energia odnawialna

energia odnawialna

Odnawialne źródła energii –  czym są OZE? Jak można wykorzystać surowce odnawialne?

Coraz częściej poszukujemy informacji na temat odnawialnych źródeł energii. Skłaniają nas do tego m.in. dopłaty do fotowoltaiki, popularność paneli słonecznych, rosnące ceny ogrzewania oraz coraz wyższe rachunki za prąd. Ale OZE są warte uwagi nie tylko ze względów ekonomicznych, również – z ekologicznych. Korzystanie ze źródeł odnawialnych wiąże się ze zmniejszeniem degradacji środowiska naturalnego i jeśli nie całkowitym wyeliminowaniem, to wyraźnym ograniczeniem ilości emitowanych zanieczyszczeń. Czym są OZE i jak działają?

Globalna energetyka musi się zmienić, i to szybko. Czy pomogą w tym małe reaktory jądrowe?

Polska inwestuje w małe reaktory jądrowe. 14 lutego koncerny KGHM i Orlen podpisały umowy na stworzenie w kraju elektrowni opartych na tak zwanej technologii SMR, a 20 kwietnia Tauron i KGHM podpisały list intencyjny dotyczący współpracy spółek w zakresie stosowania SMR. Czym małe reaktory różnią się od konwencjonalnych i czy rzeczywiście mogą dać nam szybko tanią, czystą energię w miejsce dymiących elektrowni węglowych?

Spadła emisja dwutlenku węgla w Indiach. To pierwszy raz od 40 lat

Mniejsze zapotrzebowanie na paliwa kopalne w Indiach spowodowane koronawirusem SARS-CoV-2 zmniejszyło zużycie energii elektrycznej. W kraju coraz częściej wykorzystuje się także odnawialne źródła energii, ze względu na niższe koszty ich eksploatacji. Te czynniki sprawiły, że po raz pierwszy od prawie 40 lat w Indiach spadła emisja dwutlenku węgla do atmosfery.

"Potrzebne są generalne zmiany w naszym życiu"

Rozpoczynający się szczyt klimatyczny COP24 w Katowicach ma ustalić zasady, zgodnie z którymi będziemy realizować Porozumienie Paryskie. O oczekiwaniach wobec szczytu mówiła we "Wstajesz i wiesz" dr Aleksandra Kardaś, fizyczka atmosfery z portalu naukaoklimacie.pl.

Latająca tuba z wiatrakiem w środku zrewolucjonizuje energetykę?

Nowy model turbin wiatrowych, stworzony przez amerykańską firmę, może zrewolucjonizować rynek energetyczny. Twórcy nowego modelu pozbyli się słupa, na którym zwyczajowo instaluje się gondolę z generatorem i wiatrak. Zastąpili go nadmuchiwanym balonem w kształcie tuby i wynieśli na pułap, gdzie wiatr wieje prawie 10 razy silniej.

W Niemczech 74 proc. energii pochodzi z zasobów odnawialnych

Niemcy są mistrzami w korzystaniu z odnawialnych zasobów energii elektrycznej. 50 proc. zużytego prądu pochodzi ze źródeł przyjaznych dla środowiska. Stosunkowo mały obszar zagospodarowany panelami słonecznymi wytworzyłby taką ilość mocy, która wystarczyłaby całemu światu.

Ptaki palą się w locie nad elektrownią słoneczną

Największa amerykańska elektrownia słoneczna, zdolna zaspokoić potrzeby około 140 tysięcy gospodarstw, którą wybudowano za ponad dwa miliardy dolarów, stanowi śmiertelne niebezpieczeństwo dla przelatujących nad nią ptaków. Lustra skupiające promienie słońca generują temperaturę, która topi pióra.

By dostarczyć energię odnawialną zniszczą bezcenne tereny angielskich parków narodowych

Największy dostawca sieci elektrycznej w Wielkiej Brytanii chce wybudować nową sieć by dostarczać "zieloną energię" do ogromnej liczby odbiorców. Przeciwni tej inwestycji są ekolodzy i mieszkańcy terenów, na których miałyby stanąć potężne słupy, będące jednocześnie parkami narodowymi. Argumentują, że budowa słupów energetycznych nieodwracalnie zniszczy najpiękniejsze tereny takie jak np. Krainę Jezior w Kumbrii.