Niemcy

Niemcy

Premier Morawiecki poleci do Berlina

Premier Mateusz Morawiecki złoży w piątek 16 lutego wizytę w Berlinie i spotka się z kanclerz Angelą Merkel - poinformowała rzecznik rządu Joanna Kopcińska. Jak dodała, główne tematy rozmów, to przyszłość Unii Europejskiej oraz relacje polsko-niemieckie.

Martin Schulz nie będzie szefem niemieckiej dyplomacji

Przewodniczący Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (SPD) Martin Schulz w opublikowanym w piątek pisemnym oświadczeniu poinformował o tym, że rezygnuje z objęcia stanowiska ministra spraw zagranicznych i nie wejdzie w skład nowego rządu Angeli Merkel.

Dpa: Schulz zrezygnuje ze stanowiska szefa partii

Przewodniczący Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (SPD) Martin Schulz zapowiedział w środę na posiedzeniu zarządu, że ustąpi ze stanowiska wraz z zakończeniem 2 marca wewnątrzpartyjnego referendum o wznowieniu koalicji z CDU/CSU - podała agencja dpa.

Wypożyczalnia na dwa samochody. Car sharing w wiejskich gminach

W Niemczech usługa działa w coraz większej liczbie małych miejscowości, a nawet na wsiach. W landzie Szlezwik-Holsztyn wprowadziło ją już 10 gmin. Na tej liście jest między innymi Klixbuell, gdzie dostępne są dwa samochody. Koszt wypożyczenia to 3,5 euro za godzinę. W małych miastach problemem jest wprawdzie opłacalność systemu, ale jego organizatorzy szukają różnych rozwiązań, aby przychody pokrywały koszty. Materiał z programu "24 Godziny" w TVN24 BiS.

Rozmowy o "wielkiej koalicji" przedłużone

Rozmowy o ponownej "wielkiej koalicji" między blokiem CDU/CSU Angeli Merkel a socjaldemokratami z SPD Martina Schulza będą kontynuowane we wtorek w siedzibie CDU, ale oczekuje się, że będzie to ostatni dzień negocjacji - dowiedziała się agencja dpa od uczestników obrad.

Kontrwywiad: ambasada Korei Północnej punktem przerzutowym

Niemiecki kontrwywiad uważa, że ambasada Korei Północnej w Berlinie była prawdopodobnie punktem przerzutowym służącym do zaopatrywania reżimu w materiały do produkcji broni atomowej - powiedział szef Federalnego Urzędu Ochrony Konstytucji Hans-Georg Maassen.

Sensacja w lasku w Pankow. Ujawniono zapomniany fragment muru berlińskiego

Zaniedbana ściana 80-metrowej długości, stojąca w lasku w berlińskiej dzielnicy Pankow, okazała się zapomnianym fragmentem muru berlińskiego. Ustalił to historyk amator Christian Bormann jeszcze w 1999 roku, ale przez kilkanaście lat nie zwierzał się ze swego sekretu. Teraz ujawnił prawdę, bo - jak tłumaczy - historyczna konstrukcja coraz bardziej popadała w ruinę.