Jeden na jeden

Jeden na jeden

- Jest to kłamstwo, które skończy się w sądzie - w ten sposób minister sprawiedliwości Jarosław Gowin odpierał w programie "Jeden na jeden" zarzuty, jakoby ze względów osobistych prosił o akta ws. afery sopockiej. Miał się o to zwrócić do sędziego Ryszarda Milewskiego, którego chce zdymisjonować. - W ogóle z nim o tym nie rozmawiałem - zapewnia Gowin.

- Ta debata rozpoczyna nową jakość dyskursu politycznego w Polsce. Chcemy słuchać i rozmawiać. Cieszymy się, że z 39 wybitnych przedstawicieli polskiej ekonomii 30 potwierdziło swoją obecność - powiedział w "Jeden na jeden" Joachim Brudziński z PiS. Dziś w siedzibie Polskiej Akademii Nauk odbędzie się debata ekspertów na temat programu gospodarczego PiS.

- Do tej pory rodziny ofiar były spokojne co do tego, kogo pochowały, ale po wczorajszym skandalu mają wątpliwości - powiedział w "Jeden na jeden" Bartosz Kownacki, poseł PiS i pełnomocnik sześciu rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej. Nie wykluczył kolejnych ekshumacji, nawet wbrew woli rodzin. Według niego, to wina urzędników, którzy w Moskwie nie dopilnowali należytego zabezpieczenia ciał.

Prokurator Marzanna Majstrowicz nie czytała akt sprawy Amber Gold i słabo znała prawo bankowe - przyznał w programie "Jeden na jeden" szef Krajowej Rady Prokuratorów Edward Zalewski. Wczoraj KRP wyraziła zgodę na odwołanie szefowej Prokuratury Rejonowej Gdańsk-Wrzeszcz za zły nadzór nad śledztwem ws. spółki Marcina P.

- Źle, dla samego profesora Balcerowicza źle - tak rzecznik PiS Adam Hofman skomentował odmowę udziału Leszka Balcerowicza w debacie nt. finansów państwa, którą we wrześniu organizuje PiS. Polityk oświadczył również, że nie wiadomo jeszcze kiedy poznamy nazwisko kandydata jego partii na premiera.

- Premier będzie miał dziś okazję osobiście wypowiedzieć się na temat prowokacji wobec prezesa Milewskiego. Ocena jest jednoznaczna, premier w pełni popiera opinię ministra Gowina w tej sprawie – powiedział rzecznik rządu Paweł Graś w "Jeden na jeden" w TVN24. Rzecznik rządu przekonywał, że nie ma w kancelarii premiera zwyczaju, by kontaktować się telefonicznie z sędziami.

- Marcin P. z pewnością nie działał sam. Podejrzewam, że będzie sypał, bo grożą mu wysokie sankcje - powiedział w "Jeden na jeden" Marek Biernacki. Według niego, P. nie zostanie świadkiem koronnym, ale w zamian za zeznania może mieć złagodzoną karę.

- Sprawa Amber Gold dotyczy otoczenia samego premiera, a ponieważ to jest Gdańsk, krew z krwi PO, to Platforma jest gotowa prędzej umrzeć za Gdańsk, niż powołać komisję śledczą - ocenił w programie "Jeden na jeden" w TVN24 Leszek Miller. Szef SLD podkreślił, że "wszyscy posłowie PO i PSL, którzy nie chcą komisji śledczej ws. AG, kierują się interesami koalicji i swoich formacji politycznych, a nie państwa".

- Nie spotkałem się jeszcze w Polsce z tym, żeby nad jednym łóżkiem stały cztery osoby, a taka jest tam statystyka - mówił o Centrum Zdrowia Dziecka wiceminister zdrowia Sławomir Neumann w programie "Jeden na Jeden" w TVN24. Jego zdaniem ogromne zadłużenie szpitala to m.in. efekt zbyt wielu etatów a dyrektor Janusz Książyk powinien w końcu przedstawić konkretny plan naprawczy, a nie "ogólniki".

Najprawdopodobniej 29 września ujawnione zostanie nazwisko osoby proponowanej przez partię Jarosława Kaczyńskiego, która miałaby stanąć na czele bezpartyjnego rządu - powiedział w programie "Jeden na Jeden" w TVN24 Mariusz Kamiński z PiS. Tego dnia w Warszawie odbędzie się "marsz sprzeciwu" organizowany przez PiS, Solidarność i TV Trwam.

Wystąpienie z powództwem o ochronę dóbr osobistych Michała Tuska było błędem z punktu widzenia interesów politycznych premiera - ocenił w programie "Jeden na jeden" w TVN24 Ryszard Kalisz (SLD). Co więcej - jego zdaniem - rodzina Tusków ustanowiając Romana Giertycha adwokatem syna premiera "całą tę sprawę spolityzowała".

- PO spychając PiS na bardzo agresywny, wąski narożnik prawej sceny politycznej sięgnie po Giertycha, Kowala, Kamińskiego - taki scenariusz działania Platformy przewidywał w "Jeden na jeden" Janusz Palikot. Według niego, Roman Giertych już od dawna "działa na zlecenie PO".

- Niech Tusk odtajni notatkę ABW i wtedy będzie sprawa jasna. Bo albo ABW jest służbą do bani i do kitu, albo Donald Tusk po prostu kłamie - mówił w "Jeden na Jeden" Joachim Brudziński z PiS komentując sprawę reakcji Donalda Tuska na przekazanie mu przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego notatki na temat Amber Gold.

- Pismo od ABW wpłynęło do kancelarii (premiera) 24 maja. Od tego dnia do początku czerwca to kwestia tygodnia. Myślę, że w tym czasie pismo nie dotarło do rąk premiera - ocenił w "Jeden na Jeden" w TVN24 Jarosław Gowin. Komentował w ten sposób informację, że Donald Tusk otrzymał notatkę Agencji o działalności Amber Gold już w maju.

- Jarosław Kaczyński "pożycza" pomysły Solidarnej Polski - powiedział w programie "Jeden na jeden" Zbigniew Ziobro, oceniając niedzielne wystąpienie prezesa PiS. Według niego, Kaczyńskiemu brakuje kreatywności i pomysłu na poprawę sytuacji w Polsce.

- Nie jestem zaskoczony, bo ta ewentualność od początku była brana pod uwagę, ale przestrzegałbym przed ferowaniem wyroków - powiedział w programie "Jeden na jeden" minister sprawiedliwości odnosząc się do tego, że prokuratura postawiła Katarzynie W. zarzut zabójstwa półrocznej córki Magdy.

- Pan premier mówił w prokuraturze prawdę. To jest oczywiste i jest to temat poza dyskusją. Premier nigdy nie kłamie - powiedział w "Jeden na Jeden" w TVN24 rzecznik rządu Paweł Graś, odnosząc się do ujawnionych przez nas zeznań Donalda Tuska ws. katastrofy smoleńskiej.

Sympatyzuję ze związkiem działkowców, to społeczność o ponad 100-letniej historii - powiedział w programie "Jeden na jeden" wicepremier Waldemar Pawlak. Jego zdaniem, należy utrzymać status quo. - Nie bądźmy zazdrośni i pazerni, że ktoś ma działkę - stwierdził Pawlak.