prognoza

prognoza

Synoptyk ostrzega przed mgłami. Zapowiada też, że będzie pochmurno i deszczowo

Najbliższe dni upłyną pod znakiem mgieł i zamgleń, które będą występować głownie o poranku. Lokalnie będą na tyle gęste, że ograniczą widzialność do 200 metrów. Synoptyk Arleta Unton-Pyziołek prognozuje również, że w przyszłym tygodniu dni będą pochmurne i ponure. Nie wykluczają także opadów deszczu. Miejscami ma się jednak przejaśniać i wypogadzać.

Układanka wyżów i niżów. Południe Europy pogodowym "pewniakiem"

Pogodę w Europie kształtują konkurujące wpływy licznych ośrodków wyżowych i niżowych. Związane z tymi ostatnimi fronty atmosferyczne na wielu obszarach będą sprowadzać mniejsze lub większe zachmurzenie, a miejscami także opady. Na dużą ilość słońca można liczyć tylko w Hiszpanii, we Włoszech i na Bałkanach.

Prognoza pogody na dziś: Polska spowita we mgle, miejscami śnieg

Sobota będzie raczej pochmurna i deszczowa, miejscami może nawet prószyć śnieg. Według synoptyków przejaśnienia pojawią się jedynie na południu kraju. Jednak dzięki grubej warstwie chmur, która pojawi się nad Polską, temperatury będą dość wysokie jak na tę porę roku. Termometry we Wrocławiu odnotują nawet 7 st. C.

Utrudnienia na drogach. Miejscami ślisko

Warunki drogowe wymuszą na kierowcach wzmożoną koncentrację. Do południa w całym kraju utrzymają się lokalnie gęste mgły i zamglenia. Na wschodzie kraju śliskie drogi dodatkowo pogorszą komfort podróżowania.

Prognoza pogody na dziś: pochmurno, wilgotno, ciepło. Nawet 9 st. C

W czwartek przeważy pochmurna aura, a synoptycy przewidują sporo opadów. Nieliczne rozpogodzenia prognozowane są na południu i na zachodzie Polski. Jak na grudzień, czwartek będzie dosyć ciepłym dniem. Termometry w całym kraju wskażą wartości dodatnie, a na Dolnym Śląsku słupki rtęci sięgną 9 st. C.

Pogodne rządy wyżów w Europie

W środę w Europie dominować bezie spokojna pogoda. Zapewni ją wpływ dwóch wyżów. Śnieg popada jedynie na wschodzie kontynentu i w Turcji, natomiast w Norwegii ze względu na wyższe temperatury pojawi się deszcz.

Prognoza pogody na dziś: pogodny zachód i mokry, chłodny wschód

Synoptycy przewidują, że w środę Polska podzieli się na dwie strefy pogody. W zachodnich regionach zza chmur powinno wyjrzeć słońce. Z kolei na wschodzie, w centrum i na południu kraju meteorolodzy prognozują, że będzie dość nieprzyjemnie - ma padać deszcz, deszcz ze śniegiem i śnieg.

Noc z rozpogodzeniami. Wiatr coraz słabszy

- W nocy wiatr osłabnie. Jego prędkość sięgnie maksymalnie 50 km/h, a jutro - maksymalnie 60 km/h, ale tylko na Wybrzeżu. W pozostałych miejscach kraju będzie to 40-50 km/h - informuje Tomasz Wasilewski.

Warunki w Polsce coraz gorsze. Wiatr się nasila, będą zawieje

Znajdujący się coraz bliżej Polski orkan Ksawery sprawia, ze z godziny na godzinę pogarszają się warunki pogodowe w Polsce. Ciśnienie coraz bardziej spada, a wiatr się nasila - na Wybrzeżu już w nocy porywy mogą osiągać 130 km/h, a w górach 150 km/h. Oprócz tego synoptycy ostrzegają przed zawiejami śnieżnymi, marznącymi opadami i oblodzeniami, a na terenach nadmorskich również przed wzrostem poziomu wód przybrzeżnych i lokalnymi podtopieniami.

Orkan Ksawery tuż-tuż. Ciśnienie gwałtownie spada, na wybrzeżu jest już poniżej 990 hPa

Orkan Ksawery nadciąga. Bardzo szybko spada ciśnienie. W ciągu zaledwie kilku godzin obniży się o kilkadziesiąt hPa. O godz. 20.00 najniższe było w Gdańsku: 986 hPa. - Rzadko się zdarza, żeby barometry odnotowały aż taki spadek - podkreśliła Maja Popielarska. Do tego będzie coraz silniej wiało - na wybrzeżu już od kilku godzin rośnie prędkość wiatru. W strefie przybrzeżnej wiatr ma osiągnąć prędkość nawet 110 km/h.

Tu orkan nie dotrze. Pogodne południe Europy

Aktywne niże zlokalizowane nad Skandynawią, a także odchodzące od nich fronty atmosferyczne zdominowały pogodę w północnej i środkowej Europie. Oznacza to opady deszczu i śniegu w tej części kontynentu, a na wielu obszarach także huraganowy wiatr. O wiele przyjemniej jest na południu i na południowym zachodzie, gdzie wyż zapewnia pogodną aurę.

Wiatr się nasila. Nadciąga orkan

W nachodzących godzinach w Polsce zaczniemy odczuwać oznaki nadchodzącego z północy orkanu. Na morzu wiar już w nocy może osiągać prędkość 120 km/h, na lądzie jednak najsilniejsze porywy będą wciąż o połowę słabsze. Za to w czwartek będzie wiało już mocno i groźnie - szczególnie na Wybrzeżu i w górach.

Orkan jest coraz bliżej Polski. Zobacz, kiedy i gdzie będzie wiać najmocniej

Już dziś w nocy zacznie mocniej wiać w północnej Polsce. Prędkość wiatru będzie wzrastać w trakcie dnia i w kulminacyjnym momencie może wynieść nawet 120 km/h na lądzie i 140 km/h na morzu. Huraganowy wiatr to nie wszystko - do ok. 10 grudnia musimy się też liczyć z mrozem, opadami marznącego deszczu, śniegu i zawiejami śnieżnymi.

W weekend zacznie sypać śnieg

- Wciąż jesteśmy pod wpływem wyżu, ale w najbliższych dniach spodziewajmy się opadów śniegu - wyjaśnia Maciej Dolega, prezenter TVN Meteo. W sobotę spadnie nawet 5 cm białego puchu, wszystkiemu winny będzie potężny niż, który obecnie stacjonuje nad Morzem Norweskim.

Trudne warunki na drogach północnej Polski

W środę trudne warunki drogowe będą panowały w północnej części Polski. Tam synoptycy prognozują opady deszczu i deszczu ze śniegiem oraz silny wiatr. Na południu z kolei pogoda nie powinna płatać kierowcom figli.