Kara śmierci w USA

Kara śmierci w USA

30 wyroków, 20 egzekucji. Najmniej od lat

W 2016 roku 30 osób zostało w Stanach Zjednoczonych skazanych na karę śmierci, a na 20 wykonano egzekucję. Według organizacji Death Penalty Information Center są to najniższe dane od wielu lat.

Największy wzrost liczby zabójstw od 20 lat

Liczba zabójstw w USA zwiększyła się w 2015 roku w porównaniu z rokiem poprzednim o 10,8 proc., co jest największym takim rocznym wzrostem od co najmniej 20 lat - poinformował dziennik "New York Times", powołując się na dane FBI.

W sądzie rzucił się na mordercę swojej córki

38-letni Michael Madison został skazany na karę śmierci za morderstwa trzech kobiet w amerykańskim stanie Ohio. Gdy morderca uśmiechnął się w stronę ojca jednej z ofiar, ten nie wytrzymał i rzucił w jego kierunku. Mężczyznę w ostatniej chwili powstrzymali obecni na sali policjanci.

Wielki koncern nie dostarczy już śmiertelnych zastrzyków

Koncern farmaceutyczny Pfizer Inc nie chce, by jego produkty używane były do przeprowadzania kary śmierci w Stanach Zjednoczonych. Zapowiedział wprowadzenie ograniczeń w sprzedaży tak, by substancje te nie trafiały do zakładów karnych.

"Ta rzeź musi się skończyć". AI: rekordowa liczba egzekucji

W 2015 r. liczba egzekucji skazanych na karę śmierci wzrosła o 54 proc. w stosunku do roku poprzedniego, osiągając tym samym najwyższy poziom od 1989 r. - alarmuje broniąca praw człowieka Amnesty International (AI) w opublikowanym w środę dorocznym raporcie.

Egzekucja wstrzymana w ostatniej chwili. Obrona: to byłby niewyobrażalny ból

Amerykański Sąd Najwyższy na nadzwyczajnym posiedzeniu zdecydował we wtorek późnym wieczorem o wstrzymaniu egzekucji skazanego na śmierć Ernest Johnsona. Upośledzony umysłowo 55-latek miał umrzeć po wstrzyknięciu trucizny. Jego obrońcy twierdzili jednak, że nie wolno jej użyć, bo u chorego na raka mózgu więźnia spowoduje ona "niewyobrażalny ból".

Kontrowersyjna egzekucja w USA. "Ból nie do zniesienia"

W więzieniu w stanie Missouri ma odbyć się we wtorek wzbudzająca kontrowersje egzekucja skazanego na śmierć 55-letniego Ernesta Johnsona, który cierpi na raka mózgu. Jego adwokaci twierdzą, że egzekucja za pomocą zastrzyku trucizny spowoduje u niego "niewyobrażalne cierpienia". Olbrzymim znakiem zapytania jest też kwestia samego skazania Johnsona na śmierć. Na przestrzeni całego życia różni lekarze stwierdzali bowiem, że jest on niepełnosprawny umysłowo.

Opóźnienia w egzekucjach. Zabrakło trucizny

Wykonanie zaplanowanych na najbliższe miesiące kar śmierci w amerykańskim stanie Ohio zostało przesunięte do co najmniej 2017 roku z powodu braków w zaopatrzeniu więzień w odpowiednie substancje chemiczne - podały władze Stanów Zjednoczonych.

Nalegał na przyspieszenie swojej egzekucji. Chciał oddać organy

W więzieniu w Huntsville, w stanie Teksas, dokonano egzekucji 27-letniego Daniela Lee Lopeza, skazanego na karę śmierci za śmiertelne potrącenie policjanta w 2009 r. podczas ucieczki przed policją. Mężczyzna od lat domagał się przyśpieszenia egzekucji i w efekcie czekał na nią o połowę krócej niż inni skazańcy - pięć zamiast dziesięciu lat. Nie spełniono jego ostatniego życzenia.

Kolejny stan USA znosi karę śmierci

Nebraska jest kolejnym stanem USA, który zniósł karę śmierci. Zdecydował o tym w środę parlament stanowy, który przegłosował wcześniejsze weto republikańskiego gubernatora Nebraski w tej sprawie.