trzęsienie ziemi

trzęsienie ziemi

We Włoszech znów zatrzęsła się ziemia

Po katastrofalnych w skutkach dwóch trzęsieniach w maju, w niedzielę wieczorem na północy Włoch ponownie zatrzęsła się ziemia. Tym razem, jak podał włoski Instytut Geofizyki, z siłą 5,1 st. w skali Richtera. Nie ma informacji o ofiarach i poważniejszych zniszczeniach.

Trzęsienie ziemi w pobliżu Tokio

Zaledwie 35 km od Tokio miało miejsce trzęsienie ziemi, za sprawą którego zadrżały stołeczne budynki. Jak dotąd nie dochodzą doniesienia ani o zniszczeniach, ani o ofiarach.

Zatrzęsła się kraina wiecznego lodu

Kraina wiecznego lodu, Antarktyda, zatrzęsła się w piątek. Wstrząsy, jakie odnotowały miejscowe sejsmografy, miały siłę 5,6 st. w skali Richtera. Jak się okazuje, to nic niezwykłego na tym obszarze.

Tsunami wywołało chaos w jonosferze

Silne trzęsienie ziemi i fala tsunami, które wiosną 2011 r. spustoszyły Japonię, spowodowały chaos także wysoko na niebie. Naukowcy z NASA odkryli zakłócenia ruchu elektronów w górnych częściach atmosfery w tym czasie. Zaobserwowali je, śledząc komunikację między nadajnikami i odbiornikami GPS.

65-latka spędziła dobę pod gruzami

Ponad dobę przeleżała pod gruzami 65-letnia Włoszka. Kobieta została uwięziona we własnym domu, gdy na chwilę wróciła po ubrania. W środę uwolniły ją służby ratunkowe szukające ofiar wtorkowego trzęsienia ziemi w regionie Emilia Romania.

Aktywność sejsmiczna we Włoszech może potrwać jeszcze kilka lat

Sześćdziesiąt wtórnych wstrząsów zanotowano od północy w regionie Emilia-Romania we Włoszech, gdzie we wtorkowym trzęsieniu ziemi zginęło 17 osób, a 350 zostało rannych. Naukowcy ostrzegają, że obecna faza aktywności sejsmicznej jeszcze się nie skończyła, a być może potrwa nawet kilka lat. Zdarzyło się to już w XVI w. - wstrząsy w okolicach Ferrary trwały wówczas cztery lata.

Rośnie bilans ofiar trzęsienia. Wciąż szukają ludzi pod gruzami

Ratownicy odnaleźli kolejne ofiary śmiertelne trzęsienia ziemi we Włoszech. Nie żyje 16 osób, 5 uznano za zaginione, a 200 jest rannych. Region Emilia Romania został we wtorek po raz kolejny w tym miesiącu zdewastowany przez kataklizm. Tym razem odnotowano trzy groźne wstrząsy ziemi, każdy silniejszy niż 5,0 st. R.

Ferrari wstrzymało produkcję po trzęsieniu ziemi

Fabryka Ferrari zawiesiła produkcję po silnym trzęsieniu ziemi, jakie nawiedziło we wtorek północne Włochy. Wszyscy pracownicy są cali i zdrowi, jednak sytuacja w rejonie jest na tyle poważna, że dyrekcja postanowiła skrócić czas pracy.

Silne wstrząsy tydzień po kataklizmie

Poszkodowani po trzęsieniu ziemi mieszkańcy Emilii-Romanii na północy Włoch nie mogą odetchnąć spokojnie. Region nawiedzają kolejne wstrząsy wtórne. Ostatni, o sile 4 stopni, odnotowano w niedzielę wieczorem w okolicach Modeny. Tysiące osób, których domy zostały zniszczone lub uszkodzone przed tygodniem przez trzęsienie, wciąż mieszkają w namiotach i tymczasowych schronieniach.

Ziemia drży już piąty dzień. Duże straty we Włoszech

W północnych Włoszech znów mocno zatrzęsła się ziemia. W nocy ze środy na czwartek odnotowano wstrząsy wtórne o sile 4,3 st. R. Mieszkańcy regionu od kilku nocy śpią na ulicach bojąc się o swoje życie. Dotychczasowe straty po niedzielnym trzęsieniem ziemi władze szacują na co najmniej 250 mln euro.

Ofiary trzęsienia zostaną bez odszkodowań?

Poszkodowani w niedzielnym trzęsieniu ziemi w regionie Emilia-Romania we Włoszech mogą nie dostać odszkodowania od państwa. Trzy dni przed kataklizmem weszły w życie przepisy, które zlikwidowały taką formę pomocy państwa. Tymczasem straty są ogromne - zarówno wśród osób prywatnych, jak i w mieniu publicznym. Zniszczonych jest wiele zabytków. Wstrząsy zabiły siedem osób.

Stan wyjątkowy we Włoszech. Premier wraca do kraju

Premier Włoch Mario Monti skraca swój pobyt w USA i wraca do kraju po silnym trzęsieniu ziemi w północnych Włoszech. W kraju wprowadzono też stan wyjątkowy. Ziemia pierwszy raz zadrżała po godz. 4 nad ranem, a wstrząsy powtarzały się przez prawie cały dzień. Wiele budynków zostało zniszczonych lub uszkodzonych, zginęło siedem osób, a 3 tys. jest bez dachu nad głową.

"To było najdłuższe 20 sekund mojego życia"

- To było najdłuższe 20 sekund w moim życiu - powiedział Piotr Przyjemski, Polak mieszkający w miejscowości oddalonej o 70 km od epicentrum trzęsienia ziemi o sile 5,9 st. w skali Richtera w północnych Włoszech. Przez cały dzień w regionie dochodziło do kolejnych wstrząsów. Mężczyzna na antenie TVN24 opowiadał o tym, jak wygląda niedziela po trzęsieniu.

Święta góra Japończyków pogrzebie okoliczne wioski?

Najwyższa góra Japonii, Fudżi, jest w niebezpieczeństwie - prawdopodobnie leży na liczącym sobie aż 30 km aktywnym uskoku, który może spowodować silne trzęsienie ziemi. Niewykluczone, że wstrząsy doprowadzą do osunięcia się skał i piachu, które zasypią osady u stóp Fudżi.