Motoryzacja

Motoryzacja

Auta na prąd to konieczność, bo "ropy może zabraknąć do 2040 roku"

Silniki elektryczne, brak skrzyni biegów i cisza podczas jazdy - to cechy charakterystyczne dla elektryków. - Robimy takie samochody żeby oszczędzić paliwa, bo są tacy ludzie, które twierdzą, że ropy naftowej zabraknie do 2040-2050 roku - wskazuje we "Wstajesz i weekend" w TVN24 Rafał Jemielita z TVN Turbo. Niestety ich główną wadą dziś jest cena, model na prąd często kosztuje dwa razy tyle, co egzemplarz poruszający się w oparciu o silnik benzynowy.

Taksometry wrócą do przewoźników. "Musi być tak jak w sklepie"

- Nie wnikamy w technologię funkcjonowania, mówimy o tym, że muszą być równe szanse dla tych, którzy wożą i pośredniczą - podkreśla Jerzy Szmit, wiceminister budownictwa i infrastruktury. Jak dodaje, w przypadku wejścia nowych przepisów dla przewoźników, każdy będzie musiał mieć taksometr. - Musi być tak jak w sklepie, gdzie otrzymuje się paragon - wyjaśnia gość programu "Bilans" w TVN24 BiS.

Gwiazdor Top Gear przeprasza w szpitalu. "Znów się rozbiłem"

- Przepraszam moją żonę Mindy oraz córki Izzy i Willow - powiedział ze szpitalnego łóżka Richard Hammond. Gwiazdor programu "Top Gear" przebywa pod opieką szwajcarskich lekarzy po groźnie wyglądającym wypadku, z którego cudem uszedł z życiem.

Do granicy z Litwą za ponad pół miliarda złotych. Jest umowa

Ponad 605 milionów złotych będzie kosztował projekt i budowa ponad 24-kilometrowego odcinka trasy S61 Via Baltica na odcinku od Suwałk do granicy z Litwą w Budzisku. We wtorek po południu w Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Białymstoku podpisano umowę w tej sprawie.

Pomysł Brukseli może słono kosztować polskie firmy. "Koszty 29 procent w górę"

Polscy przewoźnicy drogowi są zaniepokojeni propozycjami Komisji Europejskiej, które nakładają na firmy transportowe obowiązek wypłacania płacy minimalnej kierowcom wykonującym przewozy międzynarodowe - poinformował prezes Zrzeszenia Międzynarodowych Przewoźników Drogowych Jan Buczek. Profesor Przemysław Borkowski ostrzega, że po wejściu nowych przepisów koszty działalności rodzimych firm transportowych zwiększą się o prawie jedną trzecią.

Od dziś ostrzejsze kary dla kierowców. Zobacz, co się zmienia

Podniesienie do dwóch lat dolnej granicy więzienia za spowodowanie śmiertelnego wypadku w stanie nietrzeźwości oraz wyższa kara za jazdę z zakazem - to tylko niektóre ze zmian, które wprowadza obowiązująca od dziś nowelizacja Kodeksu karnego. Poniżej wskazujemy najważniejsze zmiany dla kierowców.

Pył atakuje samochody i może słono kosztować. Sprawdź, jak chronić auto

Karoserię samochodów od jakiegoś czasu pokryte są żółtym pyłem. Właściciele myjni zacierają ręce i liczą zyski, a kierowcy się irytują. Wszystko z powodu pylenia sosny. Choć pył nie jest szkodliwy dla lakieru, to może natomiast zapchać filtr kabinowy w samochodzie. - Pyłki osadzają się na filtrze, mają kontakt z wilgocią, która w naturalny sposób pojawia się podczas pracy klimatyzacji. To jest świetne podłoże żeby rozwijały się grzyby - mówi Adam Klimek z TVN Turbo. - Zapchany filtr kabinowy ma wpływ na pracę wentylatora, pracę kompresora, ponieważ musi się on częściej załączać żebyśmy w samochodzie chłód, ale też wpływa na korozję parownika albo nagrzewnicy - dodaje, że naprawa usterki wiąże się dużym kosztem. Materiał z programu "Raport" w TVN Turbo.