Odnawialne źródła energii –  czym są OZE? Jak można wykorzystać surowce odnawialne?

Źródło:
tvn24.pl
Fotowoltaika w kryzysie (materiał z maja 2022)
Fotowoltaika w kryzysie (materiał z maja 2022)TVN24
wideo 2/5
Fotowoltaika w kryzysieTVN24

Coraz częściej poszukujemy informacji na temat odnawialnych źródeł energii. Skłaniają nas do tego m.in. dopłaty do fotowoltaiki, popularność paneli słonecznych, rosnące ceny ogrzewania oraz coraz wyższe rachunki za prąd. Ale OZE są warte uwagi nie tylko ze względów ekonomicznych, również – z ekologicznych. Korzystanie ze źródeł odnawialnych wiąże się ze zmniejszeniem degradacji środowiska naturalnego i jeśli nie całkowitym wyeliminowaniem, to wyraźnym ograniczeniem ilości emitowanych zanieczyszczeń. Czym są OZE i jak działają?

W związku ze zmianą klimatu kraje Unii Europejskiej zmuszone są do podejmowania kroków prowadzących do realizacji globalnego planu działań w obszarze klimatu. 

Unia przyjęła wiążące cele na 2030 rok, a to wiąże się nie tylko z deklaracjami, ale też z podejmowaniem konkretnych działań w obszarze klimatu i energii. Wśród nich znajdują się między innymi te dotyczące zużycia energii i poprawy efektywności energetycznej. 

Do 2030 roku konieczne jest zwiększenie zużywania energii pochodzącej z odnawialnych źródeł – nawet do 40 procent oraz poprawa efektywności energetycznej do 32,5 procent.

OZE – co oznacza ten skrót? Co to jest OZE?

OZE to inaczej odnawialne źródła energii. Co do samej definicji, pod pojęciem odnawialnych źródeł energii rozumiemy takie, których zasoby odnawiają się w tempie wystarczająco szybkim, aby uznać je za praktycznie nieograniczone. Oznacza to mniej więcej tyle, że ich eksploatacja nie niesie ze sobą ryzyka nagłego niedoboru. Właśnie to stawia je w długoterminowej perspektywie ponad m.in. paliwami kopalnymi. 

Korzystanie ze źródeł odnawialnych wiąże się również ze zmniejszoną degradacją środowiska naturalnego i jeśli nie całkowitego wyeliminowania, to wyraźnego ograniczenia ilości emitowanych zanieczyszczeń. Ilość pozyskiwanej w ten sposób energii może być nieograniczona, jedyną przeszkodą są tutaj możliwości techniczne. Właśnie dlatego udział źródeł odnawialnych w zaspokajaniu światowego popytu na energię wciąż rośnie, a ich efektywne wykorzystanie stanowi coraz ważniejszy element polityki – między innymi Unii Europejskiej. 

ZOBACZ TAKŻE: Odnawialne źródła energii w Polsce pobiły rekord

Energia słoneczna – wysoka skuteczność i niskie rachunki za prąd

Słońce, działając na zasadzie przemian termonuklearnych, przemienia wodór w hel i wytwarza wręcz niewyobrażalne ilości energii. Wykorzystać ją możemy na dwa sposoby: zarówno do produkcji energii elektrycznej, jak i cieplnej. W tym celu zastosowanie znajdują panele słoneczne działające na zasadzie wykorzystania różnicy potencjałów. Gdy światło słoneczne (fotony) pada na panel, wybudza zawarte w nim elektrony. 

Aktualnie ogniwa fotowoltaiczne stają się coraz popularniejsze z racji tego, że ich instalacja okazuje się po prostu inwestycją na przyszłość. Pozyskiwanie w ten sposób energii pozwala nam nie tylko wykazać troskę o środowisko naturalne, lecz także w znaczący sposób przyczynić się do obniżenia naszych rachunków za energię elektryczną.

Czy będzie podatek od fotowoltaiki?

Jedynym elementem niepewności pozostaje poruszana od pewnego czasu kwestia podatku od ogniw fotowoltaicznych. Posiadacze tego typu instalacji nie są (jeszcze?) zobowiązani do płacenia podatku dochodowego czy też akcyzy, pod warunkiem że wytwarzana w ten sposób energia jest spożytkowana wyłącznie na użytek własny. Zgodnie z polityką Unii Europejskiej taka sytuacja powinna się utrzymać. Nie ma żadnych podstaw, aby przypuszczać, że zostaną wprowadzone podatki czyniące użytkowanie instalacji fotowoltaicznej nieopłacalnym. Stanowiłoby to kategoryczne zaprzeczenie promowanej od lat ideologii zrównoważonego rozwoju i stawiania na odnawialne źródła energii.

Energia wiatrowa – droga inwestycja, niskie koszty eksploatacji

Pozyskiwać energię możemy również wykorzystując siłę wiatru. Podmuchy powietrza wprawiają w ruch łopaty wiatraka, które – obracając się – wytwarzają energię mechaniczną, która przekazywana jest do prądnicy i tam zamieniana w energię elektryczną. Zdecydowaną zaletą takiego rozwiązania jest fakt, że poza początkową inwestycją, korzystanie z energii wiatrowej nie generuje nadmiernie wysokich kosztów dodatkowych. 

Niestety, są również i minusy. Sporo w tej kwestii zależy od ukształtowania terenu oraz warunków atmosferycznych. Jednego dnia osiągnięte tym sposobem rezultaty mogą okazać się imponujące, podczas gdy przy bezwietrznej pogodzie produkcja energii pozostaje praktycznie zerowa.

Kosztowna inwestycja w energię geotermalną

Procesy zachodzące wewnątrz naszej planety są nieograniczonym źródłem ciepła. Wytwarzaną w ten sposób energię również jesteśmy w stanie pozyskać, jednak zdecydowanie jest to najkosztowniejszy i najtrudniejszy z opisywanych sposobów, ponieważ wiąże się z ogromną inwestycją oraz ingerencją w środowisko naturalne (konieczność wykonania odwiertów).

Najpopularniejsza energia wodna 

Najczęściej wykorzystywanym sposobem pozyskiwania energii odnawialnej jest korzystanie z elektrowni wodnych, które możemy z kolei podzielić na kilka rodzajów, ze względu na sposób funkcjonowania, np.:

– elektrownie przepływowe – wykorzystują naturalny ruch wody; – elektrownie pływowe, które opierają sposób pozyskiwania energii na spiętrzeniu wody morskiej w czasie pływów; – elektrownie szczytowo-pompowe: w nich woda najpierw jest pompowana do większego zbiornika, a następnie z niego spuszczana, dzięki czemu możliwe jest wykorzystanie wytworzonej w ten sposób energii potencjalnej.

Biomasa

Ostatnim OZE jest biomasa, czyli materia pochodzenia zwierzęcego oraz roślinnego. Wskutek biodegradacji, czyli ulegania procesowi rozkładu, może ona również uwalniać energię cieplną, jednak aktualnie stosowana jest przede wszystkim jako składnik biopaliw.

Czy energia jądrowa jest odnawialna?

W powyższym zestawieniu zabrakło energii jądrowej. Nie jest ona uznawana, mimo ogromnego potencjału, za OZE. Zasoby uranu są ograniczone i z tego powodu nie może być uznana za jedno ze źródeł energii odnawialnej.

Autorka/Autor:red.

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

W 2024 roku przeciętny oczekiwany czas aktywności zawodowej w państwach Unii Europejskiej osiągnął prawie 37,2 roku - podał Eurostat. W ciągu ostatniej dekady wzrósł o 2,4 roku. Dla Polski wskaźnik ten był poniżej średniej UE.

Tak pracuje się w Europie. Polska poniżej średniej

Tak pracuje się w Europie. Polska poniżej średniej

Źródło:
PAP

Donald Trump ogłosił 50-procentowe cła na towary z Brazylii, czym chciał wesprzeć byłego brazylijskiego prezydenta Jaira Bolsonaro. Jednak działania prezydenta USA zwiększyły poparcie dla obecnego prezydenta Brazylii Inácio Luli da Silvy.

Zaskakujący efekt ceł Trumpa. "Gringo nie będzie rozkazywał"

Zaskakujący efekt ceł Trumpa. "Gringo nie będzie rozkazywał"

Źródło:
PAP

Współpraca Rosji z Koreą Północną wykracza poza sferę wojskową, obejmując kolejne dziedziny takie jak handel czy inwestycje infrastrukturalne - informuje "Financial Times". Dodaje, że efekty ożywienia są już widoczne, dzięki czemu reżim w Pjongjangu wychodzi z międzynarodowej izolacji.

Szansa dla Korei Północnej. Może doprowadzić do "prawdziwej transformacji"

Szansa dla Korei Północnej. Może doprowadzić do "prawdziwej transformacji"

Źródło:
PAP

Kalifornisjka firma górnicza KoBold Metals zawarła umowę na wydobycie litu z kopalni Manono w Demokratycznej Republice Konga. To jedno z największych na świecie złóż tego surowca. Amerykańska spółka zamierza zainwestować łącznie ponad miliard dolarów w kongijski sektor wydobywczy.

Jedno z największych złóż "białego złota". Amerykanie z umową na wydobycie

Jedno z największych złóż "białego złota". Amerykanie z umową na wydobycie

Źródło:
PAP

Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk poinformowała o rozpoczęciu prac nad ustawą, która ma wprowadzić zakaz bezpłatnych staży. Mają na niej skorzystać młodzi pracownicy.

Zmiany w stażach. Zapowiedź ministry

Zmiany w stażach. Zapowiedź ministry

Źródło:
PAP

Administracja Donalda Trumpa ogłosiła ponad 90-procentowe cła na chiński grafit wykorzystywany do produkcji akumulatorów. Jak wskazał CNN, wyższe stawki celne zwiększą koszty produkcji samochodów w USA, choć w dłuższej perspektywie mogą wspomóc rozwój krajowych producentów.

Trump podbija stawkę Bidena. "To bardzo zmieni sytuację"

Trump podbija stawkę Bidena. "To bardzo zmieni sytuację"

Źródło:
CNN

W sobotnim losowaniu Lotto żaden z graczy nie wytypował poprawnie wszystkich sześciu liczb. Oznacza to, że kumulacja rośnie do pięciu milionów złotych. Oto wyniki Lotto i Lotto Plus z 19 lipca 2025 roku.

Bez szóstki w Lotto. Kumulacja rośnie

Bez szóstki w Lotto. Kumulacja rośnie

Źródło:
Lotto.pl

W maju 2025 roku ceny czekolady w Unii Europejskiej wzrosły średnio o 21,1 procent rok do roku - podał urząd statystyczny Eurostat. Wskazał też, że największy skok w UE odnotowano w Polsce.

Ten produkt zdrożał w Polsce najbardziej w Europie

Ten produkt zdrożał w Polsce najbardziej w Europie

Źródło:
tvn24.pl, PAP, "Wall Street Journal"

W pierwszym półroczu 2025 roku Pop Mart, chiński producent zabawek, odnotował wzrost zysków o 350 procent. Kluczem do sukcesu okazały się pluszowe lalki Labubu, których ceny na rynku wtórnym sięgają nawet setek tysięcy dolarów.

Ta zabawka podbija świat. Ponad trzykrotny wzrost zysków

Ta zabawka podbija świat. Ponad trzykrotny wzrost zysków

Źródło:
PAP

Na początku lipca sprzedaż mieszkań w siedmiu największych miastach przewyższyła średnią z ostatnich lat - wynika z raportu Otodom. Zdaniem ekspertów wyższy popyt na rynku pierwotnym jest tylko anomalią, którą wywołała ostatnia decyzja Rady Polityki Pieniężnej.

Anomalia na rynku. "Przez kilka miesięcy będzie na huśtawce"

Anomalia na rynku. "Przez kilka miesięcy będzie na huśtawce"

Źródło:
PAP

Sieć Action wycofała ze sprzedaży chipsy Lay's, lalkę Cupcake oraz zegarek My Time. Firma apeluje w komunikatach, by nie spożywać lub nie korzystać z produktów i by zwrócić je w najbliższym sklepie.

Znana sieć wycofała trzy produkty

Znana sieć wycofała trzy produkty

Źródło:
tvn24.pl

Wywiad wojskowy Ukrainy (HUR) przeprowadził cyberatak na systemy rosyjskiego koncernu gazowego Gazprom - podał ukraiński portal Ukrinform, przy czym powołał się na źródło w HUR.

Media: wywiad przeprowadził cyberatak na Gazprom

Media: wywiad przeprowadził cyberatak na Gazprom

Źródło:
PAP

Diesel nadal będzie drożeć o kilka groszy na litrze, a ceny benzyny i autogazu będą stabilne - tak ma wyglądać sytuacja na stacjach w przyszłym tygodniu według analityków Refleksu. Z kolei zdaniem portalu e-petrol.pl nie ma perspektyw na obniżkę cen paliw.

"Brak głębokich korekt". To wpływa na ceny na stacjach

"Brak głębokich korekt". To wpływa na ceny na stacjach

Źródło:
PAP

Wielka Brytania ogłosiła nałożenie sankcji zarówno na trzy jednostki Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej (GRU), jak i oficerów tej instytucji. Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydało komunikat w związku z działaniami Londynu.

MSZ: Polska wyraża solidarność z Wielką Brytanią

MSZ: Polska wyraża solidarność z Wielką Brytanią

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie odnotowano głównej wygranej, a kumulacja rośnie do 420 milionów złotych. W Polsce najwyższe byłe wygrane czwartego stopnia. Oto liczby, które wylosowano 18 lipca 2025 roku.

Potężna kumulacja w Eurojackpot

Potężna kumulacja w Eurojackpot

Źródło:
tvn24.pl

24 lipca Stały Komitet Rady Ministrów ma zająć się projektem tak zwanej ustawy frankowej - wynika z porządku obrad SKRM. Nowe regulacje mają wejść w życie jeszcze w tym roku.

Rząd zajmie się projektem ustawy frankowej

Rząd zajmie się projektem ustawy frankowej

Źródło:
PAP

"Indie nie popierają jednostronnych sankcji" - podkreślił rzecznik indyjskiego resortu spraw zagranicznych Randhir Jaiswal. W ten sposób odniósł się do sankcji nałożonych przez Unię Europejską na Rosję, które obejmują największą rafinerię ropy rosyjskiego koncernu Rosnieft w indyjskim stanie Gudźarat.

Reakcja na ruch Unii Europejskiej. "Nie popierają jednostronnych sankcji"

Reakcja na ruch Unii Europejskiej. "Nie popierają jednostronnych sankcji"

Źródło:
PAP

Policja przeprowadziła przeszukanie w rezydencji i w siedzibie partii Jaira Bolsonaro. Były prezydent Brazylii jest oskarżony o przygotowywanie zamachu stanu. Sąd nakazał mu noszenie elektronicznej bransoletki i zabronił używania mediów społecznościowych.

Przeszukanie w rezydencji i siedzibie partii byłego prezydenta

Przeszukanie w rezydencji i siedzibie partii byłego prezydenta

Źródło:
PAP, CNN

Wielka Brytania nałożyła nowe sankcje na ponad 20 rosyjskich szpiegów, hakerów i jednostki wywiadu. Chodzi o osoby i podmioty oskarżone o operacje cybernetyczne zagrażające stabilności Europy - wskazał brytyjski rząd w oświadczeniu.

"Szpiedzy GRU prowadzą kampanię mającą na celu destabilizację Europy"

"Szpiedzy GRU prowadzą kampanię mającą na celu destabilizację Europy"

Źródło:
PAP

Wielki sukces polskiego programisty. Przemysław Dębiak zajął pierwsze miejsce w prestiżowych zawodach AtCoder World Tour Finals 2025, pokonując nie tylko wszystkich pozostałych zawodników, ale też sztuczną inteligencję.

Polak lepszy od sztucznej inteligencji. Osobiste gratulacje od szefa OpenAI

Polak lepszy od sztucznej inteligencji. Osobiste gratulacje od szefa OpenAI

Źródło:
tvn24.pl