Litwa

Litwa

Prezydent: Mniejszości nie mogą stawać się zakładnikami

- Mniejszości nie mogą stawać się zakładnikami złych relacji między państwami, albo nieporozumień między państwami - podkreślił w Puńsku (Podlaskie) prezydent Bronisław Komorowski, który odwiedził pogranicze polsko-litewskie, m.in. Sejny, Giby i Krasnogrudę. W jego ocenie przyszłość stosunków polsko-litewskich jest na tyle ważna, że warto w obu krajach "wykonać wysiłek" na rzecz dostrzeżenia wagi problemów mniejszości narodowych. Z kolei prezes PiS Jarosław Kaczyński zaznaczył w Sejmie, że "Polacy na Litwie muszą mieć prawa zgodne z tym, co obowiązuje w państwach cywilizowanych".

Litwa chce "równoprawnych" stosunków z Polską

Litwa dąży do równoprawnych stosunków z Polską i liczy na ich pozytywną zmianę - oświadczył premier Litwy Andrius Kubilius w czwartek w wywiadzie dla rozgłośni "Żiniu Radijas". Zastrzegł, że niektóre kwestie w stosunkach litewsko-polskich należy przemyśleć.

Litewskie prawo uderza w polskie dzieci

Polskie dzieci z Domów Dziecka na Litwie mogą w tym roku nie spędzić Świąt Wielkanocnych w Polsce, bo Litwini zaostrzyli przepisy i zmienili zasady obowiązujące przy wyjazdach najmłodszych zagranicę - donosi białostocki "Kurier Poranny". Stowarzyszenie Otwarty Dom zajmujące się przyjazdami najmłodszych od lat, stara się o interwencję polityków i samorządowców. Pytanie do MSZ w tej sprawie wystosował już poseł PO, Robert Tyszkiewicz.

Minister kładzie głowę. Koalicja przetrwa?

Minister spraw wewnętrznych Litwy Raimundas Palaitis zapowiedział w poniedziałek, że poda się do dymisji. Według premiera kraju Andriusa Kubliusa pozwoli to uratować koalicję rządzącą. Tę tworzą konserwatyści i dwie partie liberalne. O swojej decyzji minister poinformował po popołudniowych rozmowach "ostatniej szansy".

Protestują w obronie języka

"Stop likwidacji oświaty mniejszości narodowych", "Język ojczysty gwarancją jakości wiedzy" - z takimi hasłami główną ulicą Wilna, aleją Gedymina, wyruszył rano kilkutysięczny marsz w obronie oświaty mniejszości narodowych, w tym mniejszości polskiej.

Visaginas bez Estończyków?

Estońska spółka energetyczna Eesti Energia nie podjęła jeszcze ostatecznej decyzji w sprawie udziału w projekcie budowy siłowni atomowej Visaginas na Litwie.

"Litewska ustawa wzbudza niepokój"

Litewska ustawa o oświacie, przyjęta przed rokiem i krytykowana przez litewskich Polaków, wzbudza pewne wątpliwości - oświadczył we wtorek w Wilnie komisarz Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) ds. mniejszości narodowych Knut Vollebaek.

238 oficerów KGB online

Litewskie Centrum Badań Ludobójstwa i Oporu Ludności Litwy podało we wtorek do wiadomości publicznej listę 238 oficerów rezerwy KGB.

Prezydent na Litwie ma bronić polskich szkół

- To jest być albo nie być funkcjonowania polskiej mniejszości na Litwie - tak o polskim szkolnictwie na Litwie mówił prezydent Bronisław Komorowski. Obiecał, iż będzie przekonywał "partnerów litewskich, że nie należy iść w kierunku pogarszania warunków funkcjonowania" polskich szkół. Polski prezydent bierze udział w obchodach 94. rocznicy odzyskania przez Litwę niepodległości.

ACTA ponosi kolejną klęskę

Po m.in. Polsce i Bułgarii także Litwa na razie nie przystąpi do procesu ratyfikacji umowy o zwalczaniu obrotu towarami podrabianymi, czyli ACTA. Ministerstwo sprawiedliwości zapowiedziało, że decyzja ws. umowy będzie podjęta po konsultacjach ze społeczeństwem.

Litwa: swastyka to nasze dziedzictwo

Litewski sąd uznał, że znak swastyki odnosi się nie tylko do symboliki nazistowskich Niemiec, ale nawiązuje też do dziedzictwa historycznego Litwy. - Propagowanie tego symbolu nie jest karalne - brzmi decyzja sądu, rozpatrującego sprawę plakatów ze swastyką użytych na pochodzie.

Obcięli im pensje, bo rozmawiali po polsku

11 pracowników państwowej spółki Lietuvos Geleżinkeliai (Koleje Litewskie) zostało ukaranych za to, że w czasie pracy używało języka polskiego i rosyjskiego, a nie litewskiego - języka państwowego - podał portal Delfi.lt.

Litwini czczą pamięć ofiar stycznia 1991 roku

Trzy ogniska zapłonęły w Wilnie: przy Sejmie, wieży telewizyjnej i siedzibie publicznego radia i telewizji. W ten sposób Litwa rozpoczęła obchody Dnia Obrońców Wolności, upamiętniające krwawe wydarzenia w walce o niepodległość sprzed 21 lat. W środę Rosja odmówiła litewskim prokuratorom zgody na przesłuchanie byłego przywódcy Związku Radzieckiego Michaiła Gorbaczowa ws. tych wydarzeń.

"Nie należy dramatyzować stosunków polsko - litewskich"

Nie należy dramatyzować stosunków polsko-litewskich - stwierdził wiceminister spraw zagranicznych Litwy, były jej ambasador w Polsce Egidijus Meilunas. W czwartkowym wywiadzie dla Radia znad Wilii - polskiej rozgłośni w Wilnie - wiceminister powiedział, że nie widzi "podstaw do pesymizmu", a z drugiej strony "jest wiele powodów od optymizmu".