Imigranci w Calais

Imigranci w Calais

"Dżungla" znika. Relacja z Calais

Obóz dla uchodźców w Calais to jeden z symboli kryzysu migracyjnego. Francuzi likwidują jego południową część, a na miejscu - obok ciężkiego sprzętu - policjanci, którzy mają zapobiec kolejnym zamieszkom. Wielu ludzi tego miejsca po prostu nie chce opuścić. Relacja wysłannika TVN24 Łukasza Gonciarskiego. ("Fakty z zagranicy")

Buldożery, policja. Zaczęli likwidację "dżungli"

Zgodnie z decyzją sądu rozpoczęto w poniedziałek likwidację południowej części miasteczka migrantów pod Calais, zwanego "dżunglą" - poinformowała agencja AFP. Ewakuację rozpoczęto w obecności znacznych sił oddziałów prewencji policji.

Ewakuacja "dżungli" pod Calais odroczona

Planowana na wtorek częściowa ewakuacja miasteczka migrantów pod Calais, zwanego "dżunglą", została odroczona do czasu wydania przez francuski sąd decyzji w sprawie legalności operacji. Belgia na wszelki wypadek czasowo przywraca kontrole na granicy z Francją.

Jude Law wśród migrantów w "dżungli" w Calais

Brytyjski aktor Jude Law pojawił się w niedzielę w obozowisku dla migrantów w Calais, zwanym dżunglą. Wziął udział w akcji czytania listów uchodźców, co ma uwrażliwić opinię publiczną na ich los.

Calais chce pomocy wojska, "zanim dojdzie do tragedii"

Szef administracji Nord Pas-de-Calais, regionu na północy Francji, Xavier Bertrand zaapelował w poniedziałek do władz w Paryżu o wysłanie wojska do Calais, gdzie migranci wdarli się do portu i na pokład brytyjskiego promu.

Imigranci wdarli się na prom do Wielkiej Brytanii

Około 200 imigrantów przedarło się w sobotę przez ogrodzenie portu we francuskim Calais i próbowało przedostać się do promu płynącego do Wielkiej Brytanii. Wcześniej tego dnia w mieście odbyła się manifestacja poparcia dla migrantów.

Szef MSZ Niemiec: UE musi odzyskać kontrolę nad swoimi granicami

Proponowane wzmocnienie unijnej agencji ds. granic Frontex jest kluczowym narzędziem w kontroli granic wspólnoty - powiedział w sobotę minister spraw zagranicznych Niemiec Frank-Walter Steinmeier. Stwierdził, że UE musi odzyskać kontrolę nad tym, kto wjeżdża na jej teren.

Nocne zamieszki w Eurotunelu. Imigranci weszli na tory

Około 200 imigrantów próbowało się dostać do tunelu pod kanałem La Manche w nocy z piątku na sobotę. Doszło do starć z policją i personelem. Zamieszki doprowadziły do zawieszenie połączeń kolejowych między Francją a Wielką Brytanią.

Trzy tysiące osób manifestowało solidarność z uchodźcami

Około 2-3 tys. osób - imigrantów i wolontariuszy, w tym Brytyjczyków - manifestowało w sobotę w Calais na północy Francji solidarność z migrantami i apelowało do krajów europejskich o prowadzenie "bardziej godnej polityki" wobec uchodźców.

Francuzi też chcą kontrolować granice

Jeśli będzie to konieczne, w ciągu nadchodzących dni lub tygodni, Francja nie zawaha się przywrócić tymczasowej kontroli na granicach, jak zrobiono to na granicy z Włochami i jak właśnie uczyniły Niemcy - oświadczył w środę premier Francji Manuel Valls.

Kolejne przecieki z Brukseli: Do Polski 11,5 tys. imigrantów. Albo zapłaci

Niemcy, Francja, Hiszpania i Polska wezmą na siebie największy ciężar nielegalnej imigracji z Afryki oraz Bliskiego Wschodu, wynika z najnowszej propozycji Komisji Europejskiej - pisze "Le Monde". Francuski dziennik twierdzi, że dotarł do szkicu propozycji, która ma być przedstawiona Parlamentowi Europejskiemu w środę. Wspomniane cztery kraje miałyby przyjąć w sumie prawie 80 tys. imigrantów ze 120 tys., których relokację planuje UE. Więcej w "Faktach z zagranicy" o godz. 20 w TVN24 Biznes i Świat.

Cimoszewicz: nie da się zakończyć wojny w Syrii bez operacji lądowej

- Dronami, nalotami i apelami nie załatwi się problemu wojny w Syrii i wynikającej z niej fali uchodźców. W tym przypadku nie obędzie się bez operacji lądowej - powiedział w programie "Świat" w TVN24 Biznes i Świat były premier Włodzimierz Cimoszewicz. Podkreślił, że trzeba będzie ogromnego i kosztownego wysiłku, by poradzić sobie z problemem uchodźców.