Japonia trzęsienie ziemi

Japonia trzęsienie ziemi

Po serii gaf podał się do dymisji

Walka ze skutkami japońskiego trzęsienia ziemi to praca nie tylko trudna logistycznie, ale i polityczne wyzwanie. Przekonał się o tym minister ds. odbudowy Ryu Matsumoto, który po niecałym tygodniu na stanowisku złożył rezygnację.

Japońska motoryzacja otrząsa się po trzęsieniu

- Toyota zamierza zatrudnić w Japonii od trzech do czterech tys. tymczasowych pracowników, aby wrócić do poziomu produkcji sprzed marcowego trzęsienia ziemi - poinformował koncern. Podobne ruchy, choć na nieco mniejsza skalę, planują inni producenci aut w kraju.

Stradivarius za 16 mln dolarów

Należące niegdyś do wnuczki Lorda Byrona skrzypce zbudowane przez Antonio Stradivariego zostały sprzedane w Londynie za rekordową sumę - 16 milionów dolarów. Dochód z tej aukcji zostanie przekazany na rzecz ofiar marcowego trzęsienia ziemi i tsunami w Japonii.

Napromieniowana herbata w Paryżu

Podczas kontroli na paryskim lotnisku im. Charlesa de Gaulle'a wykryto skażoną radioaktywnym cezem partię zielonej herbaty z Japonii - poinformował francuski urząd ochrony konsumenta (DGCCRF).

Nie kamikadze, a wolontariusze. Na ochotnika do Fukushimy

Setki starszych Japończyków zgłosiły się na ochotnika do pracy w uszkodzonej elektrowni Fukushima w Japonii. Chcą pomóc młodszym kolegom, a nawet ich zastąpić. Nazywani są "kamikadze" lub "oddziałem samobójców". Oni sami mówią: Jesteśmy wolontariuszami.

Rekordowe promieniowanie w Fukushimie

W uszkodzonej przez marcowe trzęsienie ziemi japońskiej elektrowni atomowej Fukushima I promieniowanie w powietrzu osiągnęło rekordowy poziom do 4 tys. milisiwertów na godzinę - poinformował zarządzający siłownią koncern TEPCO.

W Japonii znów drży ziemia

Trzęsienie ziemi o sile 4,7 stopnia w skali Richtera nawiedziło w czwartek północno-zachodnią część Japonii - poinformowała japońska telewizja publiczna NHK. To kolejne trzęsienie, które nawiedziło Japonię w tym roku.

Fukushima na drodze tajfunu. Nieprzygotowana na żywioł

Nie uda się ustabilizować sytuacji w elektrowni Fukushima w planowanym terminie, czyli do końca tego roku - informują anonimowi przedstawiciele firmy TEPCO (właściciela elektrowni). Ekipy ratunkowe w siłowni mają kolejny problem. Zbliża się do nich tajfun, na który nie są odpowiednio przygotowane.

Wyciek z reaktora 100 razy ponad normę

Wyciek z uszkodzonej przez tsunami elektrowni atomowej Fukushima I, wykryty 11 maja, spowodował przedostanie się do morza substancji radioaktywnych w ilości 100-krotnie przewyższającej normę - poinformował w sobotę operator elektrowni Tokyo Electric Power Co (TEPCO).

Prezes operatora Fukushimy podał się do dymisji

Szef japońskiej firmy TEPCO, zarządzającej uszkodzoną przez trzęsienie ziemi i tsunami elektrownią atomową Fukushima I, oświadczył, że ustąpi ze stanowiska po tym jak firma odnotowała olbrzymie straty związane z kryzysem w tej siłowni.

Przestawią im weekend na czwartek i piątek

Toyota, Honda, Nissan i pozostali członkowie japońskiego zrzeszenia producentów samochodów przesuwają weekend. Robotnicy odpoczywać będą w czwartek i piątek, a do pracy wracać w sobotę. Zmiana ma pomóc rozwiązać problemy z brakiem energii elektrycznej.

Zamykają elektrownię, bo ma być trzęsienie ziemi w ciągu... 30 lat

Elektrownia atomowa Hamaoka, położona na silnie sejsmicznym obszarze w środkowej części Japonii, została zamknięta. Stało się to na prośbę rządu. Warunkiem wznowienia pracy elektrowni jest stworzenie dodatkowych systemów bezpieczeństwa. Japończycy przewidują bowiem, że w ciągu najbliższych 30 lat, w tym rejonie, dojdzie do silnego trzęsienia ziemi.

Rezygnuje z pensji i atomowych planów

Premier Japonii Naoto Kan oświadczył, że jego kraj odstąpi od planu mającego na celu zwiększenie z 30 do 50 proc. udziału energetyki jądrowej w produkowanej energii elektrycznej w kraju. Kan zapowiedział również, że od czerwca nie będzie pobierać pensji szefa rządu, dopóki kryzys w Fukushimie nie zostanie zażegnany.

Kolejna elektrownia atomowa kończy pracę

To była propozycja nie do odrzucenia. Operator elektrowni atomowej Hamaoka w środkowej części Japonii zgodził się na prośbę rządu, by zamknąć siłownię, dopóki nie zostaną w niej zbudowane dodatkowe systemy bezpieczeństwa.

Weszli do reaktora w Fukushimie

Pracownicy elektrowni atomowej Fukushima I weszli w czwartek do budynku reaktora po raz pierwszy od marcowego trzęsienia ziemi i tsunami, które doprowadziły do największej katastrofy nuklearnej od czasów Czarnobyla.

Film z wnętrza reaktora. Wpuścili do środka robota

Firma TEPCO udostępniła nagranie wideo z wnętrza reaktora nr 1 elektrowni atomowej Fukushima I uszkodzonej 11 marca przez trzęsienie ziemi. Zdjęcia zarejestrował robot - wynika z nich, że przewody elektryczne nie zostały uszkodzone, a woda nie dostała się do wnętrza reaktora.

Tornado pustoszy stan i wstrzymuje ponad 300 lotów

Cztery osoby zostały ranne po tym, jak w amerykańskie miasto St. Louis uderzyło w piątek tornado - relacjonuje amerykański reporter TVN24 Jan Pachlowski. Zniszczonych zostało wiele domów a miejscowe lotnisko zamknięto do odwołania.

Awaryjny budżet Japonii na 49 miliardów dolarów

Rząd Japonii zatwierdził w piątek nad ranem czasu polskiego projekt ustawy budżetowej, dzięki któremu będzie mógł rozpocząć finansowanie odbudowy kraju po trzęsieniu ziemi i tsunami z 11 marca. Projekt opiewa na ponad 4 biliony jenów (ok. 49 miliardów USD).

Silny wstrząs zdemolował mieszkanie na Śląsku

- Dobrze, że nikogo nie było w mieszkaniu, bo to się mogło źle skończyć - mówi nam reporterka 24 @Katarzyna, która w serwisie Kontaktu zamieściła zdjęcia zniszczeń w mieszkaniu swojej mamy. Szkody spowodowane są silnym wstrząsem, do którego doszło dziś rano w kopalni Rydułtowy-Anna w Rydułtowach.