Amerykańska agencja Standard&Poor's obniżyła perspektywę ratingu Wielkiej Brytanii ze stabilnej na negatywną jeszcze przed oficjalnym ogłoszeniem wyników referendum. Po podaniu informacji o Brexicie Wielkiej Brytanii grozi obniżka samego ratingu, czyli oceny wiarygodności kredytowej. Na antenie TVN24 BiS trwa wydanie specjalne.
Rating AAA będzie "nie do utrzymania w tych okolicznościach" - wskazał w rozmowie z "Financial Times" Mortiz Kraemer z agencji S&P. Według Reutera obniżka może być większa niż o jeden stopień.
Niedawno Standard&Poor's obniżyła perspektywę dla brytyjskiego ratingu AAA ze stabilnej na negatywną wskazując, że głosowanie "stanowi zagrożenie dla perspektyw wzrostu gospodarczego, brytyjskich usług finansowych i eksportu, jak również szeroko pojętej gospodarki".
Obniżka ratingu
Jednocześnie S&P potwierdziła, że w przypadku Brexitu rating AAA zostanie obniżony. Dotychczasowy rating Wielkiej Brytanii był najwyższy i będzie "nie do utrzymania w tych okolicznościach" - wskazał w rozmowie z "Financial Times" Mortiz Kraemer z agencji Standard & Poor's.
- Dla gospodarki na Wyspach może to oznaczać odpływ kapitału i problemy z pozyskaniem nowego. Drugim dotkliwym skutkiem będzie wzrost kosztów obsługi zadłużenia. Wzrosną też koszty pozyskania nowych środków, służących realizacji potrzeb pożyczkowych rządu z Downing Street 10 - wskazuje Jakub Tomaszewski, analityk tvn24bis.pl.
Reuters ostrzega, że obniżka ratingu może być większa niż o jeden stopień.
Nie wiadomo, kiedy może nastąpić taka decyzja. Rząd Wielkiej Brytanii musi bowiem zostać poinformowany przez agencję 24 godziny przed ogłoszeniem jakiejkolwiek zmiany.
Wiarygodność kredytowa
Rating to nic innego jak ocena wiarygodności kredytowej. Na jej podstawie podejmuje się decyzje o tym komu i za ile pożyczać pieniądze. Czasami taka informacja sugeruje natomiast, komu najlepiej w ogóle nie udzielać żadnych kredytów, bo jest spore ryzyko, że pieniędzy nie uda się odzyskać.
Najwyższy poziom inwestycyjny na poziomie AAA, który ma Wielka Brytania oznacza, że ryzyko jest najmniejsze. Dla inwestorów jest to jednak także informacja o tym, że za zainwestowane pieniądze otrzymają mniejsze oprocentowanie. Tak, jak w przypadku "wyścigów konnych" - im gorszy rating (wyższe ryzyko), tym wyższe oprocentowanie.
Standard & Poor's, to obok Fitch Ratings i Moody's najważniejsza agencja ratingowa na świecie. Rating jest przyznawany bankom, spółkom i państwom. Ocena państwa realnie przekłada się na jego atrakcyjność gospodarczą.
Autor: mb//km//ms / Źródło: Reuters, Financial Times, tvn24bis.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock