Wielka Brytania - UE

Wielka Brytania - UE

Gigantyczny rachunek za Brexit. Trzy najważniejsze fakty

100 miliardów euro - tyle może wynieść "rachunek" Wielkiej Brytanii za wyjście z Unii Europejskiej. Londyn deklaruje, że nie zapłaci tak ogromnej sumy. Dyskusja o kosztach to początek długich negocjacji związanych z tym procesem. Poznaj najważniejsze fakty związane z Brexitem.

Będą ostrzej negocjować Brexit. Chodzi o prawa obywateli unijnych i duże pieniądze

27 państw Unii Europejskiej planuje zaostrzyć stanowisko w wytycznych do negocjacji wyjścia Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty, które mają być przyjęte na dzisiejszym szczycie w Brukseli. Zmiany zaproponowane przez przedstawicieli krajów dotyczą m.in. rozliczeń finansowych i praw obywateli. Polska chce, by proces negocjacji w sprawie Brexitu zakończył się porozumieniem, które ustanowi możliwie jak najbliższe relacje Unii Europejskiej z Wielką Brytanią już jako krajem trzecim.

Spotkanie Theresy May i Jean-Claude'a Junckera. "Konstruktywne"

Brytyjska premier Theresa May spotkała się w środę późnym wieczorem z szefem Komisji Europejskiej Jean-Claude'em Junckerem i głównym unijnym negocjatorem do spraw planowanego wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej Michelem Barnierem. Podczas spotkania May złożyła deklarację na temat przyszłych stosunków Wielkiej Brytanii z Unią Europejską.

Partia Pracy obiecuje obywatelom Unii zachowanie praw

Brytyjski minister do spraw Brexitu w opozycyjnym gabinecie cieni Keir Starmer zapowiedział, że w przypadku zwycięstwa Partii Pracy w czerwcowych wyborach parlamentarnych nowy rząd jednostronnie zagwarantuje przyszłe prawa obywateli Unii Europejskiej.

"May zmierza po zdecydowane zwycięstwo"

Brytyjska prasa chwali zapowiedź premier Theresy May w sprawie rozpisania przedterminowych wyborów parlamentarnych, spodziewając się zdecydowanego zwycięstwa konserwatystów oraz umocnienia mandatu szefowej rządu przed negocjacjami w sprawie Brexitu.

Nowe wybory mogą pomóc May

"Zaskakującym wyzwaniem" nazywa dziennik "La Repubblica" decyzję premier Wielkiej Brytanii Theresy May o rozpisaniu 8 czerwca przedterminowych wyborów parlamentarnych. Choć to wygląda jak próba sił w stylu Margaret Thatcher, to jest to wyraz słabości - dodaje gazeta.

Brytyjczycy rozważają wprowadzenie specjalnych wiz. Tylko dla jednej grupy pracowników

"Barista visas" - taki pomysł jest analizowany w brytyjskim ministerstwie spraw wewnętrznych. Zakłada on, że wizę na dwa lata otrzymają obcokrajowcy chętni do pracy w gastronomii. Miałoby to zapobiec potencjalnemu problemowi związanemu z Brexitem, który może bowiem grozić tym, że na Wyspach wkrótce zabraknie kelnerów, kucharzy i ludzi na zmywaku. Materiał z programu "24 Godziny" w TVN24 BiS.

Tusk o Hitchcocku i "dobrej rozmowie" z May

Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk poinformował, że odbył "dobrą" rozmowę telefoniczną z premier Theresą May, po tym jak brytyjska szefowa rządu zapowiedziała złożenie wniosku o przedterminowe wybory w kraju.

Irlandia ostrzega przed skutkami Brexitu

Irlandzki premier Enda Kenny ostrzegł w czwartek w Berlinie przed negatywnymi skutkami Brexitu dla pokoju i stabilności. Zaznaczył, że należy uczynić wszystko, co możliwe, by zapobiec przywróceniu "uciążliwej granicy" między Irlandią a Irlandią Północną.

Hiszpanie odpowiadają Brytyjczykom w sprawie Gibraltaru

Szef dyplomacji Hiszpanii Alfonso Dastis oświadczył, że Hiszpania jest zaskoczona tonem, jakim Brytyjczycy mówią o Gibraltarze i zaapelował o spokój. To reakcja na słowa byłego szefa brytyjskiej Partii Konserwatywnej Michaela Howarda.