Rosja

Rosja

Ukraińskie służby zatrzymały rosyjski tankowiec. "Konsekwencje nie każą na siebie czekać"

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) wraz z prokuraturą wojskową zatrzymały w czwartek rosyjski tankowiec, który brał udział w zeszłorocznym incydencie w Cieśninie Kerczeńskiej. Ukraińskie kutry zostały wówczas ostrzelane, a następnie zajęte przez rosyjskie siły specjalne. "Konsekwencje nie każą na siebie czekać" - oświadczyło rosyjskie MSZ, odnosząc się do faktu zatrzymania rosyjskiego statku.

Nawalny skazany. "Oto, co mam do powiedzenia: wyjdźcie na ulice”

Aleksiej Nawalny, jeden z najbardziej znanych rosyjskich opozycjonistów, został w środę zatrzymany. Jak informował, poszedł pobiegać i kupić żonie kwiaty na urodziny. Przed klatką schodową czekała na niego policja. Jak przekazała jego rzeczniczka Kira Jarmysz, w związku z zapowiadanym protestem w Moskwie został skazany na 30 dni aresztu, czyli maksymalną karę za "powtarzające się naruszanie zasad organizacji manifestacji".

Seul twierdzi, że Moskwa przeprosiła. Rosja zaprzecza

Strona rosyjska przekazała władzom Korei Południowej, że rosyjski samolot nie miał zamiaru naruszać jej przestrzeni powietrznej – powiedział w środę urzędnik pałacu prezydenckiego w Seulu Jun Do Han. Jak dodał, przedstawiciel Moskwy miał przeprosić za incydent i wyjaśnić, że doszło do niego prawdopodobnie z powodu problemu technicznego. Rosyjscy dyplomaci zaprzeczyli jednak tym informacjom.

Wyrok kolonii karnej dla Ukraińca utrzymany. "To tylko chory chłopiec"

W rosyjskich więzieniach przetrzymywanych jest co najmniej 81 obywateli Ukrainy, skazanych między innymi za domniemany terroryzm. 21-letni Pawło Hryb jest najmłodszym z nich. Został skazany na sześć lat kolonii karnej za "nawoływanie do terroryzmu". Sąd Najwyższy zdecydował o utrzymaniu wyroku w mocy. Przeciwko tej decyzji protestuje Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy.

Dyrektor FBI: sankcje nie zdołały odstraszyć Kremla

Rosja wciąż ma zamiar ingerować w wybory prezydenckie w USA w 2020 roku - oświadczył we wtorek dyrektor FBI Christopher Wray podczas przesłuchania w komisji sprawiedliwości Senatu. Ocenił, że nałożone na Moskwę "sankcje nie zdołały odstraszyć" Kremla.

"Mogli przeżyć, ale walczyli o uratowanie okrętu". Nowe szczegóły tragedii na AS-31

"Załoga okrętu podwodnego AS-31 mogła zostać ewakuowana na okręt transportowy. Do końca jednak walczyła o uratowanie okrętu" - pisze we wtorkowej publikacji rosyjski dziennik "Kommiersant". Według gazety, tak nakazywały "wytyczne obowiązujące w marynarce wojennej". Gdy walka okazała się daremna, na ewakuację było już za późno - twierdzą dziennikarze. W pożarze, który wybuchł 1 lipca na pokładzie okrętu na Morzu Barentsa zginęło 14 oficerów.

Strzały w kierunku rosyjskiego samolotu. Moskwa odpiera zarzuty Seulu

Samoloty Korei Południowej oddały dwa ostrzegawcze strzały po tym, jak rosyjski samolot wojskowy naruszył tamtejszą przestrzeń powietrzną - przekazało południowokoreańskie ministerstwo obrony. W przestrzeń Korei Południowej miała wlecieć także maszyna należąca do Chin. Ministerstwo obrony Rosji zaprzeczyło, aby bombowce strategiczne tego kraju złamały międzynarodowe zasady, a samolotom południowokoreańskim zarzuciło wykonywanie niebezpiecznych manewrów.

Były rosyjski potentat, wpływy w brytyjskiej polityce i zmienne poglądy

Aleksander Temerko, były potentat rosyjskiego przemysłu zbrojeniowego, a obecnie hojny darczyńca brytyjskiej Partii Konserwatywnej, w rozmowach z dziennikarką Catherine Belton pokazał nieznaną dotąd twarz. Ukraiński biznesmen, który do tej pory uchodził za przeciwnika brexitu i zagorzałego krytyka rosyjskiego prezydenta Władimira Putina, wyraził poparcie dla rozwodu Londynu z Brukselą i pozytywnie wypowiadał się o członkach rosyjskiego wywiadu. Jego komentarze zaniepokoiły część brytyjskich deputowanych, którzy obawiają się rosyjskiej ingerencji w procesy demokratyczne w Zjednoczonym Królestwie.

Media: nowy pułk śmigłowców w Kaliningradzie

Dziennik "Izwiestija", powołując się na ministerstwo obrony Rosji, poinformował o sformowaniu nowego pułku śmigłowców w Kaliningradzie. W jego skład wchodzą maszyny marynarki wojennej typu Ka-27 i transportowo-bojowe Mi-8 i Mi-24.

W Donbasie wymiana jeńców, w Petersburgu Putin z Miedwiedczukiem

Trójstronna grupa kontaktowa do spraw konfliktu na wschodzie Ukrainy uzgodniła wymianę 277 osób, więzionych przez władze w Kijowie oraz separatystów prorosyjskich w Donbasie - oświadczył ukraiński dyplomata Roman Bezsmertny. W czwartek prezydent Rosji Władimir Putin spotkał się w Petersburgu z prorosyjskim politykiem ukraińskim Wiktorem Medwedczukiem.

F-35 nie dla Turcji. Rosja ma propozycję

Szef rosyjskiego koncernu zbrojeniowego Rostiech (Rostec) Siergiej Czemiezow zapewnił w czwartek, że firma jest gotowa dostarczyć myśliwce Su-35 Turcji, jeśli będzie ona tym zainteresowana. Wcześniej USA wyłączyły Turcję z programu zakupu amerykańskich F-35.

Putin rozdaje obywatelstwo mieszkańcom Donbasu. Kijów ostrzega

Mieszkańcy ukraińskiego Donbasu mogą ubiegać się o rosyjskie obywatelstwo w "trybie uproszczonym". Prezydent Władimir Putin podpisał w tej sprawie dekret. W odpowiedzi prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przyznał obywatelstwo ukraińskie cudzoziemcom, którzy walczyli z prorosyjskimi separatystami w Donbasie. Są wśród nich także obywatele Rosji.