Frekwencja w pierwszej turze wyborów prezydenckich wyniosła 66,8 procent - wynika z sondażu exit poll przeprowadzonego przez Ipsos. To najwyższa frekwencja w pierwszej turze od 1989 roku. Wyższą odnotowaliśmy jedynie w drugich turach w 1995 i 2020 roku.
Sławomir Mentzen zdobył 14,5 procent głosów, a Grzegorz Braun 6,3 procent w niedzielnych wyborach prezydenckich - wynika z badania late poll przeprowadzonego przez Ipsos. Oznacza to, że skrajna prawica zgromadziła w sumie niemal 21 procent głosów.
Frekwencja w wyborach prezydenckich na godzinę 17 wyniosła 50,69 procent - podała Państwowa Komisja Wyborcza. Jest wyższa niż poprzednich wyborach, które odbyły się w 2020 roku.
Zakończyła się pierwsza tura wyborów prezydenckich. Przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej powiedział w niedzielę późnym wieczorem, kiedy możemy się spodziewać ogłoszenia ostatecznych wyników.
Państwowa Komisja Wyborcza wyjaśniła, dlaczego karty do głosowania wyglądają inaczej w Polsce i za granicą. Zaapelowano przy tym do wyborców o czujność w sprawie pieczęci na karcie.
Szef Państwowej Komisji Wyborczej Sylwester Marciniak w trakcie konferencji pytany był, kiedy poznamy wyniki ze wszystkich obwodowych komisji wyborczych. - Dopóki nie będziemy mieli wszystkich protokołów, 100 procent, tak długo nie będziemy mogli ogłosić wyników - podkreślał.
W niedzielę rano, kiedy lokale wyborcze w Polsce dopiero się otwierały, w Stanach Zjednoczonych zakończyło się głosowanie w pierwszej turze wyborów prezydenckich. Polonia mogła oddać swój głos w 57 wyznaczonych obwodach. Wiadomo, ile osób skorzystało ze swojego prawa wyborczego.
Początek głosowania odbył się bez żadnych incydentów - przekazała Państwowa Komisja Wyborcza na pierwszej konferencji podczas wyborów. Przewodniczący Sylwester Marciniak przekazał również informacje o pojedynczych incydentach.
Dziś pierwsza tura wyborów na prezydenta RP. Tego dnia wybory odbywają się także w Portugalii oraz Rumunii. Donald Trump zapowiedział, że w poniedziałek będzie rozmawiał przez telefon z Władimirem Putinem. Konkurs Piosenki Eurowizji rozstrzygnięty. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w niedzielę 18 maja.
O północy w Polsce rozpoczęła się cisza przed wyborami prezydenckimi. Lider narodowo-konserwatywnej portugalskiej partii Chega, zasłabł podczas wiecu wyborczego. 23-letnia influencerka zastrzelona podczas relacji na żywo. Zaginiona 11-latka została odnaleziona w mieszkaniu młodego mężczyzny. Główny prokurator MTK tymczasowo ustąpił ze stanowiska z powodu zarzutów o nadużycia seksualne. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w sobotę 17 maja.
- To jest czas dla dobrych graczy, to jest czas dla Polski. Nie możemy go przegapić - zaapelował premier Donald Tusk na nagraniu w mediach społecznościowych. Przekonywał, że "aby ruszyć z kopyta, potrzebujemy Rafała Trzaskowskiego".