Przemoc wobec kobiet

Przemoc wobec kobiet

"Miałam zjeść miskę śmierdzącej kaszy z odchodami szczurów, bo inaczej czekała mnie kara". To mógł być "kubek" albo piwnica

Znęcanie się przybierało różne formy. Od "zwyczajnego" bicia po zamykanie na długie godziny w betonowej klitce, gdzie nie dało się usiąść, albo w piwnicy ze szczurami. Do tego brak snu, nakaz stania w celi przez cały dzień, zmuszanie do jedzenia odrażających "posiłków". Dzisiaj Ludmiła mało śpi, gotowanej potrawy nie weźmie do ust. Płakać nie potrafi. Została uwolniona po trzech latach - dokładnie po tysiącu stu czterech dniach tortur.

Definicja gwałtu sprzed niemal stu lat. Kobiety walczą o zmianę

Brak świadomej zgody na stosunek seksualny oznacza już w kilkunastu krajach Unii Europejskiej, że doszło do przestępstwa zgwałcenia. Tymczasem w polskim Kodeksie karnym nadal widnieje archaiczna definicja zgwałcenia, która pochodzi z lat 30. ubiegłego wieku. Posłanki Lewicy chcą zmiany zgodnej z zapisami tzw. konwencji stambulskiej, którą Polska ratyfikowała w 2015 roku. - To brak swobodnie wyrażonej zgody na obcowanie płciowe powinien być podstawą ponoszenia odpowiedzialności karnej, Polska jest w tyle za Europą - przekonuje posłanka Anita Kucharska-Dziedzic. Projekt zmiany ustawy jest gotowy. Kiedy wejdzie w życie?