Izrael

Izrael

Pięć sekund od zderzenia nad Tel Awiwem

Dwa samoloty niemal zderzyły się nad Tel Awiwem. Mały, należący do ONZ, popełnił błąd i wleciał tuż przed duży, transportowy, lecący z Europy. Sytuację uratował zapewne refleks pilotów, którzy zobaczyli nawzajem swe maszyny pięć sekund przed momentem, kiedy przecięłyby się trajektorie lotu.

"Przeszła mimo obietnicy". Światowe media o ustawie o IPN

Nocne głosowanie w Senacie nad projektem nowelizacji ustawy o IPN, która wprowadza kary więzienia za przypisywanie narodowi polskiemu zbrodni popełnianych przez III Rzeszę, zostało odnotowane w czwartkowy poranek przez szereg mediów na całym świecie. Izraelski dziennik "Haaretz" napisał, że ustawa przeszła "mimo obietnicy" strony polskiej, że prace nad nią będą jeszcze trwały. Reuters pisze o "bolesnej" prawdzie, której wielu Polaków nie potrafi zaakceptować, a "Washington Post" o ustawie, która może być sygnałem dla najbardziej skrajnego elektoratu Prawa i Sprawiedliwości. #PisząoPolsce

Ustawą o IPN jeszcze dziś zajmie się Senat

Senat zajmie się w środę nowelizacją ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej, która między innymi wprowadza kary za przypisywanie Polsce i narodowi polskiemu odpowiedzialności za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę. Tak zdecydowali w głosowaniu senatorowie. Nowelizację bez poprawek poparły wcześniej senackie komisje. Przed południem marszałek Senatu Stanisław Karczewski spotkał się w tej sprawie z ambasador Izraela Anną Azari.

Przełomowe odkrycie? To może zmienić wiedzę o przeszłości naszego gatunku

Kawałek szczęki i zęby należące do przedstawiciela Homo sapiens - to najnowsze znalezisko w jednej z jaskiń w rejonie Góry Karmel w Izraelu. Kilka metod datowania pozwoliło oszacować wiek znaleziska nawet na 200 tysięcy lat. Zdaniem naukowców z Tel Awiwu oznaczałoby to, że praprzodkowie współczesnych ludzi ruszyli poza Afrykę 50 tysięcy lat wcześniej, niż dotąd sądzono. Badania wykazały też, że Homo sapiens był już wtedy sprawnym myśliwym i umiał rozpalać ogień. Jednak sceptycy mówią, że badania nie dają jednoznacznych odpowiedzi. Materiał z programu "24 Godziny" w TVN24 BiS.