Wielka Brytania - UE

Wielka Brytania - UE

Liderzy UE za szybkim rozwodem

Liderzy instytucji unijnych wraz z holenderską prezydencją oczekują, że rząd w Londynie wprowadzi w życie decyzje obywateli Wielkiej Brytanii o wyjściu z UE tak szybko jak to możliwe, niezależnie od tego jak bolesny może być ten proces.

Może wrócić nawet 400 tys. Polaków. Czy rynek pracy jest na to gotowy?

- Do Polski może wrócić między 120 a 400 tys. osób - mówi o konsekwencjach Brexitu w rozmowie z tvn24bis.pl Krzysztof Inglot z Work Service. Jak dodaje, ma jednak wątpliwości, czy te osoby zgodzą się na obniżkę swoich wynagrodzeń, dlatego nowym kierunkiem emigracyjnym przez nich obieranym mogą być przede wszystkim Niemcy.

Inwestorzy oniemieli. A potem straszliwe tąpnięcie na parkietach

Najpierw inwestorzy oniemieli - nie spodziewali się, że Brytyjczycy zagłosują za opuszczeniem UE, a potem ruszyli z wyprzedażą. Lawina zleceń spadła na systemy informatyczne a te nie nadążały z ich obsługą, co w efekcie spowodowało opóźnienia w otwarciu rynków. Kiedy handel ruszył indeksy zanurkowały. To czarny piątek dla europejskich i azjatyckich rynków.

Funt najtańszy od ponad 30 lat

Funt szterling w piątek rano był wyceniany tylko na 1,34 dol., czyli na najniższym poziomie od września 1985 roku. Na wieść o zwycięstwie zwolenników Brexitu inwestorzy pozbywali się gorącej waluty, jednak po kilku godzinach funt zaczyna odrabiać straty. Na antenie TVN24 BiS trwa wydanie specjalne.

Agencja S&P ostrzega: możliwa obniżka ratingu Wielkiej Brytanii

Amerykańska agencja Standard&Poor's obniżyła perspektywę ratingu Wielkiej Brytanii ze stabilnej na negatywną jeszcze przed oficjalnym ogłoszeniem wyników referendum. Po podaniu informacji o Brexicie Wielkiej Brytanii grozi obniżka samego ratingu, czyli oceny wiarygodności kredytowej. Na antenie TVN24 BiS trwa wydanie specjalne.

Waszczykowski: trzymam kciuki i modlę się o pozytywny wynik

Jeśli Wielka Brytania wyjdzie z Unii Europejskiej, strefa euro będzie dominować, a wtedy Unia jako całość może stać się fasadą - powiedział minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski. To jest scenariusz niedobry dla Polski - dodał. W czwartek Brytyjczycy w referendum decydują o tym, czy ich kraj ma pozostać, czy wyjść z Unii Europejskiej.

"Skok w ciemność" albo "dzień niepodległości". Prasa podzielona

Brytyjskie media na pierwszych stronach oczywiście komentują czwartkowe głosowanie ws. dalszego członkostwa Zjednoczonego Królestwa w Unii Europejskiej. Wśród popierających Brexit są m.in. "The Sun" i "Daily Express". "Nie róbcie skoku w ciemność" - ostrzega z kolei na okładce "Daily Mirror".

"FT": Ważą się losy Wielkiej Brytanii i Europy

Czwartkowe referendum jest decydujące dla losu Wielkiej Brytanii i Europy - pisze tego dnia w komentarzu redakcyjnym dziennik "Financial Times", podkreślając że plebiscyt jest dowodem na to, iż Wielka Brytania pozostaje krajem suwerennym.

Morawiecki o Brexicie: pozostaje się chyba tylko pomodlić

- Opowiedzenie się przez Brytyjczyków w czwartkowym referendum za wyjściem z Unii Europejskiej może mieć negatywny wpływ na gospodarkę całej Europy, w tym w szczególności na gospodarkę Wielkiej Brytanii - ocenia wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki.

"To nie są trywialne pytania" o UE

Były ambasador Wielkiej Brytanii w Polsce Charles Crawford ocenił, że brytyjskie referendum w sprawie członkostwa w Unii Europejskiej daje impuls do ponownego postawienia pytań o przyszłości UE. - To nie są trywialne pytania - podkreślił.

"Przegniła Europa" vs. miliony miejsc pracy. Za i przeciw Brexitowi

Dziś Brytyjczycy podejmą decyzję dotyczącą dalszego członkostwa Wlk. Brytanii w UE. Zwolennicy i przeciwnicy Brexitu licytują się na argumenty. Ci pierwsi wskazują na wysokie składki, które z Wysp płyną do Brukseli; drudzy mówią o milionach miejsc pracy związanych z handlem z UE.

Najnowszy sondaż. Przeważa czarny scenariusz Brexitu

W sondażu firmy Opinium opublikowanym dziś1 punkt procentowy przewagi mają zwolennicy wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. W czwartek Brytyjczycy zagłosują w referendum, czy pozostać w Unii Europejskiej, czy też ją opuścić.

Juncker i Hollande jednym głosem. Nie chcą Brytyjczyków po Brexicie

Prezydent Francji Francois Hollande ostrzegł, że jeśli w jutrzejszym referendum Brytyjczycy postanowią opuścić UE, to będzie to decyzja nieodwracalna, a jej konsekwencją będzie bardzo poważna groźba utraty dostępu do wspólnego rynku. Tymczasem szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker podkreślił, że nie będzie żadnych nowych negocjacji z tym krajem na temat jego funkcjonowania w ramach "28".