Relacje Turcja - UE

Relacje Turcja - UE

W decydującym dla naszych stosunków okresie "odbyliśmy owocną i udaną wizytę w Niemczech" - powiedział prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan w Kolonii na ceremonii otwarcia Meczetu Centralnego, którego działalność oficjalnie zainaugurował. Sobota była trzecim i ostatnim dniem jego wizyty w Niemczech.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel skrytykowała w Berlinie prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana za nieprzestrzeganie praw człowieka. Na wspólnej konferencji po spotkaniu z nim zapewniła jednocześnie, że Niemcy i Turcję wiele łączy, np. sprawa migracji.

Turcja nie trzyma strony żadnego kraju w sprawie Syrii, a jej polityka w regionie różni się od tej prowadzonej przez Iran, Rosję i Stany Zjednoczone - oświadczył wicepremier Turcji Bekir Bozdag.

Nie osiągnęliśmy dziś żadnego kompromisu - powiedział dziennikarzom w poniedziałek wieczorem w Warnie szef Rady Europejskiej Donald Tusk. Jak dodał ma "nadzieję, że będzie to możliwe w przyszłości", ponieważ członkostwo w Unii Europejskiej pozostaje dla Turcji "strategicznym celem".

Turcja zwróci się do Unii Europejskiej o zniesienie wszelkich przeszkód na drodze do przyznania jej członkostwa. Akcesja pozostaje dla kraju "celem strategicznym" - oświadczył w poniedziałek prezydent Recep Tayyip Erdogan przed wylotem na szczyt Turcja-Unia Europejska.

Czeski sąd postanowił wypuścić na wolność byłego współprzewodniczącego ugrupowania syryjskich Kurdów, Partii Unii Demokratycznej (PYD), Saliha Muslima. Zatrzymano go w sobotę w Pradze, a Turcja domaga się jego ekstradycji.

Premier Turcji Binali Yildirim oświadczył w środę, że zwrócił się do szefa greckiego rządu Aleksisa Ciprasa o nawiązanie dialogu. Ma on pomóc zredukować napięcie między krajami dotyczące podziału Morza Egejskiego i eksploatacji podmorskich złóż na wodach cypryjskich.

Premier Bułgarii Bojko Borysow, który przebywa z wizytą w Turcji, opowiedział się za normalizacją stosunków Unii Europejskiej z Turcją w sferze gospodarki, kultury i bezpieczeństwa. Według niego należy sprawić, by były takie, jak kilka lat temu. - Złe wspomnienia z historii nie powinny rzucać cienia - podkreślił z kolei turecki prezydent Recep Tayyp Erdogan.

Jeżeli nie będziemy ze sobą rozmawiać, sytuacja nie stanie się lepsza - powiedział w piątek szef MSZ Turcji Mevlut Cavusoglu zabiegając o poprawę znajdujących się w głębokim kryzysie relacji z Niemcami. W sobotę spotka się z niemieckim ministrem spraw zagranicznych Sigmarem Gabrielem, który zaprosił go do swojego rodzinnego miasta Goslar.

Prowadząc walkę z terroryzmem, państwa demokratyczne muszą szanować praworządność - podkreślił Emmanuel Macron na spotkaniu z tureckim prezydentem Recepem Tayyipem Erdoganem. Francuski prezydent wyraził również zaniepokojenie losem studentów, nauczycieli i dziennikarzy w Turcji.

Prezydent Turcji, Recep Tayyip Erdogan chce naprawienia stosunków z Niemcami i Unią Europejską. Oświadczył, że zamierza odbudować dobre relacje z Unią, zwłaszcza z Niemcami i Holandią po kryzysie, który spowodowali politycy z Ankary prowadzący w tych krajach kampanię przed referendum konstytucyjnym nad Bosforem.

Pierwsza od 65 lat wizyta tureckiego prezydenta w Grecji zaczęła się w czwartek od dyplomatycznego zgrzytu, gdy Recep Tayyip Erdogan oświadczył w Atenach, że należy "zaktualizować" traktat z Lozanny z 1923 roku, regulujący między innymi granicę jego kraju z Grecją.