Premier Mateusz Morawiecki skomentował wtorkową decyzję w sprawie kopalni Turów. - Postawiliśmy na swoim. Nie posłuchaliśmy tej złej i szalonej decyzji Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego - powiedział szef rządu.
Premier Mateusz Morawiecki we wtorek wieczorem opublikował na Facebooku nagranie, w którym odniósł się do uchylenia przez Naczelny Sąd Administracyjny (NSA) orzeczenia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (WSA) o wstrzymaniu wykonania decyzji środowiskowej dla Turowa.
- Postawiliśmy na swoim. Nie posłuchaliśmy tej złej i szalonej decyzji Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego dotyczącej zamknięcia elektrowni i kopalni Turów, czyli zamknięcia ogromnego kawałka naszego systemu energetycznego. 7 procent. A skąd ciepło do domów? Również stamtąd - powiedział premier Morawiecki w nagraniu. - Nie daliśmy się zaszantażować ekoterrorystom z Zachodu, z Niemiec głównie, bo Polska ma w tym sporze rację - dodał szef rządu, podkreślając, że "wygraliśmy ten spór".
WSA pod koniec maja br. wstrzymał - do czasu rozpoznania właściwej skargi - wykonanie decyzji środowiskowej dotyczącej koncesji na wydobycie węgla dla kopalni w Turowie po 2026 roku. Należy pamiętać, że rzeczniczka sądu podawała wówczas, iż wydane przez WSA postanowienie nie wstrzymuje pracy kopalni Turów.
Kopalnia Turów - skarga na decyzję środowiskową
Tamto postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego było nieprawomocne i wpłynęły na nie trzy zażalenia. W pierwszej połowie czerwca informowano o złożeniu takich zażaleń przez GDOŚ i PGE GiEK. Wtedy też o przystąpieniu do tej sprawy przed sądem administracyjnym i skierowaniu własnego zażalenia informowała Prokuratura Krajowa.
Jak poinformował rzecznik NSA sędzia Sylwester Marciniak, w uzasadnieniu decyzji NSA wskazano, że sąd pierwszej instancji, rozpoznając wnioski, powinien brać pod uwagę następstwa wykonania decyzji nie tylko w kontekście sytuacji strony skarżącej, lecz również uwzględniać szeroko rozumiany interes publiczny oraz interes innych stron postępowania. - W tej sprawie sąd wojewódzki nie dokonał tego rodzaju oceny wniosków skarżących oraz argumentów inwestora i organu - zaznaczył rzecznik NSA.
- Sąd podkreślił, że nie ulega wątpliwości, że bezpieczeństwo energetyczne jest wartością konstytucyjną, ponieważ stanowi jedną z gwarancji niepodległości państwa oraz bezpieczeństwa obywateli - przekazał rzecznik NSA.
Jak dodał "w tej sprawie przebieg procesu inwestycyjnego wykluczał możliwość skutecznego wstrzymania wykonania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, co pominął sąd pierwszej instancji".
Wtorkowa decyzja nie kończy sprawy kopalni Turów. Właściwa skarga na decyzję środowiskową - w związku z którą WSA wydał postanowienie o wstrzymaniu wykonania tej decyzji - ma zostać rozpoznana przez Wojewódzki Sąd Administracyjny 31 sierpnia br.
Sprawa dotyczy decyzji GDOŚ z 30 września 2022 roku określającej środowiskowe uwarunkowania realizacji przedsięwzięcia: "Kontynuacja eksploatacji złoża węgla brunatnego Turów, realizowanego w gminie Bogatynia". Skargę na decyzję środowiskową złożyły m.in. Fundacja Frank Bold, Greenpeace oraz Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: DarSzach/Shutterstock