Pieniądze z inwestycji kolejowych chcą przesunąć na walkę z COVID-19

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Struzik: chcemy przesunąć pieniądze z inwestycji kolejowych na szpitale
Struzik: chcemy przesunąć pieniądze z inwestycji kolejowych na szpitaleFacebook/Adam Struzik
wideo 2/2
Struzik: chcemy przesunąć pieniądze z inwestycji kolejowych na szpitaleFacebook/Adam Struzik

Zarząd województwa mazowieckiego zamierza przesunąć pieniądze na walkę z epidemią między innymi z inwestycji kolejowych. Marszałek czeka na opinię kolejarzy w tej sprawie oraz zgodę ministerstwa. Będzie apelował również o zniesienie "janosikowego".

Z informacji przekazanych przez członków zarządu województwa wynika, że to tej pory na walkę z epidemią wydano blisko 250 milionów złotych, z czego około 215 pochodzi z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i Europejskiego Funduszu Społecznego. Pozostałe to środki własne województwa i te przekazane przez władze centralne.

"Przesunąć środki z inwestycji kolejowych"

W trakcie poniedziałkowej konferencji prasowej marszałek Adam Struzik był pytany, kiedy zostaną uruchomione dodatkowe środki na walkę z epidemią COVID-19, pochodzące z unijnej pomocy w wysokości 100 milionów złotych.

- Zbliżamy się do wyczerpania 150 milionów złotych, na które mieliśmy zgodę Komisji Europejskiej. Na dodatkowe 100 milionów również mamy zgodę komisji, ale nadal czekamy na zgodę Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej. Te pieniądze chcemy przesunąć z inwestycji kolejowych, które nie są zakontraktowane, bo przedsiębiorstwo PKP PLK nie zdołało złożyć wniosku o płatność w dwóch dużych projektach – powiedział marszałek województwa mazowieckiego.

Jak przekazała Marta Milewska z biura prasowego urzędu marszałkowskiego, chodzi o budowę łącznika kolejowego ze stacji Modlin do portu lotniczego oraz modernizację linii kolejowej numer 35 na odcinku Ostrołęka-Chorzele. - Ponieważ są to dla nas ważne projekty, zarząd województwa mazowieckiego oczekuje od PKP PLK realizacji tych inwestycji. Realizacja ta jednak, musi gwarantować, że żadne środki nie zostaną utracone. A w obecnej sytuacji niestety zachodzi taka obawa - tłumaczy Milewska.

Komisja Europejska wyraziła już zgodę na etapowanie obu projektów. - Tylko takie rozwiązanie w obecnej sytuacji gwarantuje nieutracenie środków z Regionalnego Programu Operacyjnego, a wnioskodawcy daje możliwość chociaż rozpoczęcia prac i swobodnego ich kontynuowania w przyszłości - dodała rzeczniczka urzędu marszałkowskiego.

Struzik przyznał, że zarząd województwa czeka na stanowisko kolejarzy w sprawie podziału inwestycji na etapy. – Moglibyśmy zacząć je w tej perspektywie finansowej na lata 2014-2020, a kontynuować w nowym budżecie unijnym – dodał.

"Konieczne jest utrzymanie pełnego finansowania"

O komentarz do tej propozycji poprosiliśmy PKP PLK. Rzecznik spółki Mirosław Siemieniec, odpowiedział, że w związku z zaawansowanie prac na odcinku Ostrołęka – Chorzele "konieczne jest utrzymanie pełnego finansowania modernizacji".

Dalej przypomniał, że w lipcu 2019 roku podpisano umowę projektuj i buduj z wykonawcą, a urząd marszałkowski jest na bieżąco informowany na postępach inwestycji. "PKP Polskie Linie Kolejowe S.A oczekują, że środki z EFRR na realizację projektu Ostrołęka – Chorzele będą zapewnione zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami" - podkreślił rzecznik.

Siemienic wyjaśniła, że gotowa jest dokumentacja projektowa i trwają roboty budowlane. "Obecnie na linii są prace przy rozbiórce toru. Stary tor zdemontowano już na odcinku prawie 40 kilometrów. Wykonawca zawiózł i zgromadził na placu budowy większość materiałów, w tym podkłady, szyny oraz tłuczeń. Dla projektu pozyskano Decyzję o Środowiskowych Uwarunkowaniach w dniu 27 marca 2020 roku (szacujemy, że decyzja stanie się ostateczna w połowie maja 2020r., wystąpiono o nadanie rygoru natychmiastowej wykonalności decyzji). Opracowywane są wnioski o pozostałe decyzje, które będą złożone po uzyskaniu przez decyzję środowiskową statusu ostatecznej - opisał.

"Wystąpimy o zaniechanie janosikowego"

Marszałek o finansach województwa mówił również w kontekście "janosikowego", czyli podatku, który Mazowsze musi płacić na rzecz biedniejszych regionów. O zwolnienie z niego zaapelowali w czwartek stołeczni radni.

- Niestety, dochody wszystkich jednostek samorządu terytorialnego, również miasta stołecznego Warszawy, jak też województwa mazowieckiego spadają, a to my jesteśmy wielkimi płatnikami "janosikowego". Popieramy wniosek stołecznych radnych. Sami też wystąpimy do ministra finansów o zaniechanie tego podatku, bo teraz po prostu dochody będą niewystarczające. Albo będziemy realizowali nasze inwestycje i nasze działania, albo będziemy płacić "janosikowe" - powiedział Struzik.

Zdaniem Struzika, już pierwszy kwartał pokazał obniżenie przychodu o około 100 milionów złotych. Jak zauważył, ten uszczerbek wynika głównie z podatku dochodowego od osób prawnych.

Trudna sytuacja w warszawskim pogotowiu

Obecna na konferencji Elżbieta Lanc, członkini zarządu województwa odpowiedzialna za służbę zdrowia odniosła się natomiast do aktualnej sytuacji w poszczególnych szpitalach. Jak wskazała, najtrudniejsza nadal jest w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym w Radomiu. Zaznaczyła, że co siedem dni jednak wykonywane są tam testy dla pracowników medycznych, aby zapanować nad problemem.

Przekazała, że dzięki regularnie wykonywanym testom, ustabilizowała się sytuacja w Szpitalu Bródnowskim. - Kolejne oddziały są oczyszczane i w tej chwili w sposób bieżący szpital pracuje - powiedziała.

Przyznała również, że trudna sytuacja utrzymuje się w warszawskim pogotowiu. - Duża część, bo 80 ratowników medycznych, jest na kwarantannie, ale dyrektor zapewnia, że wszystkie stacje są w sposób odpowiedni zabezpieczone, załogi jeżdżą po pacjentów, również tych niechorujących na COVID-19 – powiedziała Lanc.

O złej sytuacji w warszawskim pogotowiu informowaliśmy na tvnwarszawa.pl w ubiegłym tygodniu.

Autorka/Autor:dg/b

Źródło: tvnwarszawa.pl

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Od soboty trwają poszukiwania mężczyzny, który zniknął pod wodą na rzece Narew w miejscowości Łacha. Strażacy i Legionowskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe szukają zaginionego przy użyciu sonarów i dronów.

Mężczyzna zniknął pod wodą. Akcja poszukiwawcza na Narwi

Mężczyzna zniknął pod wodą. Akcja poszukiwawcza na Narwi

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Mławy eskortowali samochód z rodzącą kobietą. Przyszła mama jechała do szpitala w Działdowie, ale jedyna droga w rejonie Mławki była zablokowana z powodu tragicznego wypadku. Liczyła się każda sekunda.

Wiózł rodzącą żonę do szpitala. Droga była zablokowana po tragicznym wypadku

Wiózł rodzącą żonę do szpitala. Droga była zablokowana po tragicznym wypadku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zmarła Ludwika Wujec, opozycjonistka z czasów PRL, fizyczka i nauczycielka, żona legendy Solidarności, byłego posła i doradcy prezydenta Bronisława Komorowskiego Henryka Wujca. O jej śmierci poinformował syn Paweł Wujec. Miała 83 lata.

Ludwika Wujec nie żyje. "Walczyła o demokrację i wolność słowa i to osiągnęła"

Ludwika Wujec nie żyje. "Walczyła o demokrację i wolność słowa i to osiągnęła"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Mieszkańcy mogą już korzystać z pierwszego odcinka Skweru Krasińskiego na Żoliborzu. Pojawiły się nowe alejki i różnorodna zieleń. Jednocześnie trwają prace na drugim odcinku.

Nowe alejki i zieleń. Skwer Krasińskiego po pierwszych zmianach

Nowe alejki i zieleń. Skwer Krasińskiego po pierwszych zmianach

Źródło:
tvnwarszawa.pl
"Może jak jest Niebieska Karta, to powinna być jakaś Zielona albo Żółta Karta dla takich rodzin jak nasza?"

"Może jak jest Niebieska Karta, to powinna być jakaś Zielona albo Żółta Karta dla takich rodzin jak nasza?"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

19-letni kierowca bmw, który przywiózł swojego znajomego do ciechanowskiej komendy, zaparkował na miejscu dla osób niepełnosprawnych i stracił prawo jazdy.

Źle zaparkował przed komendą, stracił prawo jazdy

Źle zaparkował przed komendą, stracił prawo jazdy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zatrzymali go, bo nie zapiął pasów bezpieczeństwa. Okazało się, że w ogóle nie powinien siadać za kierownicę, bo ma dwa aktywne zakazy prowadzenia aut. Grozi mu do pięciu lat więzienia.

Nie zapiął pasów, może trafić do więzienia

Nie zapiął pasów, może trafić do więzienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjant w czasie wolnym od służby zauważył kierowcę taksówki, który jechał slalomem. Zajechał mu drogę, by powstrzymać go od dalszej jazdy. Kierowca udawał, że źle się czuje. Badanie wykazało jednak, że był pod wpływem narkotyków.

Zajechał mu drogę, by go zatrzymać

Zajechał mu drogę, by go zatrzymać

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Trwają prace remontowe na torach tramwajowych do zajezdni Annopol. W poniedziałek roboty wejdą w kolejny etap, który oznacza utrudnienia dla kierowców. Będą objazdy.

Budują zajezdnię Annopol. Zmiany w kursowaniu komunikacji

Budują zajezdnię Annopol. Zmiany w kursowaniu komunikacji

Źródło:
PAP

Strażnicy miejscy patrolujący rejon Pragi zauważyli dym unoszący się nad terenem dawnej jednostki wojskowej. W tej okolicy często gromadzą się osoby w kryzysie bezdomności. Z zagrożonego terenu wyprowadzono mężczyznę.

Nad dawną jednostką wojskową unosił się dym

Nad dawną jednostką wojskową unosił się dym

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwaj 17-latkowie uciekli z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego, a później ukradli trabanta, który był atrakcją dla gości karczmy i włamali się do kiosku. Wycieczkę zakończyli policjanci.

Uciekli z ośrodka, ukradli "atrakcję dla gości" i ruszyli na wycieczkę

Uciekli z ośrodka, ukradli "atrakcję dla gości" i ruszyli na wycieczkę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zobaczył policjantów i uciekł do boksu z owczarkami kaukaskimi, gdzie próbował się ukryć. Nie udało się, został zatrzymany. Żona mężczyzny zgłosiła, że mąż znęca się nad nią od dłuższego czasu. Teraz grozi mu nawet pięć lat więzienia.

Ukrył się w boksie z owczarkami kaukaskimi

Ukrył się w boksie z owczarkami kaukaskimi

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W podwarszawskim Józefowie przypadkowo odkryto cenny zabytek sprzed tysięcy lat. Podczas prac w ogrodzie mieszkaniec znalazł krzemienną siekierę pochodzącą prawdopodobnie z okresu neolitu.

W ogrodzie znalazł krzemienną siekierkę sprzed tysięcy lat. "Sensacja"

W ogrodzie znalazł krzemienną siekierkę sprzed tysięcy lat. "Sensacja"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy ogłosili dwa przetargi na realizację projektów z budżetu obywatelskiego. Zmiany dotyczą między innymi wolskich i bielańskich ulic. Celem zwycięskich projektów ma być poprawa komfortu pieszych i rowerzystów oraz estetyki przestrzeni miejskiej.

Będzie więcej zieleni, ma też być bezpieczniej. Zmiany na kilku ulicach

Będzie więcej zieleni, ma też być bezpieczniej. Zmiany na kilku ulicach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przeciwko mieszkańcowi powiatu mławskiego toczyło się lub wciąż toczy osiem postępowań karnych. Wszystkie dotyczą łamania sądowych zakazów prowadzenia pojazdów. Dlaczego tak notoryczne łamanie prawa jest w Polsce możliwe i co można zrobić, by to zmienić?

Zakaz złamał dziewięć razy, ma kolejne. "To dla drogowego recydywisty nie jest żadna kara"

Zakaz złamał dziewięć razy, ma kolejne. "To dla drogowego recydywisty nie jest żadna kara"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Służby interweniowały pod Piasecznem. Zgłoszenie dotyczyło pożaru grilla gazowego - informuje straż pożarna.

Najpierw zapalił się grill gazowy, później ogień przedostał się na poddasze

Najpierw zapalił się grill gazowy, później ogień przedostał się na poddasze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przechodnie spacerujący po Śródmieściu zauważyli na chodniku porzucony karton. W środku znajdowały się dokumenty. Okazało się, że ich zawartość była chroniona prawem.

Umowy i akty notarialnie w kartonie na chodniku

Umowy i akty notarialnie w kartonie na chodniku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tragiczny wypadek na krajowej "pięćdziesiątce", gdzie zderzyły się samochód ciężarowy, dostawczy oraz motocykl. Jedna osoba nie żyje, trasa była zablokowana.

Motocyklista uwięziony pod tirem po wypadku. Nie udało się go uratować

Motocyklista uwięziony pod tirem po wypadku. Nie udało się go uratować

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl