Władze Australii rozważą uznanie Jerozolimy za stolicę Izraela i przeniesienie tam ambasady - powiedział australijski premier Scott Morrison. Deklarację tę natychmiast skrytykowali przedstawiciele państw muzułmańskich.
Izraelskie siły zbrojne postanowiły przeprowadzić "na wielką skalę" operację umacniania obecności na południu kraju przy granicy ze Strefą Gazy - podaje czwartkowy komunikat wojskowy. W ostatnich tygodniach niemal codziennie dochodzi tam do palestyńskich demonstracji.
Kanclerz Niemiec Angela Merkel przypomniała podczas czwartkowej wizyty w Muzeum Historii Holokaustu Yad Vashem w Jerozolimie o "trwałym obowiązku" swojego kraju do "przeciwstawiania się antysemityzmowi, ksenofobii, nienawiści i przemocy".
Szef irańskiej dyplomacji Mohammad Dżawad Zarif nazwał w piątek "teatrzykiem" czwartkowe wystąpienie premiera Izraela Benjamina Netanjahu na sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Wezwał państwo żydowskie do ujawnienia swojego programu nuklearnego.
Występując na sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ premier Izraela Benjamin Netanjahu oskarżył Iran o to, że w Teheranie znajduje się "tajny magazyn atomowy" wykorzystywany w irańskim programie broni jądrowej.
Po spotkaniu prezydenta Andrzeja Dudy i premiera Izraela Benjamina Netanjahu dialog polsko-izraelski będzie kontynuowany na poziomie doradców do spraw bezpieczeństwa narodowego obu państw - poinformował szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, Paweł Soloch. Szef BBN w październiku złoży wizytę w Izraelu.
Prezydent Andrzej Duda i premier Izraela Benjamin Netanjahu spotkali się w środę w Nowym Jorku przy okazji 73. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Omawiali stan stosunków dwustronnych oraz sytuację na Bliskim Wschodzie. Przed rozmowami doszło do nieporozumienia organizacyjnego, które zarejestrowały kamery.
Decyzja Rosji o przekazaniu Syrii systemów obrony przeciwlotniczej S-300 jest "jeszcze jedną wskazówką, że Putin chce robić problemy USA i ich sojusznikom" - ocenia w komentarzu redakcyjnym dziennik "Wall Street Journal".
Doradca prezydenta USA do spraw bezpieczeństwa narodowego John Bolton oświadczył w poniedziałek, że zapowiedziana przez Rosję sprzedaż Syrii systemu S-300 byłaby "wielkim błędem" i "znaczącą eskalacją" ze strony Moskwy.
Ministerstwo obrony w Moskwie w niedzielę ponownie obarczyło Izrael winą za zestrzelenie rosyjskiego samolotu wojskowego Ił-20 u wybrzeży Syrii. Według resortu wina "w pełni" spoczywa na siłach powietrznych Izraela oraz osobach decyzyjnych.
Sąd w Jerozolimie skazał na zapłacenie miliona szekli (1 mln zł) kary ultraortodoksyjną rozgłośnię radiową, w której wprowadzono zakaz dopuszczania kobiet do mikrofonu - poinformowało Izraelskie Centrum Akcji Religijnej (IRAC).
Zestrzelenie nad Syrią rosyjskiego samolotu wojskowego Ił-20 nastąpiło na skutek niedbalstwa rosyjskich dowódców, którzy zezwolili Syryjczykom na ostrzał przeciwlotniczy koło bazy Hmejmim w czasie, gdy wracał do niej Ił-20 - ocenia ekspert Paweł Felgenhauer.
Delegacja wojskowych z Izraela na czele z dowódcą sił powietrznych generałem Amikamem Norkinem przekazała w Moskwie stronie rosyjskiej raport na temat zestrzelenia u wybrzeży Syrii rosyjskiego samolotu wojskowego Ił-20 - podają rosyjskie media. Izrael zapewnia, że nie miał nic wspólnego z incydentem.
Rada Bezpieczeństwa poświęciła w czwartek kolejne posiedzenie na temat Bliskiego Wschodu głównie konfliktowi palestyńsko–izraelskiemu. Wskazywano na przemoc, prowokacje i zapalną retorykę jako na przyczyny niweczące wizję trwałego pokoju.
W ciągu 48 godzin od izraelskich kul zginęło w Strefie Gazy i na Zachodnim Brzegu sześciu Palestyńczyków. Amnesty International uważa, że w niektórych przypadkach mogło dojść do zbrodni wojennych.
Przywódca libańskiego Hezbollahu Hasan Nasrallah oświadczył, że jego ruch ma w arsenale "wysoce precyzyjne rakiety". Zapewnił, że stało się tak mimo ataków Izraela w Syrii, przeprowadzanych, aby mu w tym przeszkodzić.
15-letni Palestyńczyk zginął w środę wieczorem od kul izraelskich żołnierzy w czasie protestów na granicy Strefy Gazy z Izraelem - podaje w czwartek agencja informacyjna EFE, powołując się na palestyńskie ministerstwo zdrowia. Rany odniósł inny palestyński nastolatek.
Prezydent Syrii Baszar al-Asad skierował na ręce prezydenta Rosji depeszę kondolencyjną, w której wyraził ubolewanie w związku ze śmiercią 15-osobowej załogi samolotu Ił-20 zestrzelonego przez syryjską obronę przeciwlotniczą 17 września - podała agencja SANA.
Rosyjski samolot wojskowy Ił-20 z 15 żołnierzami na pokładzie został zestrzelony przez syryjską obronę przeciwlotniczą - oznajmiło Ministerstwo Obrony Rosji. Minister Siergiej Szojgu w rozmowie telefonicznej ze swym izraelskim odpowiednikiem Awigdorem Liebermanem "całkowitą" winą za zestrzelenie obciążył jednak Izrael.
Dokładnie 25 lat temu na trawniku Białego Domu doszło do jednego z najbardziej symbolicznych uścisków dłoni we współczesnej historii Bliskiego Wschodu. W obecności 42. prezydenta USA premier Izraela Icchak Rabin oraz przywódca Organizacji Wyzwolenia Palestyny Jasir Arafat podpisali porozumienie, które miało stać się fundamentem procesu pokojowego między zwaśnionymi narodami. Ćwierć wieku po dyplomatycznym triumfie Palestyńczycy przygotowują się do opuszczenia flagi powiewającej nad misją dyplomatyczną OWP w Waszyngtonie. Decyzje o jej zamknięciu - przy aprobacie władz Izraela - podjęła kilka dni temu administracja Donalda Trumpa.