Kara śmierci w USA

Kara śmierci w USA

W sądzie rzucił się na mordercę swojej córki

38-letni Michael Madison został skazany na karę śmierci za morderstwa trzech kobiet w amerykańskim stanie Ohio. Gdy morderca uśmiechnął się w stronę ojca jednej z ofiar, ten nie wytrzymał i rzucił w jego kierunku. Mężczyznę w ostatniej chwili powstrzymali obecni na sali policjanci.

Wielki koncern nie dostarczy już śmiertelnych zastrzyków

Koncern farmaceutyczny Pfizer Inc nie chce, by jego produkty używane były do przeprowadzania kary śmierci w Stanach Zjednoczonych. Zapowiedział wprowadzenie ograniczeń w sprzedaży tak, by substancje te nie trafiały do zakładów karnych.

"Ta rzeź musi się skończyć". AI: rekordowa liczba egzekucji

W 2015 r. liczba egzekucji skazanych na karę śmierci wzrosła o 54 proc. w stosunku do roku poprzedniego, osiągając tym samym najwyższy poziom od 1989 r. - alarmuje broniąca praw człowieka Amnesty International (AI) w opublikowanym w środę dorocznym raporcie.

Egzekucja wstrzymana w ostatniej chwili. Obrona: to byłby niewyobrażalny ból

Amerykański Sąd Najwyższy na nadzwyczajnym posiedzeniu zdecydował we wtorek późnym wieczorem o wstrzymaniu egzekucji skazanego na śmierć Ernest Johnsona. Upośledzony umysłowo 55-latek miał umrzeć po wstrzyknięciu trucizny. Jego obrońcy twierdzili jednak, że nie wolno jej użyć, bo u chorego na raka mózgu więźnia spowoduje ona "niewyobrażalny ból".

Kontrowersyjna egzekucja w USA. "Ból nie do zniesienia"

W więzieniu w stanie Missouri ma odbyć się we wtorek wzbudzająca kontrowersje egzekucja skazanego na śmierć 55-letniego Ernesta Johnsona, który cierpi na raka mózgu. Jego adwokaci twierdzą, że egzekucja za pomocą zastrzyku trucizny spowoduje u niego "niewyobrażalne cierpienia". Olbrzymim znakiem zapytania jest też kwestia samego skazania Johnsona na śmierć. Na przestrzeni całego życia różni lekarze stwierdzali bowiem, że jest on niepełnosprawny umysłowo.

Opóźnienia w egzekucjach. Zabrakło trucizny

Wykonanie zaplanowanych na najbliższe miesiące kar śmierci w amerykańskim stanie Ohio zostało przesunięte do co najmniej 2017 roku z powodu braków w zaopatrzeniu więzień w odpowiednie substancje chemiczne - podały władze Stanów Zjednoczonych.

Nalegał na przyspieszenie swojej egzekucji. Chciał oddać organy

W więzieniu w Huntsville, w stanie Teksas, dokonano egzekucji 27-letniego Daniela Lee Lopeza, skazanego na karę śmierci za śmiertelne potrącenie policjanta w 2009 r. podczas ucieczki przed policją. Mężczyzna od lat domagał się przyśpieszenia egzekucji i w efekcie czekał na nią o połowę krócej niż inni skazańcy - pięć zamiast dziesięciu lat. Nie spełniono jego ostatniego życzenia.

Kolejny stan USA znosi karę śmierci

Nebraska jest kolejnym stanem USA, który zniósł karę śmierci. Zdecydował o tym w środę parlament stanowy, który przegłosował wcześniejsze weto republikańskiego gubernatora Nebraski w tej sprawie.

Kilkaset „błędów” agentów FBI. Przez lata naginali wyniki ekspertyz

FBI przyznało, że przez dekady jej agenci popełnili setki „błędów”, które mogły przyczynić się do niesłusznego skazania wielu osób na długie więzienie, a nawet kary śmierci. Podczas ekspertyz śladów z miejsca zbrodni w przypadku wątpliwości zawsze rozsądzano je na niekorzyść podejrzanego.

"Nie powinienem był siedzieć w celi śmierci przez 30 lat"

58-letni Ray Hinton wyszedł w piątek na wolność z więzienia w Birmingham, w amerykańskim stanie Alabama. Spędził w celi 30 lat w oczekiwaniu na wykonanie kary śmierci za podwójne zabójstwo, którego - jak w końcu ustalono - nie można mu udowodnić.

Gubernator zezwolił na śmierć przez rozstrzelanie

Gubernator stanu Utah podpisał w poniedziałek zarządzenie o przywróceniu możliwości wykonywania kary śmierci przez pluton egzekucyjny. Ta forma pozbawiania życia została zawieszona w 2004 r., ale władze stanowe i tak na nią zezwalały - choć niezgodnie z prawem.

Stracono pierwszych więźniów od czasu nieudolnej egzekucji w Oklahomie

W USA stracono dwóch więźniów skazanych na karę śmierci - po raz pierwszy od czasu nieudolnej egzekucji w stanie Oklahoma. W kwietniu podana dożylnie mieszanka substancji nie zabiła 38-letniego Claytona Locketta, co wywołało oburzenie i wznowiło debatę na temat zasadności kary śmierci.