Relacje Turcja - UE

Relacje Turcja - UE

Setki dżihadystów w tureckich więzieniach. Berlin gotowy przyjąć Niemców

W tureckich więzieniach przebywa ponad tysiąc dżihadystów z tak zwanego Państwa Islamskiego. Inni przetrzymywani są w ośrodkach deportacyjnych - poinformował minister spraw wewnętrznych Turcji Suleyman Soylu. Zaznaczył, że wszyscy bojownicy IS zostaną wydaleni do krajów macierzystych "niezależnie od tego, czy odebrano im obywatelstwo, czy też nie".

Unia nie zdecydowała się na zakaz sprzedaży broni, ale Turcję "potępia"

Turcja poważnie podważa stabilność i bezpieczeństwo całego regionu, powodując cierpienie cywilów - napisali we wnioskach uzgodnionych na poniedziałkowym spotkaniu szefów dyplomacji państw członkowskich w Luksemburgu szefowie dyplomacji Wspólnoty, odnosząc się do działań militarnych Ankary w północnej Syrii.

Kolejne europejskie kraje zakazują eksportu broni do Turcji

Ze skutkiem natychmiastowym Francja zawiesza eksport wszelkiej broni do Turcji w związku z jej inwazją na północno-wschodnią Syrię - przekazały w sobotę wieczorem we wspólnym komunikacie resorty spraw zagranicznych i obrony. Wcześniej tego dnia decyzję o zakazie eksportu nowej broni podjął rząd Niemiec.

"Zasadniczo zmienił się kierunek polityki tureckiej. Erdogan wraca do polityki osmańskiej"

Europa doprowadziła do takiego podziału, jaki jest na Bliskim Wschodzie, Syrii czy Iraku po I wojnie światowej, kiedy tworzono tam terytoria mandatowe i w gruncie rzeczy Europa nigdy tam nie posprzątała - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Marek Nowakowski, były ambasador RP na Łotwie oraz w Armenii, komentując rozwój tureckiej ofensywy militarnej na kontrolowanym przez Kurdów północnym wschodzie Syrii. Drugim gościem programu był politolog i amerykanista Grzegorz Kostrzewa-Zorbas.

Tureccy ambasadorowie wzywani na rozmowy, Moskwa "gotowa do dialogu"

MSZ Belgii i Holandii wezwały ambasadorów Turcji w tych krajach w związku z ofensywą sił tureckich w Syrii. W przyszłym tygodniu Unia Europejska ma rozważyć nałożenie sankcji na Ankarę. Tymczasem Moskwa wezwała wszystkie strony konfliktu do "maksymalnej powściągliwości".

Ponad 100 milionów euro pomocy dla syryjskich uchodźców w Turcji

Unia Europejska przeznaczy dodatkowe fundusze na pomoc dla syryjskich uchodźców w Turcji. 127 milionów euro ma pomóc w zintegrowaniu ich z lokalnymi społecznościami. Bruksela podtrzymuje swoje zobowiązania wobec Ankary i najbardziej potrzebujących - zapewnił we wtorek unijny komisarz do spraw pomocy humanitarnej i zarządzania kryzysowego.

USA i UE zaniepokojone działaniem Turków u wybrzeży Cypru

Stany Zjednoczone i Unia Europejska wyraziły głębokie zaniepokojenie tureckimi planami odwiertów w dnie morskim na obszarach uważanych przez Cypr za wyłączną strefę ekonomiczną tego kraju. Według Waszyngtonu i Brukseli zwiększy to napięcia między Ankarą a sojusznikami.

Erdogan: Francuzi są odpowiedzialni za ludobójstwo w Rwandzie. Mamy dokumenty

Ci, którzy próbują pouczać Turcję na temat praw człowieka lub demokracji, wszyscy mają krwawą przeszłość - w środę powiedział prezydent Turcji. Recep Tayyip Erdogan w 104. rocznicę ludobójstwa Ormian szczególnie ostro skrytykował Francję, którą oskarżył o odpowiedzialność za ludobójstwo w Rwandzie.

Francja ustanowiła dzień pamięci o ludobójstwie Ormian. Turcja potępia

Turcja zdecydowanie potępiła w środę decyzję prezydenta Francji Emmanuela Macrona o ogłoszeniu 24 kwietnia dniem pamięci o ludobójstwie Ormian. Kwestia rzezi Ormian w 1915 roku od lat jest przedmiotem sporu w relacjach Turcji z państwami Unii Europejskiej, w 2011 roku doprowadziła do czasowego odwołania tureckiego ambasadora w Paryżu.