Motoryzacja

Motoryzacja

Szybciej do lotniska. Wybrano wykonawcę odcinka ekspresówki

Ruszają przygotowania do budowy drugiej jezdni drogi ekspresowej S1, wiodącej do lotniska Katowice w Pyrzowicach. Katowicki oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych Autostrad w przetargu wybrał ofertę konsorcjum firm Rubau Polska oraz Construcciones Rubau z Hiszpanii.

Chińczycy wykluczeni z kolejnego przetargu. Mieli zbudować ważne odcinki dróg

Krajowa Izba Odwoławcza wykluczyła z przetargu na północną obwodnicę Krakowa konsorcjum z udziałem firmy chińskiej Stecol, które wygrało to postępowanie. Minister infrastruktury zapowiedział, że będzie dążył do zwiększenia finansowania zadania, aby zostało ono zrealizowane. Kilka dni temu, pomimo złożenia najkorzystniejszej cenowo propozycji, odrzucona została oferta tego samego chińskiego przedsiębiorstwa dotycząca wybudowania odcinka zakopianki.

Te mandaty kierowcy zapamiętają do końca życia. Najwyższe kary na świecie

Milion dolarów, czyli równowartość 3,7 miliona złotych. Taki mandat zapłacił szwedzki kierowca w Szwajcarii, który przekroczył dozwoloną prędkość aż o 170 kilometrów na godzinę. To jeden z najwyższych mandatów w historii. W ostatnich dniach głośno jest również o przypadku piłkarza angielskiego Southampton Mario Leminy, który za wykroczenia drogowe musi zapłacić 96 tysięcy funtów, czyli około 460 tysięcy złotych. Kierowcy na Wyspach Brytyjskich muszą się mieć na baczności. Najwyższe kary za wykroczenia drogowe wynoszą tam bowiem od 125 do nawet 175 procent tygodniowej pensji. O szczegółach mówił Michał Sznajder.

Straszyli fotoradarami, teraz są "podatkowym rajem" w Polsce. Firmy chwalą się zyskami

Nawet dziesięciokrotnie - o tyle gmina Biały Bór w województwie zachodniopomorskim obniżyła podatki dla firm transportowych. Na efekty nie trzeba było długo czekać. W gminie pojawiło się kilkanaście nowych firm, na czym zyskał nie tylko lokalny budżet, ale także sami przedsiębiorcy. Ich zobowiązania podatkowe spadły nawet o 40 procent. Materiał z programu "Raport" w TVN Turbo.

Nowe znaki drogowe już obowiązują. Zobacz, jak wyglądają i co oznaczają

W środę weszły w życie przepisy rozporządzenia w sprawie znaków i sygnałów drogowych. Wprowadziły one dwa nowe znaki drogowe do oznaczania granic strefy czystego transportu - poinformowało Ministerstwo Infrastruktury. Zmiany są związane z ustawą o elektromobilności i paliwach alternatywnych, która weszła w życie na początku tego roku.

Część fotoradarów niezgodna z prawem? Rzecznik Praw Obywatelskich pisze do ministra

Brakuje przepisów określających pracę fotoradarów rejestrujących przejazd na czerwonym świetle - uważa Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar. Od trzech lat nie wydano rozporządzenia w tej sprawie, co może stawiać pod znakiem zapytania mandaty wystawione za przekroczenie przepisów. Resort infrastruktury przygotowuje odpowiedź na pismo RPO, ale zdaniem Inspekcji Transportu Drogowego działanie urządzeń jest zgodne z prawem.

Koszmar kierowców skończył się po otwarciu nowej trasy. "Wypadków jest dużo mniej"

Droga krajowa numer 8 to jedna z najbardziej obciążonych i najbardziej niebezpiecznych tras w Polsce. Od czasu kiedy w okolicach Wrocławia powstała ekspresówka, sytuacja kierowców znacznie się poprawiła. - Jest lepiej, nocami (na tzw. starej ósemce - red.) jest dużo mniejszy ruch, jest dużo mniej wypadków drogowych - wskazał Roman Hojeński z Pomocy Drogowej Hojeński. - Cały ruch ładnie przeszedł na drogę S8 i nasze drogi lokalne zostały rozładowane - wtórował młodszy brygadier Piotr Mazurkiewicz z Państwowej Straży Pożarnej w Kępnie. Zwrócił jednak uwagę, że w ostatnim czasie można zaobserwować powrót ruchu także na "starą ósemkę". Materiał z programu "Raport" w TVN Turbo.

"Długie światła w trakcie dnia to nic dobrego". Kierującym grożą mandaty

Jazda na światłach drogowych, nazywanych także długimi, w ciągu dnia - to jedno z rozwiązań, po które sięga część motocyklistów, by - jak argumentują - poprawić swoją widoczność na drodze. Zdaniem Leszka Śledzińskiego, redaktora naczelnego portalu Jednoślad, mitem jest przekonanie, że długie światła dają pozytywny rezultat pod tym względem. Jak dodaje Piotr Baryła, redaktor naczelny portalu Ścigacz, jeżeli chcemy być bardziej widoczni, możemy założyć kask lub kurtkę w bardziej jaskrawych kolorach. - Długie światła to na pewno nie jest nic dobrego - podkreśla. Dodatkowo taka jazda może uszczuplić stan portfela osoby kierującej motocyklem. Za niezgodne z przepisami włączenie świateł drogowych grozi mandat w wysokości 100 złotych i trzy punkty karne. Materiał z programu "Raport" w TVN Turbo.

Rosyjska odpowiedź na Teslę. E-auto od Kałasznikowa

Rosyjski koncern Kałasznikow zaprezentował koncept samochodu elektrycznego CV-1. Pojazd został zaprojektowany w oparciu o model Iż-21 252 "Combi" i zdaniem Kałasznikowa, może w przyszłości konkurować z Teslą - poinformowała rosyjska stacja Dożd.