Motoryzacja

Motoryzacja

Potwornie drogie tankowanie na polskich autostradach. Jak nie przepłacić?

Jeśli nie goni nas czas, warto zjechać z autostrady i zatankować na lokalnej stacji. Jak sprawdził reporter TVN Turbo Krystian Plato, na autostradowych stacjach panuje obecnie wyjątkowa drożyzna. Za popularną benzynę 95-oktanową stacje liczą sobie nawet powyżej 5 zł za litr. Napełnienie baku przy autostradzie kosztuje o kilkadziesiąt złotych więcej niż na stacji położonej w innym miejscu.

"Opona prawdę ci powie". Na co zwrócić uwagę przy wymianie?

Poradnik dla osób, które w najbliższym czasie planują zdjąć zimówki i założyć gumy letnie. Opona prawdę ci powie o stanie zawieszenia twojego samochodu. Dziennikarz TVN Turbo Mateusz Skwirut wspólnie z ekspertem pokazuje na co zwrócić uwagę, zmieniając samemu opony i dlaczego warto je zamieniać miejscami.

Niemcy zdecydowali, od kiedy będą płatne autostrady. Sąsiedzi już protestują

Koniec z darmowymi podróżami po Niemczech. Bundesrat, czyli odpowiednik polskiego Senatu, zatwierdził wprowadzenie opłat dla kierowców. Niemcy będą płacić za autostrady i drogi federalne, obcokrajowcy zaś za sieć autostrad o długości 13 tysięcy kilometrów. Opłaty będą obowiązywać od 2019 roku. Cena będzie wahać się między 2,5 a 50 euro, a roczna opłata dla cudzoziemców ma wynieść maksymalnie 130 euro. Władze Austrii, Holandii i Belgii nie popierają tego i zagroziły "prawnymi konsekwencjami", jeśli prawo wejdzie w życie.

Supersamochód dla policji. Jest wart ponad 1,2 mln złotych

Takiego samochodu policjantom z Bolonii można tylko zazdrościć. Już wkrótce do ich dyspozycji zostanie oodany nowy model lamborghini huracan, wart 300 tysięcy euro (ponad 1,2 mln złotych). Jak twierdzą funkcjonariusze, oprócz pracy w drogówce, auto ma być wykorzystywane w nagłych wypadkach. Supersamochód ma przewozić krew, czy narządy do transplantacji. Na razie lamborghini znajduje się w Rzymie, gdzie przechodzi ostatnie modyfikacje.

Wyższe kary dla piratów drogowych. "Wymiar sprawiedliwości nie będzie bezradny"

Zaostrzenie kar za przestępstwa w ruchu drogowym, między innymi podniesienie dolnej granicy więzienia za spowodowanie wypadku z 9 miesięcy do 2 lat - przewiduje nowelizacja Kodeksu karnego, którą przyjął Sejm. "Dotychczasowe przepisy nie pozwalają na skuteczne ściganie sprawców groźnych przestępstw i wykroczeń drogowych, a czasem stanowią wręcz zachętę do zachowań powodujących tragiczne skutki" - podkreśla Ministerstwo Sprawiedliwości.

Obwodnice i drogi ekspresowe. Unia odkręciła kurek z euro na polskie inwestycje

Dwa i pół miliarda złotych unijnego dofinansowania trafi na pięć projektów drogowych i jeden związany z zakupem sprzętu dla policji. Inwestycje te obejmują wybudowanie około 140 kilometrów nowych dróg w całości prawie dróg ekspresowych. Są to dwa odcinki drogi szybkiego ruchu S5, jeden odcinek drogi S8 oraz dwie obwodnice.

Brak łańcucha i silnik elektryczny. Oto polski rower przyszłości

Nie ma łańcucha jak w normalnym rowerze, ma za to silnik elektryczny. JIVR Bike produkowany w Mielcu jest naszpikowany elektryką i można go połączyć na przykład ze smartfonem. - Służy jako deska rozdzielcza i prezentuje podstawowe informacje, spalone kalorie, przebyty dystans, położenie na mapie - mówi Marcin Piątkowski, założyciel Jam Vechicles Ltd. Materiał z programu "Raport" w TVN Turbo.

Skuterem po mieście. Rusza pierwsza taka wypożyczalnia w Polsce

Maksymalna prędkość 50 km/h i 80 kilometrów zasięgu - w poniedziałek w Warszawie zostanie uruchomiona wypożyczalnia skuterów. Aby wypożyczyć elektryczny jednoślad najpierw trzeba jednak ściągnąć specjalną aplikację. Pierwsze dwie minuty jazdy będą darmowe, każda kolejna to koszt rzędu 0,69 zł. Materiał z programu "Raport" w TVN Turbo.