Kara śmierci w USA

Kara śmierci w USA

Sąd apelacyjny w Arkansas uchylił wcześniejszą decyzję sądu okręgowego, która wstrzymała osiem planowanych egzekucji. Wszystkie mają być przeprowadzone w tym stanie w kwietniu. Pośpiech w sprawie wykonania wyroków śmierci ostro krytykują obrońcy praw człowieka. Władze stanu tłumaczą: termin przydatności trudno dostępnej trującej substancji wygasa pod koniec miesiąca.

W 2016 roku 30 osób zostało w Stanach Zjednoczonych skazanych na karę śmierci, a na 20 wykonano egzekucję. Według organizacji Death Penalty Information Center są to najniższe dane od wielu lat.

Liczba zabójstw w USA zwiększyła się w 2015 roku w porównaniu z rokiem poprzednim o 10,8 proc., co jest największym takim rocznym wzrostem od co najmniej 20 lat - poinformował dziennik "New York Times", powołując się na dane FBI.

38-letni Michael Madison został skazany na karę śmierci za morderstwa trzech kobiet w amerykańskim stanie Ohio. Gdy morderca uśmiechnął się w stronę ojca jednej z ofiar, ten nie wytrzymał i rzucił w jego kierunku. Mężczyznę w ostatniej chwili powstrzymali obecni na sali policjanci.

Koncern farmaceutyczny Pfizer Inc nie chce, by jego produkty używane były do przeprowadzania kary śmierci w Stanach Zjednoczonych. Zapowiedział wprowadzenie ograniczeń w sprzedaży tak, by substancje te nie trafiały do zakładów karnych.

W 2015 r. liczba egzekucji skazanych na karę śmierci wzrosła o 54 proc. w stosunku do roku poprzedniego, osiągając tym samym najwyższy poziom od 1989 r. - alarmuje broniąca praw człowieka Amnesty International (AI) w opublikowanym w środę dorocznym raporcie.