Policja

Policja

Mostki, oczka, haczyki - to one tworzą odcisk palca. Jak jeden do 64 miliardów

Matka, która dusiła swoje dzieci, zakładając im na głowy worki foliowe, zostawiła na folii odciski dłoni. Włamywacz nasłuchiwał z uchem przyciśniętym do drzwi. Szczątki zaginionego mężczyzny spoczywały pod ziemią trzy lata, jednak technikom udało się zdjąć odbitki linii papilarnych z osłoniętej rękawiczką dłoni. Co łączy te osoby? Każda z nich zaliczyła bliski kontakt z proszkiem daktyloskopijnym, pędzlem tradycyjnie wykonanym z piór marabuta i żelatynową folią. Każda z nich dostała swoje 12 minucji. W Rosji wystarczyłoby osiem.

Kluczowy ślad. Tak łapie sprawców zbrodni genetyczny detektyw

Celem był łup - niemiecka waluta. To ona skusiła rabusiów, żeby w biały dzień wejść do domu 73-letniej rencistki, splądrować wszystko, a ostatecznie - zabić. Stanisława Z. była wiązana kablami, torturowana. Jej ciało przykryto kołdrą. Na miejscu zabezpieczono odciski palców, plamy krwi, odcisk buta. Mimo to sprawców nie ustalono. Dopiero po 23 latach odkryto kolejny ślad. Niewidoczny gołym okiem, ale kluczowy.

Odtworzą każdy krok przestępcy. Po jakich cyfrowych śladach podąża policja?

Przestępców coraz częściej łapią algorytmy rozpoznawania twarzy oraz systemy śledczo-wywiadowcze, które analizują najdrobniejsze cyfrowe ślady pozostawione w sieci. - W Polsce doświadczonej Pegasusem powstaje pytanie, czy zostaną użyte wyłącznie w uzasadnionym celu - zastanawia się Wojciech Klicki, prawnik z fundacji Panoptykon.