pogoda

pogoda

Rano w wielu rejonach Polski warunki drogowe wciąż mogą być znacznie utrudnione przez śliską nawierzchnię jezdni. W ciągu dnia w Polsce centralnej oraz południowej będzie pogodnie. Jedynie na północy kraju synoptycy spodziewają się opadów deszczu ze śniegiem.

Niedziela zapowiada się słonecznie na południu i w centrum kraju. Na północy natomiast ma padać deszcz i deszcz ze śniegiem. Będzie ciepło, do 5 st. C we Wrocławiu.

Nad Europę z północnego zachodu przyszedł groźny niż. Silne burze i huraganowy wiatr sparaliżowały w czwartek część Szkocji. 50 tysięcy gospodarstw zostało pozbawionych prądu. Zamknięto drogi i szkoły. Odwołano też loty i żeglugę promową. Dwie osoby znalazły się w szpitalu.

Wichury, które w czwartek przeszły nad Wyspami Brytyjskimi, dotarły nad Norwegię i Niemcy. U naszych zachodnich sąsiadów prędkość wiatru dochodziła do 166 km/h.

Od piątku rano pogoda nie będzie sprzyjać bezpiecznej jeździe na polskich drogach. Należy spodziewać się opadów śniegu i śniegu z deszczem. Dodatkowo wszędzie ma wiać porywisty wiatr. Jedynie na północy kraju momentami niebo przejaśni się.

W nadchodzących dniach definitywnie pożegnamy się z jesienną pogodą. Powoli musimy przyzwyczajać się do pochmurnych, mokrych i coraz chłodniejszych dni - niedzielę w Suwałkach temperatura w najcieplejszym momencie dnia nie przekroczy 0 st. C. Codziennie będzie padał deszcz lub śnieg z deszczem. Dobra informacja dla mieszkańców terenów górskich - tam będzie prószył śnieg.

Dziewięć dni i jedna burza - tyle potrzeba, by całkowicie zmienić krajobraz jednego stanu w USA. Kolorado - którego powierzchnia jest niewiele mniejsza od Polski - nawiedziła śnieżyca, a NASA sfotografowała je przed i po zajściu. Różnice są imponujące, a łączny zaśnieżony teren przekracza powierzchnię naszego kraju.

- W Bieszczadach leży od 15 do 25 cm śniegu. Na połoninach jest -5 st. C - poinformował w czwartek ratownik dyżurny bieszczadzkiej grupy GOPR.

Worki i sińce pod oczami - oto straty jakie panie poniosą przez pochmurne i zimne dni - donosi brytyjskie "Daily Express". Badacze przyjrzeli się 5 tys. kobiet pomiędzy 27 a 60 rokiem życia, by sprawdzić, jak zmieniające się pory roku wpływają na ich wygląd. I co się okazało?

- Doniesienia o suszy w Polsce są przesadzone, wieloletnia norma jest zachowana - poinformował premier Donald Tusk po posiedzeniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Dodał, że w najbliższym czasie nie musimy obawiać się żadnych radykalnych zjawisk pogodowych. Według premiera jesteśmy lepiej przygotowani na atak zimy, niż w zeszłym roku.

Święta za pasem. Większość z nas zastanawia się, jaka będzie wówczas pogoda i - przede wszystkim - czy spadnie śnieg. Sprawdź pierwszą prognozę TVN Meteo na dni 24, 25 i 26 grudnia.

Mimo, że od kilkunastu godzin mamy meteorologiczną zimę, na drzewach pojawiły się pąki. Mazowieckie wierzby skuszone dodatnimi temperaturami postanowiły zakwitnąć. Reporter 24 przesłał nam swoje zdjęcia.

Od trzech miesięcy w Polsce praktycznie nie padało. Deszczu było ponad połowę mniej niż powinno było spaść. Najgorzej sytuacja wygląda na południu Polski. W 23 stacjach pomiarowych poziom wody jest najniższy od momentu, kiedy zaczęto go monitorować, czyli od przeszło 100 lat.

- Polska powoli dostaje się pod wpływ niżu znad Północnego Atlantyku. Nad kraj napływa z zachodu ciepłe powietrze polarno-morskie - informuje Arleta Unton-Pyziołek, meteorolog TVN Meteo. W związku z tym przed nami kilka dość pogodnych dni, a w weekend przyjdą deszcze i silniejszy wiatr.

Nikt by się nie dziwił, gdyby o tej porze wszędzie dookoła leżał śnieg, a na termometrach było "poniżej zera". Tymczasem jest kilka, a nawet kilkanaście stopni "na plusie" i niektóre drzewa zaczynają kwitnąć. Zgodnie z prognozami ma tak być jeszcze przez jakiś czas. Dlaczego? Odpowiedzi szukał Łukasz Wieczorek w programie "Polska i Świat".

We wtorek warunki pogodowe będą dobre do jazdy w całym kraju. Poranne opady deszczu na Podlasiu mogą sprawić, że drogi w tym rejonie będą śliskie.