Stopa nie istnieje? Naukowcy: to nie koniec nadziei

Dla entuzjastów Wielkiej Stopy mamy złą wiadomość - naukowcom nie udało się potwierdzić istnienia yeti. Zespół ekspertów przez ostatnie dwa lata analizował DNA prawie 40 próbek sierści rzekomo zgubionej przez to legendarne stworzenie. Okazało się, że wszystkie próbki pochodzą od znanych nauce ssaków, takich jak niedźwiedzie, czy ludzie.

W nocy Ziemia będzie najdalej od Słońca

W piątek o godz. 2 w nocy Ziemia znajdzie się ponad 152 mln km od Słońca. Zostanie osiągnięte aphelium, czyli największe oddalenie Błękitnej Planety i jej dziennej gwiazdy.

Sprawdzi, jak oddycha Ziemia. Nowy satelita NASA wzleciał na orbitę

Amerykańska agencja kosmiczna NASA wystrzeliła w środę na orbitę satelitę, którego zadaniem jest mierzenie stężenia dwutlenku węgla w atmosferze ziemskiej. OCO-2 to pierwszy statek, który pozwoli badać ten problem długoterminowo i w skali globalnej. Naukowcy liczą, że szczegółowe dane, jakich dostarczy, pomogą w analizie zmian klimatycznych.

Te maluchy przyszły na świat w Chinach. Zgadniecie, co to za zwierzęta?

W jednej z prowincji w środkowo-zachodniej części Chińskiej Republiki Ludowej na świat przyszły dwa osobniki gatunku na skraju wyginięcia. Mieszczące się na dłoni maluchy w niczym jeszcze nie przypominają swoich rodziców. Ich ciałka są pokryte prawie zupełnie przeźroczystym meszkiem, a ślepka - zamknięte. Zgadniecie, co to za zwierzęta?

Tańcząca sowa ruru hitem w sieci

Niektóre sowy mają wyjątkowe talenty. Potrafią między innymi tańczyć. Świadczy o tym film, który cieszy się niezwykłą popularnością wśród internautów. Został zamieszczony przez jedną z organizacji charytatywnych w Nowej Zelandii. Prezentuje tańczącą, nowozelandzką sowę ruru.

Fale surferom zagwarantował... wieloryb

Surferzy ujarzmiający fale Oceanu Spokojnego u wybrzeży australijskiego miasta Sydney ostatnio pływali w niezwykłym towarzystwie wieloryba. Niecodzienne spotkanie obserwowało wielu zaciekawionych gapiów stojących na plaży. - Wiosłowałem, gdy nagle zdałem sobie sprawę, co właściwie obok mnie płynie - powiedział jeden z surferów.