Pokaż nam WOŚP

Pokaż nam WOŚP

Kiedy 26 lat temu powstawała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, mówiliśmy, że w Polsce są świetnie wykształceni lekarze, ale brakuje sprzętu, dzisiaj sytuacja jest odwrotna - powiedział w "Faktach po Faktach" profesor Bogdan Maruszewski, kierownik Kliniki Kardiochirurgii Centrum Zdrowia Dziecka, członek zarządu Fundacji WOŚP. Przypomniał, że w tym roku Orkiestra "zbiera dla najmłodszych i najsłabszych".

Przytulanie pand na etat? Praca marzeń, ale liczba miejsc ograniczona. Jest jednak alternatywa i to w Poznaniu. Ogród zoologiczny wystawił na licytację... karmienie pand dla czterech osób. - To unikatowa okazja, żeby spotkać się z naszymi hultajami - mówi Małgorzata Chodyła z poznańskiego zoo.

Gdańska rodzina lwów liczy 10 osobników: pięć samców i pięć samic. Najmłodsze cztery nie maja jeszcze imion. Jedno z nich - dla lwicy - wybierze zwycięzca licytacji na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Prawie 115 tysięcy - tę zawrotną liczbę aukcji internetowych przeprowadzono w 2017 roku dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Cyfrowe licytacje Jurka Owsiaka wystartowały 18 lat temu - w atmosferze strachu przed wybuchem tzw. milenijnej bomby, która miała zagrozić systemom wciąż wówczas młodego internetu. Nie zagroziła, a aukcje WOŚP stały się koniem pociągowym całej cyfrowej machiny WOŚP.

73 sztaby poza Polską, na całym świecie. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagra w tym roku między innymi w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Australii, Chinach, a nawet w Indonezji. W Europie najwięcej sztabów zarejestrowano tam, gdzie mieszka najliczniejsza Polonia - w Wielkiej Brytanii, Holandii, Norwegii i Niemczech. Z Orkiestrą zagrają też między innymi Hiszpania, Francja, Portugalia oraz Gibraltar.

Informacje w językach angielskim i chińskim, nagrania opowiadające o tym, komu pomaga Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, koncerty i licytacje. Tak członkowie zespołu Roan przekonują Chińczyków do idei WOŚP. Zorganizowali tam sztab, koncertują i już od kilku dni zbierają pieniądze, które zasilą konto Fundacji. - Zebraliśmy już kilkadziesiąt tysięcy juanów. Licytacje nadal trwają - mówią muzycy, którzy tydzień temu w Pekinie, razem z Jerzym Owsiakiem oficjalnie rozpoczęli 26. Finał WOŚP. Z Andrzejem Manem i Zbigniewem Manem rozmawiał dziennikarz "Dzień na świecie" TVN24 BiS.

Kapelusz od Marcina Prokopa, piłka od Oliviera Janiaka, suknia ślubna od Anny Starmach, polonez od Filipa Chajzera, obraz Edwarda Dwurnika od Moniki Olejnik, udział w "Szkle kontaktowym". To niektóre atrakcje oferowane przez gwiazdy TVN na aukcjach, z których dochód przekazany zostanie Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy. Partnerem i gospodarzem 26. Finału WOŚP jest Grupa TVN.

My, Polacy, będziemy ze sobą po raz 26. - tak Jerzy Owsiak zapowiada niedzielny finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Pieniądze przeznaczone na pomoc dla wyrównania szans w leczeniu noworodków będzie zbierać ponad 120 tysięcy wolontariuszy - w całej Polsce, Chinach i nawet na biegunie północnym. Gospodarzem i partnerem finału jest Grupa TVN.

Wielkimi krokami zbliża się 26. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Z tej okazji prowadzący program "Szkło Kontaktowe" w TVN24 zorganizowali specjalną aukcję. Biorąc udział w licytacji na stronie WOŚP, można wygrać udział w "Szkle Kontaktowym" w roli komentatora i wybrać sobie współprowadzącego.

Pięcioletni Arek, który zawstydził wielu turystów i wjechał nad Morskie Oko na wózku, zaprasza na wspólny spacer. Na aukcji 26. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy oferuje także sesję zdjęciową. - Arek też korzystał ze sprzętu WOŚP, chcemy dołożyć swoją cegiełkę w szczytnym celu - mówi pani Marzena, mama chłopca.

- Są bardziej niż niezwykłe. Obie pary mają ozdoby stworzone tak, jak robi się tatuaże – zachwala swoje dzieło Piotr Świątek, łódzki szewc, który przygotował dwie pary butów dla Jurka Owsiaka. Jedna z nich trafi na licytację.

Michał Wiatr, radny z Nowogardu (zachodniopomorskie), dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy jest gotowy na duże poświęcenie – nawet pot, zakwasy i pęcherze na dłoniach. Zdecydował się wystawić na aukcji swoje umiejętności drwala. – Spakuję siekierę w plecak i mogę jechać wszędzie – zarzeka się i liczy na jak najwyższą wylicytowaną kwotę.

Dziś kolejny finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Po raz 26. otwieramy serca - i portfele - na potrzeby innych. Niedziela 14 stycznia będzie dniem pełnym pozytywnych emocji. Pomóżcie nam je uwiecznić. Stwórzcie z nami wielką mapę orkiestrowych serc. Wasze relacje mogą się znaleźć na portalu tvn24.pl i na antenie TVN24. Sprawdźcie, w jaki sposób można wziąć udział w naszej akcji.

Gitara od Slasha, pejzaże Edwarda Dwurnika, Marlena Kuczko, bilety na mecze Bundesligi od Roberta Lewandowskiego czy komplet wizytowy pierwszej damy Agaty Dudy - to tylko niektóre aukcje, które towarzyszą 26. finałowi Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. O tym, co można już wylicytować, odpowiedziała we "Wstajesz i wiesz" w TVN24 Marlena Kuczko, koordynatorka działu aukcji WOŚP. Partnerem i gospodarzem 26. Finału WOŚP jest Grupa TVN.