Ministerstwo transportu

Ministerstwo transportu

Cimoszewicz o zamrożeniu funduszy na drogi: To wymaga osobistej interwencji Tuska

- Tutaj przecież nie chodziło o brak poprawności w wypełnianiu formularzy, tylko o coś gorszego - mówił Włodzimierz Cimoszewicz w "Faktach po Faktach" o nieprawidłowościach strony polskiej, które doprowadziły do wstrzymania Polsce przez Komisję Europejską wypłaty pieniędzy na budowę dróg. Senator uważa, że sytuacja wymaga osobistej interwencji premiera Tuska.

Bruksela zamraża kolejne fundusze na polskie drogi. Mogą przepaść nawet 4 mld euro

Dopóki wszystkie projekty drogowe zarządzane przez GDDKiA nie zostaną sprawdzone pod względem nieprawidłowości, Bruksela nie będzie realizowała żadnych polskich wniosków o refundację na projekty drogowe. Polska może stracić w ten sposób nawet ok. 4 mld euro, jeśli wyjaśnienia i podjęte kroki nie usatysfakcjonują Komisji Europejskiej - podaje Polska Agencja Prasowa. Decyzje KE mają związek z zarzutami o zmowę cenową firm pracujących przy budowie dróg.

Resort transportu: Środki z UE powinny być odblokowane do połowy marca

- Z rozmów prowadzonych z urzędnikami Komisji Europejskiej wynika, że realnym terminem odblokowania pieniędzy dla Polski na kontrakty drogowe jest połowa marca - poinformowała wiceminister transportu Patrycja Wolińska-Bartkiewicz. - Wierzymy, że Komisja Europejska jak najszybciej wycofa się z decyzji o czasowym wstrzymaniu rozliczania projektów drogowych dofinansowywanych z UE - powiedział z kolei wiceminister rozwoju regionalnego Adam Zdziebło. Rzeczniczka KE mówiła dziś, że bardziej prawdopodobne jest przesunięcie środków niż ich zwrot na konkretne "podejrzane" projekty.

Kolejarze znów usiedli do rozmów. Będzie porozumienie?

Kolejna tura rozmów przedstawicieli kolejowych związków zawodowych z pracodawcami rozpoczęła się w środę ok. godz. 11.30. Mimo kilku wielogodzinnych spotkań, strony dotychczas nie doszły do porozumienia w sprawie finansowania ulg przejazdowych dla kolejarzy.

"Kto wziął w łapę?" PiS żąda kontroli NIK i dymisji szefa GDDKiA

- Domagamy się, by Najwyższa Izba Kontroli zbadała proces wyłaniania podwykonawców przy budowie dróg - powiedział na konferencji prasowej w Sejmie szef klubu PiS Mariusz Błaszczak. PiS chce także odwołania szefa GDDKiA oraz informacji premiera w tej sprawie na najbliższym posiedzeniu Sejmu. Solidarna Polska zapowiedziała z kolei wniosek o wotum nieufności wobec ministra Sławomira Nowaka.

Polska nie odzyska miliardów na drogi? "Nie możemy finansować podejrzanego projektu"

Komisja Europejska wstrzymała wypłaty 3,5 mld złotych funduszy UE na projekty drogowe zarządzane przez GDDKiA. To efekt postępowania prokuratorskiego ws. zmowy cenowej firm realizujących trzy inwestycje drogowe w Polsce Wschodniej. Według informacji TVN CNBC, środki zostaną zatrzymane do czasu zakończenia postępowania sądowego w tej sprawie. Może być tak, że Polska ich w ogóle nie odzyska.

Nowak podtrzymuje apel do kolejarzy. "Nie strajkujcie"

Mój apel do związkowców, by nie strajkowali, jest cały czas w mocy - powiedział minister transportu Sławomir Nowak. Podkreślił, że wciąż wierzy, iż strajku na kolei da się uniknąć, choć - jak mówił - nie widzi woli porozumienia po stronie związków.

W piątek strajk kolejarzy. "Dziś decyzja gdzie i kiedy"

Pomimo wczorajszego spotkania z ministrem transportu, kolejarze zdecydowali się utrzymać decyzję o strajku ostrzegawczym. Ma się on odbyć w piątek od godz. 7 do 9. Jak mówił Henryk Grymel z NSZZ "Solidarność", dziś zostanie podjęta decyzja o tym gdzie i kiedy staną pociągi. Jak tłumaczył, kolejarzom "chodzi o zasadę". - Najgorsze jest, jak się odbiera komuś przywileje - przekonywał.

Nowak do kolejarzy: Nie bierzcie pasażerów jako zakładników

Bardzo serdecznie apeluję do związkowców kolejowych, aby strajk, który uderzy w pasażerów i ich własną firmę, przełożyli na inną godzinę albo dzień - mówił w "Jeden na jeden" minister transportu Sławomir Nowak. Jego zdaniem, rozmowy ze związkowcami są prowadzone "pod presją pistoletu przyłożonego do skroni".

Nowak do kolejarzy: Nie bierzcie pasażerów jako zakładników

Bardzo serdecznie apeluję do związkowców kolejowych, aby strajk, który uderzy w pasażerów i ich własną firmę, przełożyli na inną godzinę albo dzień - mówił w "Jeden na jeden" minister transportu Sławomir Nowak. Jego zdaniem, rozmowy ze związkowcami są prowadzone "pod presją pistoletu przyłożonego do skroni".

W piątek staną pociągi. Dwugodzinny strajk kolejarzy

Kolejarze w piątek przeprowadzą dwugodzinny strajk ostrzegawczy. Pociągi mają stanąć na dwie godziny - od godz. 7 do 9 - poinformowało Polskie Radio. Informację tę potwierdził w rozmowie z tvn24.pl przewodniczący Konfederacji Kolejowych Związków Zawodowych Leszek Miętek. Jak mówił, protest będzie polegał na "zatrzymaniu ruchu pociągów w różnych regionach kraju".

W walce z fotoradarami

Maskę włóż - wzywa Janusz Palikot. Do wyboru jest twarz Donalda Tuska, Sławomira Nowaka albo Jacka Rostowskiego. Politycy Platformy pomysł Palikota wrzucili do worka z napisem: kolejny barwny happening. On sam jednak mówi, że to rodzaj obywatelskiego nieposłuszeństwa w słusznej sprawie i dlatego w pobliżu fotoradarów nie ściągał nogi z gazu, tylko zakładał maskę. Tę z twarzą premiera. Inni wybrali inne, bo Janusz Palikot znalazł naśladowców.

Fotoradary? "To polowanie na kierowców"

Rząd szykuje istne polowanie na kierowców - uważa Joanna Senyszyn z SLD, która w "Faktach po Faktach" w TVN24 krytykowała rządowy plan stawiania kolejnych fotoradarów. Pomysłu bronił Paweł Zalewski z PO, tłumacząc, że ma on zmniejszyć liczbę ofiar wypadków na drogach. Tych, jak podkreślił, w ubiegłym roku było 3,5 tysiąca.

PKP: "za rok szybciej z Gdyni do Warszawy"

W marcu 2014 roku ma się zakończyć modernizacja linii kolejowej Warszawa-Gdynia na terenie Trójmiasta. PKP twierdzi, że prace na ok. 40-kilometrowym odcinku trasy z Pruszcza Gdańskiego do Gdyni osiągnęły już półmetek i wykonane zostały najtrudniejsze roboty.