Relacje Turcja - UE

Relacje Turcja - UE

Szefowa niemieckiego rządu Angela Merkel powiedziała w czwartek, że popiera ograniczenie funduszy przedakcesyjnych dla Turcji z powodu łamania zasad demokracji w tym kraju. Kanclerz wypowiedziała się w tej sprawie podczas pobytu w Brukseli, gdzie odbywa się szczyt Unii Europejskiej.

Migracja, stosunki Unii Europejskiej z Turcją, porozumienie nuklearne z Iranem, brexit i nowy sposób pracy Rady Europejskiej - to główne tematy rozpoczynającego się w czwartek w Brukseli dwudniowego szczytu Unii Europejskiej.

Zawsze byłem zwolennikiem tego, żeby Turcja stała się częścią Unii Europejskiej. Obecnie ten kraj przechodzi wewnętrzne turbulencje i osobiście byłbym za tym, żeby poczekać, co wyłoni się z tego pewnego zamętu politycznego - powiedział w "Faktach po Faktach" wicepremier Jarosław Gowin.

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan przybył do Polski w szczególnie trudnym okresie. Część państw Unii Europejskiej jest otwarcie skłócona z Turcją, Ankara po nieudanym puczu przeprowadza czystkę w armii, sądownictwie i mediach, a Brukselę posądza się o całkowity brak wizji odbudowania relacji. Czego w tej sytuacji należy spodziewać się po wizycie Erdogana w Polsce?

Unia Europejska na zmianę wstrzymuje i wznawia rozmowy akcesyjne z Turcją. Jest to podejście, którego Ankara nie może zaakceptować - oświadczył w Tallinie turecki minister do spraw UE Omer Celik. Zarzucił też rządowi Niemiec instrumentalne traktowanie Unii.

To działania tureckiego rządu uniemożliwiają członkostwo tego kraju w UE - oświadczyła w poniedziałek Komisja Europejska, zastrzegając, że decyzja w sprawie ewentualnego zakończenia rozmów akcesyjnych należy do państw członkowskich. Minister spraw wewnętrznych Bawarii powiedział w radiowym wywiadzie , że chce natychmiastowego zerwania negocjacji z Turcją.

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan oświadczył w sobotę, że napięcia w stosunkach z Europą to wynik jej polityki wewnętrznej, a relacje Ankary z Berlinem poprawią się po wrześniowych wyborach parlamentarnych w Niemczech.

Berlin ignoruje tysiące wniosków Ankary o wydanie podejrzanych - wskazał prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan, oskarżając Niemcy o wspieranie terrorystów.

Turcja pozostaje kandydatem do członkostwa w Unii Europejskiej, jednak rozmowy akcesyjne nie ruszą do przodu bez zaprzestania łamania praw człowieka w tym kraju – to przesłanie europejskich decydentów przedstawione we wtorek w Brukseli stronie tureckiej.

Szef dyplomacji Niemiec zapowiedział w czwartek po aresztowaniu przez władze Turcji niemieckiego działacza Petera Steudtnera rewizję polityki Berlina wobec Ankary. Wymienił cofnięcie gwarancji dla inwestycji oraz ostrzeżenie przed podróżami do Turcji.

Ostry spór między Niemcami a Turcją uległ dalszemu zaostrzeniu. Po aresztowaniu przez służby tureckie niemieckiego obrońcy praw człowieka Petera Steudtnera do MSZ w Berlinie wezwany został w środę ambasador Turcji. Szef MSZ Sigmar Gabriel przerwał urlop, by zająć się tą sprawą.