Japonia trzęsienie ziemi

Japonia trzęsienie ziemi

Rok po tragedii wciąż szukają ofiar

Trudno w to uwierzyć, ale poszukiwania ofiar i uznanych za zaginionych trwają od dziś. A od trzęsienia ziemi i fali tsunami w Japonii pojutrze minie rok. Zginęło wtedy ponad 20 tysięcy osób. Japonia wspomina i odbudowuje się, choć wiele rejonów będzie opustoszałych przez lata. Z ponad 50 japońskich reaktorów jądrowych działa już tylko pięć.

Urodziły się, "żeby ocalić rodziców"

Obchodzą właśnie pierwsze urodziny. Dzieci, które - jak mówią rodzice - urodziły się, by ich uratować. Narodziny Haruse odciągnęły ojca z regionu, przez który przeszło śmiercionośne tsunami. Sakura dzień narodzin spędziła na dachu szpitala, ewakuowana wraz z rodzicami.

Po katastrofie rozważano ewakuację Tokio

Po serii eksplozji w elektrowni atomowej Fukushima I w marcu 2011 r. japoński rząd rozważał ewakuowanie Tokio i obawiał się "utraty stolicy" - ujawniła niezależna komisja badająca zeszłoroczny kryzys nuklearny, wywołany trzęsieniem ziemi i tsunami.

Po Fukushimie uciekło 16 tys. ludzi. Został struś, świnie i on

Po katastrofie w elektrowni atomowej Fukushima I z najbardziej napromieniowanej Czerwonej Strefy uciekli prawie wszyscy ludzie. W 16-tysięcznym mieście Tomioka wszyscy z wyjątkiem jednego - Naoto Matsumury. Teraz Matsumura pokazał zdjęcia, które zrobił po katastrofie.

Ratują zdjęcia ofiar tsunami

Setki tysięcy zdjęć ocalonych po trzęsieniu ziemi i tsunami czekają na renowację. Oczyszczone trafiają do ośrodków dla poszkodowanych, gdzie często odnajdują swoich właścicieli i pomagają ocalić od zapomnienia tych, którym po marcowej katastrofie przeżyć się nie udało.

Małpy sprawdzą promieniowanie w Fukushimie

Japońscy naukowcy chcą wykorzystać małpy do monitorowania poziomu napromieniowania w lasach wokół elektrowni atomowej Fukushima, zniszczonej przez trzęsienie ziemi i tsunami. Zwierzęta będą nosiły specjalne obroże i nadajniki GPS. Eksperyment potrwa dwa miesiące.

Radioaktywny ryż zatrzymany

Ryż z okolic zniszczonej japońskiej elektrowni atomowej w Fukushimie nie nadaje się do spożycia. Skażone promieniowaniem partie zboża zostały zatrzymane, zanim trafiły do sprzedaży.

Japonia rośnie na zgliszczach katastrofy

Znajdująca się od lat w permanentnym zastoju gospodarka Japonii urosła w trzecim kwartale aż o sześć proc. rok do roku i 1,5 proc. miesiąc do miesiąca. Powodem jest intensywna odbudowa zniszczeń po marcowym trzęsieniu ziemi i tsunami i kryzysie jądrowym w elektrowni Fukushima.

20 mln ton śmieci płynie do USA

Nawet 20 mln ton odpadków, pozostałości po marcowej fali tsunami w Japonii, kieruje się ku zachodniemu wybrzeżu USA i wyspom w tym regionie Pacyfiku - poinformowali badacze Uniwersytetu Hawajskiego. Do wysp Midway śmieci dotrą już tej zimy.

Silne wstrząsy w pobliżu Fukushimy

Silne trzęsienie ziemi nawiedziło w nocy (20.54 czasu polskiego) północno-wschodnią Japonię. We wstępnych doniesieniach nie ma informacji o ofiarach. Nie wydano też ostrzeżenia przed tsunami.

Mali Japończycy z Fukushimy w Polsce

Dzieci, które ucierpiały w czasie niedawnego trzęsienia ziemi w Fukushimie przyjadą do Polski. 30 osobową grupę zaprosił Polski Związek Karate Tradycyjnego.

Katastrofy w tym roku kosztowały 265 mld dolarów

Blisko 265 miliardów dolarów kosztowały światową gospodarkę szkody spowodowane przez katastrofy naturalne w pierwszej połowie 2011 r. - wynika z opublikowanych we wtorek szacunków towarzystwa ubezpieczeniowego Munich Re. Jeszcze nigdy szkody te nie były tak wysokie.

W Japonii zatrzęsła się ziemia. Nie ma ofiar

Trzęsienie ziemi o sile 7,1 w skali Richtera nawiedziło w niedzielę rano czasu lokalnego północno-wschodnią Japonię. Ogłoszone początkowo ostrzeżenie o fali tsunami zostało odwołane po dwóch godzinach. Wstrząsy nie spowodowały ofiar w ludziach ani strat materialnych.

Premier: Usuwanie skutków Fukushimy zajmie dekady

- Usuwanie skażeń radioaktywnych z rejonu uszkodzonej podczas trzęsienia ziemi elektrowni jądrowej Fukushima zajmie wiele dziesiątków lat - powiedział premier Japonii Naoto Kan. Szef japońskiego rządu zaprezentował też po raz pierwszy długoterminowy program operacji usuwania skażeń.

Dodatkowe pieniądze za ewakuację

Operator japońskiej elektrowni atomowej Fukushima I wypłaci do 300 tys. jenów (około 2500 euro) dodatkowego odszkodowania każdej osobie ewakuowanej z powodu awarii w tej siłowni spowodowanej przez trzęsienie ziemi i tsunami z 11 marca.