Japonia trzęsienie ziemi

Japonia trzęsienie ziemi

Reaktor do zamknięcia. Stoi na aktywnym uskoku

Japonia prawdopodobnie będzie musiała permanentnie zamknąć jeden ze swoich reaktorów atomowych. Sejsmolodzy wykazali, że część elektrowni jądrowej w Tsuruga stoi na aktywnym uskoku tektonicznym.

Silne trzęsienie ziemi u wybrzeży Japonii. Bez ofiar i zniszczeń

Pod dnem Oceanu Spokojnego około 400 kilometrów od Fukushimy doszło do silnego wstrząsu o sile 7,3 stopnia w skali Richtera. W Tokio zadrżały budynki, a na wybrzeżu ogłoszono ostrzeżenie przed tsunami. Ostrzeżenie to odwołano po kilku godzinach. Nie ma doniesień o ofiarach czy stratach.

Japonia rezygnuje z atomu. Ale nie od zaraz

Japoński rząd ostatecznie zaakceptował plan znacznej redukcji energetyki jądrowej. Pod naciskami firm odpowiadających za elektrownie atomowe zrezygnowano jednak z zapisu mówiącego o całkowitym odejściu od atomu do 2030 roku.

Radioaktywne ryby koło Fukushimy

W mięsie ryb złowionych u wybrzeży Japonii niedaleko miejsca awarii atomowej Fukushima stwierdzono rekordową zawartość radioaktywnego cezu - podały dziś japońskie gazety, powołując się na przedstawiciela elektrowni atomowej Fukushima.

Zmutowane motyle z Fukushimy

Narażenie na radioaktywne promieniowanie spowodowało, że motyle występujące w Japonii mutowały - podaje BBC, powołując się na doniesienia naukowców. Uczeni znaleźli zmiany w budowie odnóży, czułek i skrzydeł owadów.

Harley przepłynął ocean

Po ponad roku od tsunami, które wstrząsnęło Japonią, kolejne przedmioty - po przepłynięciu oceanu - docierają na kanadyjskie plaże. Niezwykłego odkrycia dokonał pewien Kanadyjczyk, który spacerując po wyspie Graham British Columbia natknął się na wielką białą przyczepę zawierającą rdzewiejący motocykl marki Harley Davidson z japońską tablicą rejestracyjną.

Piłka przepłynęła ocean i wróciła

Tsunami z marca 2011 pozbawiło go domu i wszystkich osobistych rzeczy. Po ponad roku 16-letni Japończyk dowiedział się, że jego pamiątkowa futbolówka została znaleziona na Alasce. Dzięki dedykacji wróciła do właściciela po tym, jak przepłynęła cały Pacyfik.

Dwa silne wstrząsy w Japonii. Fala niegroźna

W Japonii doszło do dwóch silnych wstrząsów tektonicznych o sile 6,8 i 6,1 stopni w skali Richtera. Automatycznie wydano ostrzeżenie przed nadejściem tsunami. Fala okazała się jednak niegroźna. Nie ma doniesień o jakichkolwiek ofiarach w ludziach lub stratach materialnych.

Nie chcą włączenia reaktorów

Większość Japończyków sprzeciwia się ponownemu włączeniu elektrowni atomowych zamkniętych w celu przeprowadzenia kontroli - wynika z sondażu opublikowanego w dzienniku "Asahi". Przyczyną jest brak zaufania do energii atomowej po wypadku nuklearnym w Fukushimie.

Zobacz, jak tsunami z marca 2011 przemierzało Pacyfik

Amerykańscy badacze podejrzeli za pomocą satelitów cały cykl "życia" tsunami z marca 2011 roku. Czoła wygenerowanych przez trzęsienie pojedynczych fal, wędrując na wschód, zetknęły się i uformowały giganty o dwa razy wyższej wysokości i większej sile.

"O śmierci się nie mówi"

- Wydaje mi się, że temat śmierci jest bardzo osobistą rzeczą. Nie mówi się tu o tym. Rok po katastrofie ludzie zostawiają kwiaty, kadzidełka, by upamiętnić to, co się zdarzyło - mówił na antenie TVN24 Reporter 24, Cezary Treda. 11 marca 2011 r. na skutek wstrząsów i tsunami w Japonii zginęło lub zaginęło co najmniej 20 tys. osób.

"Ciągły niepokój związany z promieniowaniem"

- Po tamtych wydarzeniach zmieniła się cała Japonia. Tsunami zabiło tysiące osób, porwało budynki i samochody. Do tego Japończycy odczuwają ciągły niepokój związany z promieniowaniem - mówi Sadako Monma, która przed tragedią mieszkała w Fukushimie. Rok temu, 11 marca o godzinie 6.46 czasu polskiego wschodnim wybrzeżem Japonii wstrząsnęło potężne trzęsienie ziemi. Wywołało ono ogromne i niszczycielskie tsunami. Zginęło ponad 15,5 tys. ludzi.

"Połączymy siły, by dokonać historycznego dzieła odbudowy"

- Będziemy wspierać ludzi z regionów dotkniętych kataklizmem i połączymy siły, by dokonać historycznego dzieła odbudowy - zapowiedział premier Japonii Yoshihiko Noda, który wraz z parą cesarską złożył hołd ofiarom trzęsienia ziemi i tsunami sprzed roku. 11 marca 2011 roku kataklizm zabił ok. 20 tys. osób.

"Przez chwilę to było wymarłe miasto"

Japonia obchodzi rocznicę trzęsienia ziemi i gigantycznej fali tsunami. Zamieniony w gruzowisko kraj dość szybko staje na nogi, jednak nie wszędzie już wróciła normalność. Japończycy także ciągle nie są pewni, czy rok po uszkodzeniu elektrowni w Fukushimie można czuć się bezpiecznie.

Rok po Fukushimie: Czarnobyl odczuliśmy 25 tys. razy mocniej

Po największej w historii katastrofie atomowej od czasów Czarnobyla, cały świat wstrzymał dech w oczekiwaniu na możliwe konsekwencje. W rok po wypadkach w japońskiej Fukushimie Państwowa Agencja Atomistyki ocenia, że Europa nie była zagrożona poważnym skażeniem, ale odnotowano jego minimalne wartości.