Niemcy

Niemcy

Rośnie fala zainteresowania krykietem. Dzięki imigrantom

Popularność tego sportu w Niemczech rośnie w niespotykanym tempie. Tylko w ostatnim roku liczba drużyn krykietowych w tym kraju wzrosła za 100 do 300. Wszystko za sprawą imigrantów, głównie z Afganistanu i Pakistanu, gdzie krykiet to wręcz sport narodowy. - Niektóre drużyny funkcjonują w ramach niemieckich klubów. To oznacza, że imigranci mogą uczyć się języka i podstawowych cech, takich jak punktualność. To pierwszy krok do asymilacji - uważa Brian Mantle, prezes Niemieckiego Związku Krykieta. Materiał z programu "24 Godziny" w TVN24 BiS.

Partia Merkel ma kandydata na szefa Bundestagu

Obecny minister finansów Wolfgang Schaeuble ma zostać przewodniczącym Bundestagu - podały w środę niemieckie media. Blok partii chadeckich CDU/CSU zamierza wysunąć kandydaturę 75-letniego polityka na pierwszym posiedzeniu nowego parlamentu 17 października.

"Kolejny rząd musi wspierać Francję"

Nowy niemiecki rząd musi wspierać prezydenta Francji Emmanuela Macrona w jego programie reform Unii Europejskiej - powiedział w poniedziałek współprzewodniczący niemieckich Zielonych Cem Oezdemir.

Juncker: Europie potrzebny jest silny rząd niemiecki

"W obliczu globalnych wyzwań dziś bardziej niż kiedykolwiek potrzebny jest Europie silny rząd niemiecki" - napisał przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker w liście do kanclerz Niemiec Angeli Merkel po niedzielnych wyborach do Bundestagu.

Mieszkańcy nie chcą zamknięcia popularnego lotniska

Lotnisko Berlin-Tegel ma pozostać otwarte nawet po zakończeniu budowy portu lotniczego Berlin-Brandenburg. Tak zagłosowała większość mieszkańców niemieckiej stolicy, którzy wzięli udział w niedzielnym referendum w tej sprawie. To duży problem dla lokalnych władz, które opowiadają się zamknięciem lotniska w dzielnicy Tegel.

"Na pewno będzie miał miejsce ostrzejszy kurs wobec Polski"

To jest pewna zmiana, która przybliża Niemcy do pewnego standardu europejskiego - ocenił wyniki wyborów w Niemczech dyrektor warszawskiego biura Europejskiej Rady Spraw Zagranicznych Piotr Buras. Jak dodał, odnosząc się do scenariuszy na polsko-niemiecką przyszłość, należy spodziewać się "ostrzejszego kursu", między innymi z powodu podnoszonej przez nasz kraj kwestii reparacji.

"Niemcy się europeizują. To w sumie zła wiadomość"

Polityczna scena Republiki Federalnej Niemiec fragmentaryzuje się. Po raz pierwszy od wielu dekad może się okazać, że nie uda się stworzyć rządu - wyniki niemieckich wyborów parlamentarnych komentuje Jacek Stawiski, szef redakcji zagranicznej TVN24 BiS.

Dumny z "osiągnięć niemieckich żołnierzy", chce usunięcia islamu. Jego partia będzie trzecią siłą

Jeden z liderów skrajnie prawicowej Alternatywy dla Niemiec (Afd) zapowiedział "polowania na panią Merkel i innych". Nie jest to pierwsza kontrowersyjna wypowiedź Alexandra Gaulanda. W przeszłości przekonywał między innymi Niemców, że mogą być dumni z osiągnięć swoich żołnierzy w obu wojnach światowych. Zapowiedział także, że AfD będzie zabiegała o usunięcie islamu z niemieckiej przestrzeni publicznej.

SPD przechodzi do opozycji. Merkel skazana na "Jamajkę"?

W nowym Bundestagu socjaldemokraci z SPD nie wejdą w koalicję z CDU/CSU - zapowiedzieli w niedzielę liderzy ugrupowania. Angela Merkel, której blok uzyskał najlepszy wynik w wyborach, będzie musiała szukać partnerów gdzie indziej. W grę wchodzi tak zwana koalicja jamajska, czyli sojusz z liberałami z FDP i Zielonymi.

Tak zagłosowali Niemcy

Blok partii chadeckich CDU/CSU Angeli Merkel wygrał zgodnie z przewidywaniami wybory parlamentarne w Niemczech - podała telewizja publiczna ARD w oparciu o sondaże exit polls. Antyimigrancka Alternatywa dla Niemiec (AfD) będzie w nowym Bundestagu trzecią siłą.

Wybory do Bundestagu. Schulz i Merkel oddali głos

W Niemczech trwają wybory parlamentarne. Lokale wyborcze są otwarte od godziny 8 do 18. Swój głos oddali już Martin Schulz oraz Angela Merkel. Jak wynika z ostatnich sondaży - największe szanse na zwycięstwo ma blok partii chadeckich CDU/CSU z Angelą Merkel na czele. Na antenach TVN24 i TVN24 BIS od godziny 17:50 specjalne wydanie "Faktów z Zagranicy".

W tym miejscu CDU będzie czekać na zwycięstwo

Berlin, siedziba partii CDU i sala, w której po godzinie 18 kanclerz Angela Merkel rozpocznie wieczór wyborczy swojej partii. Na ścianach hasła tegorocznej kampanii - "szacunek dla rodziny", "porządek i bezpieczeństwo", "silna gospodarka i dobre warunki pracy". Wszystko wskazuje na to, że CDU/CSU wygra wybory, ale Angela Merkel będzie musiała wybrać koalicjanta.