Koronawirus w Polsce

Koronawirus w Polsce

Wciąż obowiązuje nakaz noszenia maseczek. Wielu Polaków o tym zapomina

Znów ponad 500 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. 12 osób zmarło. Ministerstwo Zdrowia podaje najnowsze dane, a eksperci przypominają, aby nie lekceważyć i tak poluzowanych obostrzeń. W centrach handlowych ludzie często maszerują z odsłoniętymi twarzami. W Europie za brak maseczki grożą wysokie kary. Materiał magazynu "Polska i Świat".

"Trzy elementy redukują ryzyko zakażeń aż o 80 procent"

Pierwszą decyzją, którą bym podjął i wyegzekwował, byłoby zabezpieczanie się w miejscach publicznych, zamkniętych poprzez maski, higienę rąk i dystans - powiedział w "Faktach po Faktach" dr Paweł Grzesiowski, immunolog i specjalista do spraw profilaktyki zakażeń. - Jeżeli możemy takimi prostymi metodami pozbyć się zagrożenia, to nie rozumiem, dlaczego nie egzekwujemy tych środków w sposób absolutnie jednoznaczny - dodał. Dr Joanna Heidtman, psycholog i socjolog oceniła, że "nawyk noszenia maseczek nie został w nas wyrobiony".

Osiemnastka z koronawirusem. Zakażonych 25 osób

Bawili się na osiemnastce pod Turkiem (woj. wielkopolskie). Kilka dni po imprezie jeden z jej uczestników poczuł się gorzej. Badania wykazały, że jest zakażony koronawirusem. Wszyscy uczestnicy zabawy wylądowali na kwarantannie. Pozytywne wyniki testów otrzymało już 25 osób.

Czy uczniowie wrócą do szkół? "Oczekujemy konkretnych, jasnych wytycznych. Powinniśmy mieć dwa warianty"

Myślę, że każdy dyrektor czuje odpowiedzialność, ogromny chaos i brak konkretnych, jasnych informacji - powiedziała w TVN24 Magdalena Prokaryn-Dynarska, dyrektor szkoły podstawowej w Łodzi. Oczekujemy przede wszystkich konkretnych, jasnych wytycznych, jak mamy się zachować, czy mamy szkoły otwierać, jeżeli okaże się, że wskaźnik zachorowań jest taki, a nie inny - mówiła. Dodała, że "powinniśmy mieć dwa warianty" i "na te warianty musimy być przygotowani". Wcześniej szef ZNP Sławomir Broniarz mówił, że "jesteśmy w atmosferze chaosu i bałaganu".

Koronawirusa "nie zatrzymamy, możemy go tylko spowalniać"

Jak przejdziemy pandemię jesienią? - Wiele zależy od nas, nie tylko od obostrzeń, decyzji administracyjnych, ale od tego, na ile wyedukowane i odpowiedzialne będzie społeczeństwo" - mówił w "Tak jest" w TVN24 Marek Posobkiewicz, były główny inspektor sanitarny. Zdaniem doktora Tomasza Dzieciątkowskiego z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, "to, co może być najgorsze, to nałożenie sezonu zachorowań w związku z zakażeniami grypopodobnymi z COVID-19".