Relacje Turcja - UE

Relacje Turcja - UE

Po referendum 16 kwietnia w sprawie zmian w konstytucji wzmacniających kompetencje głowy państwa, Turcja wróci do rozmów z Unią Europejską - oświadczył w niedzielę w Izmirze prezydent kraju Recep Tayyip Erdogan.

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan zapowiedział we wtorek, że nie przestanie określać państw Unii Europejskiej jako "nazistowskich i faszystowskich", jeśli utrzymają one "obecną postawę" wobec jego kraju. Ankara jest skonfliktowana między innymi z Niemcami i Holandią.

Kilka osób zostało rannych w starciach, do jakich doszło w czwartek wieczorem przed tureckim konsulatem w Brukseli między zwolennikami i przeciwnikami prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana - poinformowała belgijska policja.

Bułgaria nie udziela, ale też nie przyjmuje lekcji demokracji, zwłaszcza od państw, które nie przestrzegają nadrzędności prawa - oświadczył prezydent Rumen Radew. W ten sposób odpowiedział na krytykę przywódcy Turcji Recepa Tayyipa Erdogana.

Ambasador Turcji przy Unii Europejskiej został wezwany do Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych. Powodem jest wypowiedź tureckiego prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana na temat bezpieczeństwa Europejczyków - poinformowała rzeczniczka służby Maja Kocijanczicz.

Od początku 2016 roku rząd Niemiec 11 razy nie zezwolił na eksport broni do Turcji, mimo że oba kraje należą do NATO - pisze "Frankfurter Allgemeine Zeitung", powołując się na odpowiedź ministerstwa gospodarki na poselską interpelację.

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan oświadczył, że po kwietniowym referendum konstytucyjnym Turcja może dokonać rewizji relacji z Europą, którą opisał jako "faszystowską i okrutną" oraz przypominającą czasy przed II wojną światową.

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan ponownie oskarżył Niemcy i niemiecką kanclerz Angelę Merkel o "nazistowskie praktyki". Powodem do tego oskarżenia stał się wydany przez niemieckie władze zakaz organizowania w Niemczech wieców politycznych przed tureckim referendum konstytucyjnym. Odpowiadając na zarzuty tureckiego przywódcy, szef niemieckiej dyplomacji Sigmar Gabriel stwierdził, że "przekroczona została granica".

Turcja oskarżyła w niedzielę Niemcy o wspieranie organizacji islamskiego kaznodziei, którego Ankara uważa za organizatora nieudanej próby puczu w 2016 roku. To kolejna odsłona nasilającego się dyplomatycznego sporu pomiędzy Turcją i Niemcami.

Szef niemieckiej dyplomacji Sigmar Gabriel oświadczył w opublikowanym w sobotę wywiadzie dla "Spiegla", że "Turcja zdecydowanie jest obecnie dalej niż kiedykolwiek od członkostwa w Unii Europejskiej".