Chorwacja

Chorwacja

Chorwacja, Hiszpania i Włochy. Tam chcą jechać Polacy

Chorwacja jest w tym roku najpopularniejszym kierunkiem wakacyjnym wśród Polaków. Wyjazd tam deklaruje 14 proc. tych , którzy planują spędzić wakacje za granicą. Tuż za Chorwacją są Hiszpania i Włochy. Popularny niegdyś Egipt uplasował się na ósmym miejscu.

Burza w kwadrans zniszczyła chorwackie miasto

Zaledwie w kwadrans silna burza zdołała dokonać sporych zniszczeń w Osijeku na wschodzie Chorwacji. Ulewny deszcz zalał ulice, a silne porywy wiatru przewracały drzewa. Zniszczonych zostało kilka budynków i samochodów.

Prezydent Komorowski jedzie do Chorwacji. Szuka sojusznika

Prezydent Bronisław Komorowski, wraz z małżonką, udaje się dziś z dwudniową, oficjalną wizytą do Chorwacji, która 1 lipca przystępuje do Unii Europejskiej. Spotka się z prezydentem Ivo Josipoviciem, weźmie udział w forum gospodarczym oraz odwiedzi chorwacką Polonię. Prezydentowi towarzyszyć będzie delegacja polskiego biznesu.

Urzekająca majówka nad Adriatykiem

Chorwacja słynie z przepięknych widoków. Architektura miast i bliskość Morza Adriatyckiego sprawia, że jest idealnym miejscem na urlop, co postanowiła pokazać nam nasza internautka, Jaga_.

Unia ponagla Niemcy i Danię ws. akcesji Chorwacji

Parlament Europejski wezwał w czwartek Niemcy i Danię, dwa ostatnie kraje UE, które nie ratyfikowały jeszcze traktatu o przystąpieniu Chorwacji do Unii, do zatwierdzenia tego dokumentu "bez zwłoki".

Tysiące karabinów z Chorwacji w rękach Syryjczyków. Arabia Saudyjska płaci

Arabia Saudyjska zaopatruje syryjskich rebeliantów w broń kupowaną w Chorwacji - pisze wtorkowy "New York Times". Dziennikarskie śledztwo prowadzone w kilku krajach wskazuje na to, że kilka miesięcy temu w Waszyngtonie mogło dojść do cichego porozumienia Białego Domu z Zagrzebiem, który zaoferował "przeniesienie" w inne miejsce broni będącej pozostałością po wojnie w byłej Jugosławii. Chodzi o "tysiące karabinów i tysiące granatów".

W Chorwacji zaspy sięgają czterech metrów

Chorwacki Gorski Kotor zasypała kilkumetrowa warstwa śniegu. W regionie nie brak miejsc, gdzie zaspy wznoszą się na cztery metry. Choć ogłoszono stan klęski żywiołowej, ludzie starają się funkcjonować normalnie.

Metr śniegu zasypał stolicę Chorwacji

Metr świeżego śniegu spadł w sobotę na Zagrzeb. Rekordowe opady doprowadziły do paraliżu komunikacyjnego nie tylko w stolicy, ale na obszarze całego kraju.

Zima na Bałkanach: nawet 50 cm śniegu

Ostatni dzień listopada miał w Chorwacji zdecydowanie zimowe oblicze. Intensywne opady śniegu, w niektórych miejscach dochodzące do pół metra, doprowadziły do paraliżu komunikacyjnego. Wiele dróg było nieprzejezdnych.

"Trybunał cofnął Bałkany do lat 90-tych". W Serbii wrze po uwolnieniu gen. Gotoviny

- Trybunał swoją decyzją cofnął Bałkany do lat 90-tych - powiedział po wyroku Trybunału w Hadze premier Serbii Ivan Dacić. "W ten sposób usprawiedliwiono zbrodnie wojenne" - grzmi w wydanym oświadczeniu Serbski Kościół Prawosławny. W kraju wrze po uniewinnieniu generałów Ante Gotoviny i Mladena Markaca odpowiadających za śmierć kilkuset i wypędzenie z Chorwacji ponad 200 tys. Serbów w 1995 r. Od środy w Belgradzie demonstrują studenci, ale tej decyzji nic nie zmieni. Demony przeszłości ożyły.

Euforia w Chorwacji, generałowie bohaterami. Serbia oburzona

Rządowym samolotem wrócili do kraju chorwaccy generałowie Ante Gotovina i Mladen Markacz, uniewinnieni w piątek przez trybunał haski ds. zbrodni wojennych w byłej Jugosławii. Witały ich z radością tłumy mieszkańców Zagrzebia. Na wyrok ostro zareagowali Serbowie.

Radość w Chorwacji. Generałowie uniewinnieni w Hadze

Haski trybunał uniewinnił chorwackich generałów Ante Gotovinę i Mladena Markacza, uprzednio skazanych na 24 i 18 lat więzienia za rzekome zbrodnie podczas wojny w byłej Jugosławii. Dla Chorwatów obaj są bohaterami wojny o niepodległość i decyzje o uniewinnieniu oznaczają święto.