Motoryzacja

Motoryzacja

Nie tylko w ASO. Wizyta w warsztacie z autem na gwarancji

Samochody na gwarancji nie muszą być konieczne naprawiane w autoryzowanych serwisach (ASO). Zgodnie z unijnymi przepisami, serwisowanie auta na gwarancji w niezależnym warsztacie nie oznacza utraty gwarancji. Przypomina o tym kampania "Bezpieczny Warsztat", zachęcająca do korzystania z usług warsztatów niezależnych, w którą zaangażowała się Dorota Gardias. - Nie muszę wysyłać chłopa do serwisu, ponieważ jestem bardzo zaradną kobietą i lubię wiedzieć, co dzieje się w moim samochodzie - mówi prezenterka pogody w TVN. Warto pamiętać, że wizyta w prywatnym warsztacie może być kilka razy tańsza niż w ASO. Materiał z programu "Raport" w TVN Turbo.

Niemieckie koncerny mogły ustalać ceny. Komisja bada zarzut o samochodowy kartel

Komisja Europejska sprawdza zarzuty wobec niemieckich koncernów motoryzacyjnych, które podejrzewa się o utworzenie nielegalnego kartelu - poinformowała niemiecka agencja dpa. Jak podał w piątek tygodnik "Der Spiegel", Volkswagen i należące do niego spółki Audi i Porsche, jak też BMW i Daimler miały przez lata uzgadniać kwestie dotyczące techniki, kosztów i dostawców. Według Daimlera i BMW to "spekulacje".

Wyprzedzanie z prawej. Policja wyjaśnia, czy tak można

Wyprzedzać z prawej czy nie - takie pytanie zadają sobie kierowcy na coraz bardziej zatłoczonych polskich autostradach. Chodzi o sytuację, gdy ktoś uporczywie jedzie lewym pasem, a prawy jest wolny. Młodszy aspirant Antoni Rzeczkowski z Komendy Głównej Policji wskazuje, że "na autostradzie możemy wyprzedzić inny pojazd z prawej strony jednakże polecamy, by ten manewr wykonywać na lewym pasie ruchu". - Wiąże się to z mniejszym ryzykiem spowodowania wypadku - dodaje. Tymczasem, wyprzedzanie z prawej jest zakazane w większości europejskich krajów, na przykład w Austrii i Niemczech. Zobacz materiał z programu "Raport" w TVN Turbo.

Pierwsze muzeum żużla w Polsce. "Żeby pokazać, jaki był kiedyś"

"Speedway Nostalgia" - tak nazywa się pierwsze w Polsce i trzecie w Europie muzeum żużla. W Toruniu można zobaczyć potężną kolekcję około 40 motocykli żużlowych - od pionierskich maszyn aż po współczesne. - Taka myśl świtała wraz ze wzrostem eksponatów, żeby pokazać ludziom i młodszemu pokoleniu, jaki żużel był kiedyś - mówi Maciej Gralak, właściciel kolekcji. Materiał z programu "Raport" w TVN Turbo.

Wyłudzają pieniądze metodą "na lusterko". Sprawdź, jak nie dać się oszukać

Oszuści wyłudzają pieniądze od kierowców metodą "na lusterko". - Jedziemy za potencjalną ofiarą, machamy, zatrzymujemy ją, podchodzimy do niej i mówimy, że uszkodziła nam lusterko, żeby się wystraszyła i zapłaciła pieniądze - tłumaczy Marek Kobyliński z TVN Turbo. - Załóżmy, że chodzi o samochód wysokiej klasy. Lusterko może wówczas kosztować nawet 4-5 tysięcy złotych - dodaje. Policja apeluje, żeby pieniędzy nie dawać. - Po to jest obowiązkowe ubezpieczenie OC - zwraca uwagę Michał Gaweł z Komendy Głównej Policji, jednocześnie wskazując, że warto w takiej sytuacji zadzwonić po policję. Materiał z programu "Raport" w TVN Turbo.

Samochody za dwa tysiące złotych. Zarządca dróg szuka chętnych

Trzy matizy i trzy lanosy - to właśnie tych samochodów pozbywa się warszawski Zarząd Dróg Miejskich. Auta są bezwypadkowe, a do tego mają potwierdzoną historię. Mikołaj Pieńkos, rzecznik prasowy ZDM w Warszawie, wskazuje jednak, że "trzeba liczyć się z tym, że były one intensywnie użytkowane w różnych warunkach, na różnych drogach". Za lanosa trzeba zapłacić 2 tysiące złotych, tymczasem matiz to wydatek rzędu 3 tysięcy złotych. Materiał z programu "Raport" w TVN Turbo.

Testują autobus bez kierowcy. "Chcemy stworzyć różne możliwości"

Nie ma kierownicy, ani kierowcy, a jeździ. Władze Sacramento w amerykańskim stanie Kalifornia testują pierwszy, sterowany przez komputer autobus. - Chcemy stworzyć różne możliwości przemieszczania się, tak żeby każdy mógł wybrać swój ulubiony - wskazują. Materiał z programu "Świat technologii" w TVN24 BiS.

Szykują zmianę przepisów. Kursy na prawo jazdy mogą być droższe

Egzamin teoretyczny dla każdego kierowcy raz w roku, zakaz współdzielenia placów manewrowych – takie pomysły dotyczące zasad szkolenia i egzaminowania kierowców pojawiają się w pracach zespołu powołanego przez Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa. Zdaniem egzaminatorów, to spowoduje droższe kursy na prawo jazdy. Pomysły budzą kontrowersje zarówno u kierowców, jak i instruktorów nauki jazdy. Zobacz program Raport w TVN Turbo.

Umowy OC będzie można wypowiedzieć. Ubezpieczyciel zmienia praktykę

Automatyczne przedłużenie umowy, nie oznacza, że nie można z niej zrezygnować w przypadku posiadania podwójnego ubezpieczenia - orzekł Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów w wydanej decyzji dotyczącej Link4 Towarzystwo Ubezpieczeń. Firma zobowiązała się zmienić dotychczasową praktykę przedłużania umów ubezpieczenia OC ze swoimi klientami.