Rosja

Rosja

Putin zapowiada nowy program zbrojeń

W przyszłym roku w Rosji rozpoczną się prace nad nowym państwowym programem zbrojeń. Głównym zadaniem będzie wzmacnianie jakości i ilości uzbrojenia i sprzętu - oznajmił w piątek prezydent Władimir Putin. Zapewnił, że niektóre modele rosyjskiej broni "wyprzedzają o całe lata odpowiedniki zagraniczne".

Rosyjskojęzyczne kanały "bankiera Putina" zawieszone

Władze Łotwy ogłosiły, że zawieszają pozwolenie na nadawanie programów dziewięciu rosyjskojęzycznych kanałów telewizyjnych, kontrolowanych przez między innymi multimilionera Jurija Kowalczuka. Biznesmen, objęty sankcjami Unii Europejskiej po aneksji Krymu przez Rosję, uchodzi za bankiera prezydenta Władimira Putina.

Madryt wszczyna śledztwo. "Skupia się na elitarnej rosyjskiej grupie wojskowej"

Sąd w Madrycie wszczął śledztwo w sprawie grupy Rosjan, którzy mieli podejmować działania destabilizujące sytuację w Katalonii. Z dochodzenia wynika, że są oni członkami elitarnej grupy rosyjskiego wywiadu wojskowego (GRU). W piątek hiszpańskie media, powołując się na śledztwo prowadzone przez sąd Audiencia Nacional, poinformowały, że agenci rosyjskiego wywiadu byli w Katalonii podczas nielegalnego referendum, które odbyło się w tym regionie Hiszpanii w 2017 roku

"Specjaliści wysokiej klasy mieli szczególną misję". Zginęli

Wszyscy jesteśmy z nich dumni i zawsze będziemy o nich pamiętać - powiedział Władimir Putin na spotkaniu z rodzinami specjalistów korporacji Rosatom, którzy zginęli w sierpniowym wybuchu na poligonie w obwodzie archangielskim. Prezydent Rosji uhonorował ofiary pośmiertnie Orderem Męstwa i powiedział, że "ludzie ci mieli szczególną misję: brali udział w pracach nad unikalnym rodzajem uzbrojenia".

Turcy "dobrze wiedzą, co trzeba zrobić"

Jeżeli rzeczywiście zależy Turcji na wyjściu z impasu w relacjach dwustronnych ze Stanami Zjednoczonymi, to powinna się ona pozbyć świeżo nabytych w Rosji systemów rakietowych S-400 - ocenił w czwartek wysoko postawiony przedstawiciel Departamentu Stanu. - Oni dobrze wiedzą, co trzeba zrobić - dodał.

Fundacja Nawalnego złożyła pozew przeciw Putinowi

Założona przez opozycjonistę Aleksieja Nawalnego Fundacja Walki z Korupcją złożyła pozew sądowy przeciwko prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi. Zdaniem pracowników organizacji Putin jest odpowiedzialny za wszczętą wobec niej sprawę karną.

Oligarcha straszył rosyjskimi czołgami pod Warszawą. Odpowiada mu Zełenski

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w czwartek, że politykę zagraniaczną Ukrainy kształtuje prezydent i rząd, a nie "jakiś biznesmen". Ukraiński przywódca skomentował w ten sposób słowa Ihora Kołomojskiego, który uznał, że Zachód zawiódł Ukrainę i należy rozpocząć naprawę relacji Kijowa z Moskwą. Oligarcha w wywiadzie dla "New York Timesa" mówił też, że Rosja jest silniejsza od NATO i jej czołgi mogłyby się pojawić w Polsce.

Rosja zwróciła okręty. Kijów: pozdejmowali klosze, gniazdka elektryczne i sedesy

Ukraińskie okręty wojenne, które Rosja zwróciła Ukrainie po ich zeszłorocznym przejęciu w czasie incydentu w Cieśninie Kerczeńskiej, zostały całkowicie ogołocone ze sprzętu - oświadczył dowódca ukraińskiej marynarki wojennej admirał Ihor Woronczenko. Jednostki wyruszyły z rosyjskiego portu w poniedziałek. Marynarze wrócili do kraju 7 września w ramach wymiany osób aresztowanych i skazanych.

"Nie oczekujemy nawet skrawka rosyjskiej ziemi. Chcemy odzyskać naszą"

Żądania terytorialne Estonii wobec Rosji są nie do przyjęcia, a Moskwa nie może się na nie zgodzić - oświadczył w środę rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. Tak zareagował na wypowiedzi estońskich polityków na temat układu z Tartu z 1920 roku. "Aneksja estońskich terytoriów nie różni się od okupacji Krymu" - takie głosy płyną z Tallina.

Obywatel USA, oskarżony w Rosji o szpiegostwo, pozostanie w areszcie

Sąd w Moskwie odrzucił apelację obrońców Paula Whelana oskarżonego w Rosji o szpiegostwo. Skarga dotyczyła przetrzymywania Amerykanina w areszcie śledczym od prawie roku. Krewni mężczyzny zapewniają, że przybył on do Moskwy na ślub przyjaciela i jest niewinny. Sam Whelan również zapewnia, że doszło do pomyłki.

Putin "jedzie do Paryża" na szczyt w sprawie Donbasu

Władimir Putin przyjedzie do Paryża na szczyt dotyczący uregulowaniu konfliktu w Donbasie - potwierdził rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. Spotkanie ma odbyć się 9 grudnia. "Paryż spodziewa się podczas tego spotkania przełomu w sprawie konfliktu na wschodzie Ukrainy" – sugerują francuskie źródła dyplomatyczne.

Pożar w składzie ropy. Dwie osoby nie żyją

Nie żyje drugi mężczyzna poszkodowany w wyniku pożaru zbiornika w składzie ropy w Noworosyjsku - poinformował Komitet Śledczy w Kraju Krasnodarskim. Pierwszy zmarł wkrótce po wybuchu, do którego doszło 7 listopada. Cztery osoby nadal są w szpitalu.

Rosja zwróciła okręty przejęte w Cieśninie Kerczeńskiej. Zatrzymała broń i dokumenty

Rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych zakomunikowało, że trzy ukraińskie okręty wojenne, przejęte przez Rosję w listopadzie 2018 roku w rejonie Cieśniny Kerczeńskiej, zostały w poniedziałek przekazane Ukrainie. Informację tę potwierdziła strona ukraińska. W Rosji prowadzona jest nadal sprawa karna dotycząca "naruszenia granicy Federacji Rosyjskiej w trakcie celowej prowokacji Kijowa".

Przejęte przez Rosję okręty ruszyły z portu. Przekazanie Ukrainie możliwe w poniedziałek

Rosyjskie media, powołując się na straż graniczną Federalnej Służby Bezpieczeństwa, podały, że trzy ukraińskie okręty wojenne, przejęte przez Rosję w zeszłym roku w rejonie Cieśniny Kerczeńskiej, zostaną zwrócone Ukrainie 18 listopada. Okręty opuściły już na holu port w Kerczu na wschodnim skraju Krymu. Według dziennikarzy, uzbrojenie i dokumenty pozostaną w Rosji.