Niemcy

Niemcy

Nie żyje były prezydent Niemiec Richard von Weizsaecker

Były prezydent Niemiec Richard von Weizsaecker nie żyje. Polityk CDU zmarł w sobotę w wieku 94 lat - poinformował urząd prezydencki w Berlinie. Chrześcijański demokrata należał do polityków wielce zasłużonych dla pojednania polsko-niemieckiego.

Wpływy Pegidy słabną? 20 razy mniej demonstrantów w Lipsku

Antyislamska, prawicowo-populistyczna Legida - lipski odłam ruchu Pegida (Patriotyczni Europejczycy przeciwko Islamizacji Zachodu) - zapowiadała na piątek w Lipsku demonstrację z udziałem 15-20 tys. ludzi. Jak ocenił rzecznik władz miejskich, przyszło ok. 900 osób.

Polska na czele antyniemieckiej koalicji. Co dalej z płacą minimalną dla zagranicznych przewoźników?

Blok ponad 10 krajów widzi potężne zagrożenie w niemieckich regulacjach dot. płacy minimalnej, które uderzają w przewoźników - uważa wicepremier Janusz Piechociński, który w piątek rozmawiał o tym z premier Ewą Kopacz i komisarz ds. rynku wewnętrznego UE Elżbietę Bieńkowską. Dodał, że rozwiązania wprowadzone przez Niemcy są "boleśniejsze w swoim wymiarze niż nawet sankcje w wojnie handlowej Kreml-Bruksela".

Sąd zajął się prawem do sikania na stojąco. Jest wyrok

Sąd w Duesseldorfie rozstrzygnął spór pomiędzy mężczyzną wynajmującym mieszkanie a właścicielem lokalu, który dotyczył tego, jak można korzystać z toalety. Powodem procesu była marmurowa podłoga w łazience, rzekomo „zrujnowana” przez sikanie na stojąco.

"W Berlinie wczoraj było Borodino"

Szef ukraińskiej dyplomacji Pawło Klimkin ocenił, że jego środowe spotkanie w Berlinie z ministrami spraw zagranicznych Francji, Niemiec i Rosji było jak słynna bitwa pod Borodino z 1812 roku, w której nie było ani zwycięzców, ani pokonanych.

Niemiecka płaca minimalna bije w polskich przewoźników. Kopacz rozmawiała z Merkel

Ewa Kopacz rozmawiała telefonicznie z kanclerz Niemiec Angelą Merkel na temat sytuacji przewoźników, w związku z nowymi przepisami o płacy minimalnej w Niemczech. Polskie firmy transportowe obawiają się, że te przepisy będą oznaczały dla nich ogromne straty. - Angela Merkel zadeklarowała, że podejmie kroki niezbędne do tego, aby doszło do spotkania ministrów pracy i transportu z Polski i Niemiec - informuje rzeczniczka prasowa Ewy Kopacz.

Belgia, Dania, Hiszpania, Norwegia. Niemiecka Pegida pączkuje

Grupy wzorowane na niemieckim prawicowo-populistycznym ruchu Pegida (Europejscy Patrioci przeciwko Islamizacji Zachodu) pojawiły się w kilku miastach w Danii, Madrycie, Oslo i w belgijskiej Flandrii. Pegida tymczasem zapowiada na środę ogromną demonstrację w Lipsku.

Kolejny "format normandzki" w środę

Niemcy będą gospodarzem kolejnych rozmów w sprawie Ukrainy, które odbędą się w środę w Berlinie z udziałem ministrów spraw zagranicznych Francji, Niemiec, Rosji, Ukrainy - poinformowała rzeczniczka niemieckiego MSZ. Czterostronne rozmowy trwają od zeszłego lata. Mają na celu poszukiwanie dróg zakończenia konfliktu na Ukrainie. Wcześniej we wtorek Kreml oświadczył, że wzmożona aktywność wojsk ukraińskich na wschodzie Ukrainy zmniejsza nadzieje na organizację szczytu przywódców Ukrainy, Rosji, Niemiec i Francji. Spotkanie w tym gronie miało się odbyć w połowie stycznia w stolicy Kazachstanu, jednak stronom nie udało się dojść do porozumienia w trakcie negocjacji szefów MSZ.