Odnawialne źródła energii –  czym są OZE? Jak można wykorzystać surowce odnawialne?

Źródło:
tvn24.pl
Fotowoltaika w kryzysie (materiał z maja 2022)
Fotowoltaika w kryzysie (materiał z maja 2022)TVN24
wideo 2/5
Fotowoltaika w kryzysieTVN24

Coraz częściej poszukujemy informacji na temat odnawialnych źródeł energii. Skłaniają nas do tego m.in. dopłaty do fotowoltaiki, popularność paneli słonecznych, rosnące ceny ogrzewania oraz coraz wyższe rachunki za prąd. Ale OZE są warte uwagi nie tylko ze względów ekonomicznych, również – z ekologicznych. Korzystanie ze źródeł odnawialnych wiąże się ze zmniejszeniem degradacji środowiska naturalnego i jeśli nie całkowitym wyeliminowaniem, to wyraźnym ograniczeniem ilości emitowanych zanieczyszczeń. Czym są OZE i jak działają?

W związku ze zmianą klimatu kraje Unii Europejskiej zmuszone są do podejmowania kroków prowadzących do realizacji globalnego planu działań w obszarze klimatu. 

Unia przyjęła wiążące cele na 2030 rok, a to wiąże się nie tylko z deklaracjami, ale też z podejmowaniem konkretnych działań w obszarze klimatu i energii. Wśród nich znajdują się między innymi te dotyczące zużycia energii i poprawy efektywności energetycznej. 

Do 2030 roku konieczne jest zwiększenie zużywania energii pochodzącej z odnawialnych źródeł – nawet do 40 procent oraz poprawa efektywności energetycznej do 32,5 procent.

OZE – co oznacza ten skrót? Co to jest OZE?

OZE to inaczej odnawialne źródła energii. Co do samej definicji, pod pojęciem odnawialnych źródeł energii rozumiemy takie, których zasoby odnawiają się w tempie wystarczająco szybkim, aby uznać je za praktycznie nieograniczone. Oznacza to mniej więcej tyle, że ich eksploatacja nie niesie ze sobą ryzyka nagłego niedoboru. Właśnie to stawia je w długoterminowej perspektywie ponad m.in. paliwami kopalnymi. 

Korzystanie ze źródeł odnawialnych wiąże się również ze zmniejszoną degradacją środowiska naturalnego i jeśli nie całkowitego wyeliminowania, to wyraźnego ograniczenia ilości emitowanych zanieczyszczeń. Ilość pozyskiwanej w ten sposób energii może być nieograniczona, jedyną przeszkodą są tutaj możliwości techniczne. Właśnie dlatego udział źródeł odnawialnych w zaspokajaniu światowego popytu na energię wciąż rośnie, a ich efektywne wykorzystanie stanowi coraz ważniejszy element polityki – między innymi Unii Europejskiej. 

ZOBACZ TAKŻE: Odnawialne źródła energii w Polsce pobiły rekord

Energia słoneczna – wysoka skuteczność i niskie rachunki za prąd

Słońce, działając na zasadzie przemian termonuklearnych, przemienia wodór w hel i wytwarza wręcz niewyobrażalne ilości energii. Wykorzystać ją możemy na dwa sposoby: zarówno do produkcji energii elektrycznej, jak i cieplnej. W tym celu zastosowanie znajdują panele słoneczne działające na zasadzie wykorzystania różnicy potencjałów. Gdy światło słoneczne (fotony) pada na panel, wybudza zawarte w nim elektrony. 

Aktualnie ogniwa fotowoltaiczne stają się coraz popularniejsze z racji tego, że ich instalacja okazuje się po prostu inwestycją na przyszłość. Pozyskiwanie w ten sposób energii pozwala nam nie tylko wykazać troskę o środowisko naturalne, lecz także w znaczący sposób przyczynić się do obniżenia naszych rachunków za energię elektryczną.

Czy będzie podatek od fotowoltaiki?

Jedynym elementem niepewności pozostaje poruszana od pewnego czasu kwestia podatku od ogniw fotowoltaicznych. Posiadacze tego typu instalacji nie są (jeszcze?) zobowiązani do płacenia podatku dochodowego czy też akcyzy, pod warunkiem że wytwarzana w ten sposób energia jest spożytkowana wyłącznie na użytek własny. Zgodnie z polityką Unii Europejskiej taka sytuacja powinna się utrzymać. Nie ma żadnych podstaw, aby przypuszczać, że zostaną wprowadzone podatki czyniące użytkowanie instalacji fotowoltaicznej nieopłacalnym. Stanowiłoby to kategoryczne zaprzeczenie promowanej od lat ideologii zrównoważonego rozwoju i stawiania na odnawialne źródła energii.

Energia wiatrowa – droga inwestycja, niskie koszty eksploatacji

Pozyskiwać energię możemy również wykorzystując siłę wiatru. Podmuchy powietrza wprawiają w ruch łopaty wiatraka, które – obracając się – wytwarzają energię mechaniczną, która przekazywana jest do prądnicy i tam zamieniana w energię elektryczną. Zdecydowaną zaletą takiego rozwiązania jest fakt, że poza początkową inwestycją, korzystanie z energii wiatrowej nie generuje nadmiernie wysokich kosztów dodatkowych. 

Niestety, są również i minusy. Sporo w tej kwestii zależy od ukształtowania terenu oraz warunków atmosferycznych. Jednego dnia osiągnięte tym sposobem rezultaty mogą okazać się imponujące, podczas gdy przy bezwietrznej pogodzie produkcja energii pozostaje praktycznie zerowa.

Kosztowna inwestycja w energię geotermalną

Procesy zachodzące wewnątrz naszej planety są nieograniczonym źródłem ciepła. Wytwarzaną w ten sposób energię również jesteśmy w stanie pozyskać, jednak zdecydowanie jest to najkosztowniejszy i najtrudniejszy z opisywanych sposobów, ponieważ wiąże się z ogromną inwestycją oraz ingerencją w środowisko naturalne (konieczność wykonania odwiertów).

Najpopularniejsza energia wodna 

Najczęściej wykorzystywanym sposobem pozyskiwania energii odnawialnej jest korzystanie z elektrowni wodnych, które możemy z kolei podzielić na kilka rodzajów, ze względu na sposób funkcjonowania, np.:

– elektrownie przepływowe – wykorzystują naturalny ruch wody; – elektrownie pływowe, które opierają sposób pozyskiwania energii na spiętrzeniu wody morskiej w czasie pływów; – elektrownie szczytowo-pompowe: w nich woda najpierw jest pompowana do większego zbiornika, a następnie z niego spuszczana, dzięki czemu możliwe jest wykorzystanie wytworzonej w ten sposób energii potencjalnej.

Biomasa

Ostatnim OZE jest biomasa, czyli materia pochodzenia zwierzęcego oraz roślinnego. Wskutek biodegradacji, czyli ulegania procesowi rozkładu, może ona również uwalniać energię cieplną, jednak aktualnie stosowana jest przede wszystkim jako składnik biopaliw.

Czy energia jądrowa jest odnawialna?

W powyższym zestawieniu zabrakło energii jądrowej. Nie jest ona uznawana, mimo ogromnego potencjału, za OZE. Zasoby uranu są ograniczone i z tego powodu nie może być uznana za jedno ze źródeł energii odnawialnej.

Autorka/Autor:red.

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

- Jeżeli w danej klatce schodowej mamy na przykład 80 procent lokali, które nie są stale zamieszkiwane, tylko są wynajmowane krótkoterminowo dla turystów, to mamy nielegalną działalność hotelową - stwierdził na antenie TVN24 BiS Kuba Czajkowski ze Stowarzyszenia Miasto jest Nasze.

Europa zaostrza przepisy, w Polsce "należy zacząć od trzech prostych rzeczy"

Europa zaostrza przepisy, w Polsce "należy zacząć od trzech prostych rzeczy"

Źródło:
tvn24.pl

PKO Bank Polski ostrzega przed oszustami, którzy podszywają się pod tę instytucję finansową. "W treści e-mail znajduje się załącznik ze złośliwym oprogramowaniem" - czytamy w komunikacie na stronie internetowej i w mediach społecznościowych banku.

Największy bank w Polsce ostrzega klientów. "Możesz stracić pieniądze"

Największy bank w Polsce ostrzega klientów. "Możesz stracić pieniądze"

Źródło:
tvn24.pl

Rząd Danii i opozycja parlamentarna porozumiały się w poniedziałek w sprawie wprowadzenia od 2030 roku podatku od dwutlenku węgla w rolnictwie. Będzie to pierwsza na świecie tego rodzaju danina od produkcji żywności.

Pierwszy taki podatek na świecie

Pierwszy taki podatek na świecie

Źródło:
PAP

- Do dyskusji jest teza, czy pewne zawody trzeba będzie objąć ochroną przed wpływem ze strony sztucznej inteligencji – oceniła ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk podczas konferencji w Warszawie.

Zawody pod "szczególną ochroną". Ministra komentuje

Zawody pod "szczególną ochroną". Ministra komentuje

Źródło:
PAP

Nawet 40 tysięcy złotych dopłaty do samochodu można będzie pozyskać w ramach programu Mój elektryk 2.0 - wynika z projektu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przedstawionego w poniedziałek do konsultacji. Środki z Krajowego Planu Odbudowy na dofinansowanie tak zwanych elektryków to ponad 1,6 miliarda złotych.

40 tysięcy złotych dopłaty. Jest propozycja

40 tysięcy złotych dopłaty. Jest propozycja

Źródło:
PAP

Inflacja bazowa w październiku 2024 roku spadła do 4,1 procent rok do roku z 4,3 procent we wrześniu, a w ujęciu miesiąc do miesiąca wyniosła 0,4 procent wobec 0,3 procent w poprzednim miesiącu - podał Narodowy Bank Polski.

Inflacja bazowa. Najnowsze dane

Inflacja bazowa. Najnowsze dane

Źródło:
tvn24.pl

Działania podejmowane przez Google są przejawem nadużywania dominującej pozycji - napisał w stanowisku Związek Pracodawców Wydawców Cyfrowych (ZPWC). Chodzi o zapowiedziane przez spółkę testowe usunięcie treści publikowanych przez media informacyjne z wyszukiwarki, Google News i Discovera dla jednego procenta użytkowników.

"Przejaw nadużywania dominującej pozycji Google"

"Przejaw nadużywania dominującej pozycji Google"

Źródło:
tvn24.pl

Rząd zakłada przedłużenie obowiązywania ceny maksymalnej za energię elektryczną na poziomie niższym niż wynika to z zatwierdzonych taryf oraz zawieszenie pobierania opłaty mocowej dla odbiorców w gospodarstwach domowych w 2025 roku - wynika z wpisu w wykazie prac Rady Ministrów.

Co z cenami prądu? Znamy plany rządu

Co z cenami prądu? Znamy plany rządu

Źródło:
PAP

Ponad pół miliona przedsiębiorców złożyło już wniosek o wakacje składkowe - przekazał w poniedziałek Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Zgodnie z przepisami nowa ulga, czyli miesięczne zwolnienie z obowiązku płacenia składek przysługuje tak zwanym mikroprzedsiębiorcom oraz osobom prowadzącym jednoosobową działalność gospodarczą.

Nowa ulga dla przedsiębiorców. Lawina wniosków

Nowa ulga dla przedsiębiorców. Lawina wniosków

Źródło:
PAP

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów postawił spółce Jeronimo Martins Polska zarzut naruszenia zbiorowych interesów konsumentów w dwóch akcjach promocyjnych - podał w poniedziałek Urząd. Jeśli zarzuty się potwierdzą właścicielowi Biedronki może grozić kara do 10 procent obrotu.

Właścicielowi Biedronki grozi wysoka kara. Prezes UOKiK stawia zarzuty

Właścicielowi Biedronki grozi wysoka kara. Prezes UOKiK stawia zarzuty

Źródło:
PAP

Najwyższa Izba Kontroli złożyła w prokuraturze zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez Kamila Bortniczuka, byłego ministra sportu i turystyki w rządzie Zjednoczonej Prawicy - potwierdził rzecznik prasowy NIK Marcin Marjański.

NIK zawiadamia prokuraturę w sprawie Kamila Bortniczuka

NIK zawiadamia prokuraturę w sprawie Kamila Bortniczuka

Źródło:
PAP

Tydzień w szpitalu to tydzień dodatkowego urlopu macierzyńskiego dla rodziców wcześniaków. Projekt ustawy w tej sprawie będzie procedowany na najbliższym posiedzeniu Sejmu - zapowiedziała w poniedziałek ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Urlop dla rodziców wcześniaków. Ministra o projekcie

Urlop dla rodziców wcześniaków. Ministra o projekcie

Źródło:
PAP

System e-Doręczenia, umożliwiający otrzymywanie oraz wysyłanie pism urzędowych bez konieczności wychodzenia z domu, zacznie funkcjonować od 1 stycznia 2025 roku - przekazało w komunikacie Ministerstwo Cyfryzacji. W pierwszym etapie system doręczeń elektronicznych obejmie urzędy, firmy oraz zawody zaufania publicznego.

List polecony przez internet. Ważny komunikat

List polecony przez internet. Ważny komunikat

Źródło:
PAP

Płatności z faktur wystawionych w 2022 roku przedawnią się pod koniec bieżącego roku. Obliczenie ich łącznej wartości jest trudne, ale szacuje się, że łącznie to około 122 miliardy złotych - ocenia Kaczmarski Inkasso. Z badania na zlecenie firmy wynika, że problem z nieterminowymi płatnościami ma połowa MŚP.

"Część z tych należności może przepaść w sylwestra"

"Część z tych należności może przepaść w sylwestra"

Źródło:
PAP

Najem krótkoterminowy w wielu europejskich krajach jest powodem niezadowolenia lokalnych społeczności. Uważany jest za jedną z głównych przyczyn wysokich cen na rynku najmu. Szereg krajów już zdecydowało się na wprowadzenie ograniczeń prawnych, takich jak choćby konieczność uzyskania licencji czy maksymalną liczbę dni najmu mieszkania w tym systemie. Inne dopiero pracują nad takimi rozwiązaniami.

Fala rozlewa się na całą Europę. Kolejne państwa reagują

Fala rozlewa się na całą Europę. Kolejne państwa reagują

Źródło:
PAP

Napływ cudzoziemców na polski rynek pracy jest niezbędny do rozwoju gospodarczego - uważa Andrzej Kubisiak z Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Jego zdaniem problem najmocniej uderzy w przemysł. Za dziesięć lat do obsadzenia wszystkich stanowisk zabraknie około 400 tysięcy osób. Jednocześnie - jak stwierdził - sama imigracja czy aktywizacja zawodowa nie wystarczą, by poradzić sobie z narastającą zapaścią demograficzną.

Polsce grozi potężna luka na rynku pracy. "Zapaść"

Polsce grozi potężna luka na rynku pracy. "Zapaść"

Źródło:
PAP

Fizyczna obecność pieniędzy nie tylko wpływa na wydatki, ale powoduje powstanie silnego odczucia posiadania. To wynik badania przeprowadzonego w dwóch różnych kulturach i okresach.

"Rozstajemy się też z częścią siebie". Tak gotówka wpływa na ludzi

"Rozstajemy się też z częścią siebie". Tak gotówka wpływa na ludzi

Źródło:
PAP

Pekin jest teraz lepiej przygotowany na wojnę celną z USA niż w 2016 roku, kiedy Donald Trump rozpoczynał pierwszą kadencję prezydencką – ocenił brytyjski dziennik "Financial Times". W rywalizacji ze Stanami Zjednoczonymi Chiny mogą wykorzystać swoją pozycję głównego dostawcy surowców o krytycznym znaczeniu.

"Sygnały ostrzegawcze" ze strony Pekinu. "Chiny jeszcze nie dokonały prawdziwego odwetu"

"Sygnały ostrzegawcze" ze strony Pekinu. "Chiny jeszcze nie dokonały prawdziwego odwetu"

Źródło:
PAP

Honorowym dawcom przysługują dwa dni wolne od pracy – jeden w dniu oddania krwi, a drugi w dniu kolejnym. Poseł Bartosz Romowicz (Polska 2050 - Trzecia Droga) w interpelacji skierowanej do dwóch ministerstw napisał, że pracodawcy zwracają uwagę, że "niektórzy pracownicy nadużywają uprawnień" przysługujących im z tego tytułu. Odpowiedzi w tej sprawie udzielił wiceminister zdrowia Jerzy Szafranowicz.

Dodatkowe dwa dni wolne z zaskoczenia. Ministerstwo komentuje

Dodatkowe dwa dni wolne z zaskoczenia. Ministerstwo komentuje

Źródło:
tvn24.pl

Od początku października do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wpłynęło ponad 100 tysięcy wniosków o świadczenie Aktywni rodzice w pracy, czyli tak zwane babciowe - wynika z danych ZUS.

Ponad sto tysięcy wniosków o nowe świadczenie

Ponad sto tysięcy wniosków o nowe świadczenie

Źródło:
PAP

Wielki port Chancay w pobliżu Limy, stolicy Peru, zbudowany, sfinansowany i kontrolowany przez państwową chińską firmę ma usprawnić transport towarów pomiędzy Azją a Ameryką Południową. Chińczycy zainwestowali w niego 1,3 miliarda dolarów. W czwartek otworzył go wirtualnie odwiedzający Peru przywódca Chin Xi Jinping.

Rewolucja w handlu. Nowy megaport

Rewolucja w handlu. Nowy megaport

Źródło:
PAP

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o opodatkowaniu wyrównawczym - poinformowała Kancelaria Prezydenta RP. Nowy podatek ma objąć kilka tysięcy firm.

Nowy podatek od stycznia

Nowy podatek od stycznia

Źródło:
PAP