Atak Rosji na Ukrainę

Źródło:
tvn24.pl, PAP, Reuters

Rosja zaatakowała Ukrainę nad ranem 24 lutego. Ataki przebiegają w wielu ukraińskich regionach. W raporcie zbieramy najważniejsze informacje o tym, co dzieje się w Ukrainie i podsumowujemy światowe reakcje na agresję.

W czwartek 24 lutego nad ranem Władimir Putin ogłosił w telewizyjnym wystąpieniu rozpoczęcie "operacji specjalnej w Donbasie". Rosyjski prezydent uzasadnił swoją decyzję prośbą separatystów z Donbasu, których "niepodległość", wbrew prawu międzynarodowemu, Rosja uznała 21 lutego. Kreml tego dnia oświadczył również, że "uznaje" separatystów w granicach całych obwodów donieckiego i ługańskiego, czyli w granicach szerszych niż do tej pory kontrolowały prorosyjskie i aktywnie wspierane przez Rosję siły.

Atak Rosji na Ukrainę: relacja z pierwszego dnia inwazji militarnej

Rosyjskie siły zaczęły ostrzał ukraińskich miast. Władze Ukrainy informowały o ostrzałach rakietowych ukraińskich punktów dowodzenia, lotnisk, składów wojskowych w Kijowie, Dnieprze i Charkowie. Informacje o ostrzałach i wybuchach w ciągu dnia docierały także z różnych ukraińskich miast. Wybuchy słychać było w Kijowie, Charkowie i Odessie.

Wieczorem biuro prezydenta Ukrainy poinformowało, że rosyjskie wojsko przejęło elektrownię atomową w Czarnobylu. Zajęte zostało także lotnisko w Hostomlu pod Kijowem.

Na Ukrainie wprowadzony został stan wojenny, Kijów zerwał stosunki dyplomatyczne z Moskwą.

Według informacji ukraińskich władz, zachodnich mediów i relacji w sieciach społecznościowych, Rosjanie atakują zarówno infrastrukturę wojskową, jak i obiekty cywilne.

W kraju wciąż pozostaje prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, który w czwartek wieczorem podpisał dekret o powszechnej mobilizacji.

W piątek Rosjanie próbowali przedrzeć się do Kijowa. Ich ataki były jednak skutecznie odpierane przez ukraińskie siły.

Prezydent Rosji Władimir Putin i minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow zostali objęci sankcjami Unii Europejskiej. Taką samą decyzję podjęła Wielka Brytania. USA zapowiedziały, że przyłączą się do tych sankcji. Uruchomiono już także inne sankcje.

Czytaj o najważniejszych wydarzeniach z piątku - drugiego dnia inwazji Rosji na Ukrainę

W sobotę w wielu miastach Ukrainy słychać było alarmy przeciwlotnicze i wymianę ognia. Ukraińskie wojsko poinformowało o zestrzeleniu rosyjskiego wojskowego samolotu transportowego typu Ił-76, a także śmigłowca i samolotu szturmowego Su-25.

W wielopiętrowy budynek mieszkalny na Prospekcie Łobanowskiego w Kijowie uderzył pocisk rakietowy.

Czytaj o najważniejszych wydarzeniach z soboty - trzeciego dnia inwazji Rosji na Ukrainę

W niedzielny poranek pojawiły się doniesienia o wkroczeniu rosyjskich wojsk do Charkowa. Około południa agencja Reutera, powołując się na szefa charkowskiej administracji obwodowej Ołeha Syniehubowa, podała, że miasto jest kontrolowane przez Ukraińców. 

Kolejne kraje zamykają przestrzeń powietrzną dla rosyjskich samolotów.

Prezydent Wołodymyr Zełenski poinformował, że Ukraina skierowała pozew do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości przeciwko Rosji.

Wojska rosyjskie w Charkowie (wideo z 27.02.2022)
Wojska rosyjskie w Charkowie (wideo z 27.02.2022)NEXTA TV

Czytaj o najważniejszych wydarzeniach z niedzieli - czwartego dnia inwazji Rosji na Ukrainę

W poniedziałek Rosja przeprowadziła zmasowany ostrzał Charkowa. Władze miasta poinformowały, że w jego wyniku życie straciło 9 osób, a 37 jest rannych, w tym troje dzieci. - Dziesiątki relacji naocznych świadków dowodzą, że nie była to pojedyncza salwa, ale celowe zabijanie ludzi. To pogwałcenie wszystkich konwencji - powiedział prezydent Wołodymyr Zełenski.

Na granicy ukraińsko-białoruskiej nad rzeką Prypeć odbyły się rozmowy delegacji ukraińskiej z rosyjską.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podpisał w poniedziałek po południu wniosek o członkostwo jego kraju w Unii Europejskiej.

Czytaj o najważniejszych wydarzeniach z poniedziałku - piątego dnia inwazji Rosji na Ukrainę

We wtorek Rosjanie ostrzelali główny plac Charkowa, przy którym mieści się siedziba władz obwodowych. Na plac Wolności spadła rosyjska rakieta Kalibr. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oświadczył, że był to państwowy terroryzm popełniony przez Rosję. Wezwał społeczność międzynarodową, aby właśnie w ten sposób potraktowała te ataki.

Prezydent Wołodymyr Zełenski wystąpił przed Parlamentem Europejskim. - Jesteśmy silni, jesteśmy Ukraińcami. (...) Chcemy, żeby nasze dzieci mogły żyć - to chyba uczciwe marzenie" - stwierdził przywódca Ukrainy. Po jego przemówieniu na sali parlamentu rozległy się gromkie oklaski.

Czytaj o najważniejszych wydarzeniach z wtorku – szóstego dnia inwazji Rosji na Ukrainę

W środę ciężkie walki toczyły się o położony na wschodzie Ukrainy Charków. Szef administracji obwodu charkowskiego Ołeh Syniehubow poinformował, że w ciągu ostatniej doby w rezultacie ostrzału Charkowa zginęło co najmniej 21 osób, a 112 zostało rannych. Pod ostrzałem Rosjan był także Mariupol na południu Ukrainy. Siły rosyjskie ostrzelały między innymi szpital położniczy w mieście - przekazała rada miasta.

Po raz pierwszy od początku rosyjskiej agresji ukraińskie wojsko przeszło do ofensywy. Żołnierze zajęli przedmieścia kontrolowanej przez prorosyjskich separatystów Gorłówki w obwodzie donieckim - powiedział w środę doradca administracji prezydenta Ukrainy Ołeksij Arestowycz.

W ciągu siedmiu dni od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji, w wyniku ataków na obiekty cywilne zginęło ponad 2000 cywilów - poinformowała w środę agencja Interfax-Ukraina, powołując się na państwową służbę ds. sytuacji nadzwyczajnych.

Czytaj o najważniejszych wydarzeniach ze środy – siódmego dnia inwazji Rosji na Ukrainę

Reakcje Polski

W związku z agresją rosyjską w Polsce został zwołany w trybie natychmiastowym Komitet do spraw Bezpieczeństwa Narodowego i spraw Obronnych. Na posiedzeniu wydano dyspozycję do Stałego Przedstawiciela przy NATO, aby złożył wniosek o uruchomienie artykułu 4 Traktatu waszyngtońskiego, który przewiduje wspólne konsultacje sojuszników w razie zagrożenia bezpieczeństwa.

Wcześnie rano prezydent Andrzej Duda rozmawiał z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. "Współdziałamy z naszymi sojusznikami z NATO oraz UE, wspólnie odpowiemy na rosyjską brutalną agresję i nie pozostawimy Ukrainy bez wsparcia" - zapewnił Duda. Premier Mateusz Morawiecki oświadczył, że "musimy natychmiast zareagować na zbrodniczą agresję Rosji na Ukrainę".

Minister Mariusz Kamiński: będziemy solidarni z Ukraińcami
Minister Mariusz Kamiński: będziemy solidarni z Ukraińcami TVN24 Łódź

Ministerstwo Spraw Zagranicznych "stanowczo potępiło bezprecedensowy atak zbrojny na Ukrainę". Zapowiedziało, że Polska we współpracy z sojusznikami "podejmie wszelkie przewidziane prawem międzynarodowym działania na rzecz wsparcia Ukrainy oraz zatrzymania rosyjskiej agresji".

>> "Jesteśmy gotowi pomóc naszym sąsiadom, aby znaleźli miejsce w Polsce" >> Archidiecezja warszawska szykuje miejsca dla uchodźców z Ukrainy >> Działanie w sprawie dzieci na granicy polsko-ukraińskiej będzie "mądre i elastyczne"

Minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński ogłosił, że wojewodowie podkarpacki i lubelski przygotowali punkty recepcyjne dla uchodźców z Ukrainy. Jest ich dziewięć, w miejscowościach: Dorohusk, Dołhobyczów, Zosin, Hrebenne na Lubelszczyźnie, w Korczowej, Medyce, Budomierzu i Krościenku na Podkarpaciu oraz jeden dodatkowy na dworcu kolejowym w Przemyślu. W punktach będzie m.in. możliwość wydania posiłków i skorzystania z odpoczynku. Punkty będą w gotowości medycznej.

W Sejmie o Ukrainie. "Potępiamy zbrodniczą agresję"
W Sejmie o Ukrainie. "Potępiamy zbrodniczą agresję"TVN24

W Sejmie posłowie jednoznacznie potępili działania Rosji.

Reakcje na świecie

Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden zapowiedział, że świat pociągnie Rosję do odpowiedzialności za niesprowokowany atak. Biden zaznaczył, że jedynie Rosja jest odpowiedzialna za "katastrofalne straty istnień i ludzkie cierpienie", które są wynikiem rosyjskiej inwazji.

NATO wyraziło jedność i potępiło bezprawny atak Rosji. Szef Sojuszu Jens Stoltenberg "z całą stanowczością potępił lekkomyślny i niczym niesprowokowany atak Rosji na Ukrainę". "Kolejny już raz, mimo naszych powtarzających się ostrzeżeń i niestrudzonych wysiłków dyplomatycznych, Rosja wybrała drogę agresji przeciwko suwerennemu i niepodległemu państwu" - napisał w oświadczeniu.

Komisja Europejska zapowiedziała "potężne sankcje", które uderzą w Rosję.

Brytyjska minister spraw zagranicznych Liz Truss potępiła "przerażający, nieprowokowany atak", jaki Rosja przypuściła na Ukrainę, i zapewniła, że Wielka Brytania będzie nadal stać po stronie Ukrainy. Premier Irlandii Micheal Martin oraz minister spraw zagranicznych Simon Coveney potępili "niewybaczalny atak Rosji na suwerenny naród Ukrainy" i wezwali do pociągnięcia prezydenta Rosji Władimira Putina do odpowiedzialności.

Kanclerz Austrii Karl Nehammer oświadczył, że "Rosja wybiera drogę, którą głęboko odrzucamy". Kanclerz Niemiec Olaf Scholz w rozmowie z prezydentem Ukrainy zapewnił o "pełnej solidarności Niemiec w tej trudnej godzinie". Premier Kanady Justin Trudeau potępił rosyjską inwazję na Ukrainę i zapowiedział znaczące dodatkowe sankcje skoordynowane z grupą G7 i NATO.

Czeski premier Petr Fiala oświadczył, że uważa inwazję za całkowicie nieuzasadniony akt agresji przeciwko niepodległemu państwu oraz że działanie to nie może pozostać bez odpowiedzi ze strony UE i NATO. Prezydent Rumunii Klaus Iohannis i premier Grecji Kyriakos Micotakis poparli integralność terytorialną Ukrainy. Obaj potępili uznanie przez Rosję niepodległości samozwańczych republik w ukraińskim Donbasie, nazywając działanie Kremla "sprzecznym z prawem międzynarodowym".

Autorka/Autor:akw\mtom

Źródło: tvn24.pl, PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Sergei Malgavko\TASS via Getty Images

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

- Mieszkam w stumetrowym domu, samotnie wychowuję dwoje dzieci. Dom podzielony jest na pół. Rodzice mają osobne liczniki. Oni płacą około dwieście złotych za prąd, a ja - mając fotowoltaikę - dwadzieścia tysięcy złotych - opowiada w rozmowie z biznesową redakcją tvn24.pl pani Agnieszka z Rudy Kozielskiej. - Jeden z największych rachunków, o którym mam wiedzę wyniósł 80 tysięcy złotych, a mówimy o zwykłych domach - komentuje Izabela Dąbrowska-Antoniak, koordynator do spraw negocjacji przy prezesie Urzędu Regulacji Energetyki.

"Mamy zwykły dom, piekarnik, lodówkę i czajnik, a dostajemy w tyłek"

"Mamy zwykły dom, piekarnik, lodówkę i czajnik, a dostajemy w tyłek"

Źródło:
tvn24.pl

W niedzielę poznamy kandydata PiS na prezydenta. Zdaniem politologa dr Tomasza Słomki zapowiedź poparcia bezpartyjnego kandydata wskazuje na Karola Nawrockiego. - Nawrocki może wejść w swoistą legendę polityczną o swojej bezpartyjności - stwierdził. Dodał, że fakt jego małej rozpoznawalności może być z jednej strony słabością, a z drugiej atutem. - Można mu przypisać pewną nową narrację, nową historię - powiedział Słomka.

Dylemat PiS. "Negatywny elektorat jest równie problematyczny, co nierozpoznawalność"

Dylemat PiS. "Negatywny elektorat jest równie problematyczny, co nierozpoznawalność"

Źródło:
TVN24
Ziemia podnosi się tu o 2 centymetry miesięcznie. Przygotowują się na najgorsze

Ziemia podnosi się tu o 2 centymetry miesięcznie. Przygotowują się na najgorsze

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Dwie osoby mieszkały w kamienicy w Jezioranach, która w niedzielę rano stanęła w płomieniach. Jedna z nich sama wyszła z budynku. Drugą strażacy znaleźli na pogorzelisku. Nie żyje. Akcja jest trudna, ponieważ zawalił się dach, spłonęły drewniane schody i stropy.

Pożar kamienicy w Jezioranach. "Znaleźliśmy zwęglone zwłoki"

Pożar kamienicy w Jezioranach. "Znaleźliśmy zwęglone zwłoki"

Źródło:
tvn24.pl

Mężczyzna zginął, gdy drzewo uderzyło w jego samochód na drodze w hrabstwie Hampshire w Wielkiej Brytanii. To trzecia ofiara śmiertelna burzy Bert niosącej intensywne opady śniegu, ulewy i wichury - poinformowała w niedzielę BBC. Zamknięto wiele dróg, są też utrudnienia w ruchu kolejowym. W sobotę wieczorem tysiące domów były bez prądu.

Trzy osoby nie żyją, domy bez prądu po śnieżycach i wichurach

Trzy osoby nie żyją, domy bez prądu po śnieżycach i wichurach

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Centymetr kwadratowy - tyle zostało wymierającego w Polsce gatunku mchu na torfowisku na Lubelszczyźnie. Samorządowcy wciąż wydają zgody na eksploatację torfu, nieraz mimo sprzeciwów regionalnych dyrekcji ochrony środowiska, bo wartość torfowisk w kontekście zmian klimatycznych i zapobieganiu powodziom jest nie do przecenienia. W Starym Stręczynie sprawą zajmuje się już prokuratura.

Wymierający gatunek zniszczony, cenne torfowisko wyeksploatowane. Sprawę bada prokuratura

Wymierający gatunek zniszczony, cenne torfowisko wyeksploatowane. Sprawę bada prokuratura

Źródło:
tvn24.pl

890 błędów, z czego ponad 200 o charakterze krytycznym zawierała dokumentacja projektowa rozbudowy szpitala we Włocławku. W efekcie dwa nowe budynki, które miały być gotowe w 2023 roku do teraz znajdują się w stanie surowym i nie zostaną oddane do użytku wcześniej niż za trzy lata. A cała inwestycja zamiast planowanych 155 milionów będzie kosztować ponad 400 milionów złotych.

Czekają na nowy szpital, NIK zawiadamia CBA. "208 błędów krytycznych"

Czekają na nowy szpital, NIK zawiadamia CBA. "208 błędów krytycznych"

Źródło:
tvn24.pl

Szefowa sztabu generalnego kanadyjskiej armii generał Jennie Carignan skrytykowała publicznie kandydata na sekretarza obrony USA Pete'a Hegsetha, wysuniętego przez prezydenta elekta USA Donalda Trumpa. Ten jest zdania, że kobiety i mężczyźni nie powinni razem służyć w jednostkach frontowych.

"Po 39 latach służby nie mogę w to uwierzyć". Ostry komentarz pierwszej żołnierz Kanady

"Po 39 latach służby nie mogę w to uwierzyć". Ostry komentarz pierwszej żołnierz Kanady

Źródło:
PAP

Kuba mierzy się z przerwami w dostawach energii elektrycznej. Dotyczą - jak podają tamtejsze media - nawet połowy terytorium kraju. W sobotę dopłynęły tam dwa tankowce z łącznym ładunkiem 126 tysięcy ton oleju napędowego - podały niezależne kubańskie media. Choć transport pochodzi z portów w Danii i Holandii, "przypuszcza się, że ten szacowany na 81 milionów dolarów transport został opłacony z kredytu udzielonego przez Rosję" - przekazał niezależny kubański portal 14ymedio.

Pół kraju bez prądu, mieszkańcy toną w ciemnościach. Przypłynęła pomoc

Pół kraju bez prądu, mieszkańcy toną w ciemnościach. Przypłynęła pomoc

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Kanadyjski rząd federalny przeprosił za zabicie w latach 50. i 60. XX wieku ponad tysiąca inuickich psów i zapowiedział wypłacenia 45 milionów dolarów odszkodowania. Oficjalne przeprosiny przedstawił w sobotę minister ds. relacji między Koroną a rdzennymi narodami Gary Anandasangaree.

Kanada przeprasza za zabicie ponad tysiąca psów

Kanada przeprasza za zabicie ponad tysiąca psów

Źródło:
PAP

W tym roku wartość fińskiego wywozu aluminium do Rosji zwiększyła się dwukrotnie, w porównaniu z 2023 rokiem. Za wzrost odpowiada rodzinna firma z Turku, światowy producent kolców do zimowych opon. Jej współwłaścicielem jest żona ministra edukacji – poinformował w sobotę fiński nadawca Yle.

Światowy producent kolców do zimowych opon robi interesy z Rosją

Światowy producent kolców do zimowych opon robi interesy z Rosją

Źródło:
PAP

W Kazachstanie pojawiły się plany, by cyrylicę zamienić na alfabet łaciński. - Pod rządami sowieckiego reżimu narzucono nam rosyjski alfabet i zakazano zmieniać choćby jedną literę, chociaż połowa z tych liter w ogóle nie pasuje do języka kazachskiego - tłumaczy profesor Jerden Każybek. Problem w tym, że językoznawcy nie mogą dojść do porozumienia i wypracować jednej, kanonicznej wersji nowego alfabetu, w której litery odpowiadałyby dźwiękom tamtejszego języka.

Naród bez własnego alfabetu chce odczarować "język przeszłości"

Naród bez własnego alfabetu chce odczarować "język przeszłości"

Źródło:
PAP

W niedzielę na drogach będzie ślisko. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed gołoledzią i oblodzeniem w różnych częściach kraju. Na terenie kilku województw może również niebezpiecznie silnie wiać.

Ostrzeżenia w ośmiu województwach

Ostrzeżenia w ośmiu województwach

Źródło:
IMGW
"Tu jest taka rurka, a tu dziurka". Marek Raczkowski chciał sprzedać nerkę, by ratować pęcherz

"Tu jest taka rurka, a tu dziurka". Marek Raczkowski chciał sprzedać nerkę, by ratować pęcherz

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W niedzielę po południu odbędzie się konwencja PiS z udziałem prezesa Jarosława Kaczyńskiego. Według zapowiedzi, partia ma ogłosić decyzję dotyczącą poparcia bezpartyjnego kandydata na prezydenta. Według nieoficjalnych informacji będzie to szef IPN Karol Nawrocki.

PiS poprze "bezpartyjnego kandydata". Dziś konwencja i wystąpienie Kaczyńskiego

PiS poprze "bezpartyjnego kandydata". Dziś konwencja i wystąpienie Kaczyńskiego

Źródło:
PAP

Łącząc ich najlepsze cechy, byliby pewnie idealnym kandydatem prezesa PiS w najbliższych wyborach prezydenckich. Zaufanie i lojalność, prezencja, młodość i świeżość, doświadczenie w politycznej walce, siła... - To są cztery dobre kandydatury - oceniał w czwartek w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 Jacek Sasin. Ale... - Musimy wybrać jedną - dodał. Ten wybór zostanie zaprezentowany w niedzielę.

Cztery asy prezesa PiS. Kogo wystawi w wyborach

Cztery asy prezesa PiS. Kogo wystawi w wyborach

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Świeżość jest zawsze atutem w kampaniach i na to też może liczyć kandydat Prawa i Sprawiedliwości - powiedziała w "Faktach po Faktach" politolożka dr Anna Materska-Sosnowska. PiS ma ogłosić kandydata w niedzielę, ale pojawiają się już głosy, że może nim być prezes IPN Karol Nawrocki. Politolog dr hab. Sławomir Sowiński wskazywał, że niedocenienie wartości małej rozpoznawalności Nawrockiego, "to jest pierwszy krok, którego powinien dzisiaj wystrzegać się sztab Rafała Trzaskowskiego".

"Pierwszy krok, którego powinien wystrzegać się sztab Rafała Trzaskowskiego"

"Pierwszy krok, którego powinien wystrzegać się sztab Rafała Trzaskowskiego"

Źródło:
TVN24

W sobotę przy ulicy Inżynierskiej na warszawskiej Pradze Północ podczas interwencji wobec mężczyzny z maczetą został postrzelony policjant. Ranny mężczyzna zmarł w szpitalu. Jak podała Komenda Stołeczna Policji, broni użył jeden z interweniujących funkcjonariuszy.

Przyjechali do mężczyzny z maczetą. Zmarł postrzelony policjant

Przyjechali do mężczyzny z maczetą. Zmarł postrzelony policjant

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Warszawy poszukują 9-letniej Zosi i jej 31-letniej mamy. Dziewczynkę ostatni raz widziano w mieszkaniu przy ulicy Maltańskiej w Warszawie. Ojciec ostatni kontakt z dzieckiem miał 10 listopada.

Zaginięcie 9-latki i jej mamy. Policja prosi o pomoc

Zaginięcie 9-latki i jej mamy. Policja prosi o pomoc

Źródło:
tvn24.pl

Burmistrz Kłodzka przeprasza za zachowanie strażników miejskich. W sieci pojawiły się nagrania, które oburzyły mieszkańców. Widać i słychać obrażanie, upokarzanie - tamtejsza straż już dawno chciała odzyskać swoje dobre imię. Jakoś jej nie wychodzi.

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Źródło:
Fakty TVN

Jeden z gości ogrodu zoologicznego w Kurytybie na południu Brazylii wskoczył do stawu z hipopotamami, a następnie przedostał się do miejsca, w którym przebywały małpy - poinformowały lokalne media. Strażnikom zoo udało się schwytać mężczyznę, po czym przekazali go służbom.

Mężczyzna wskoczył do stawu z hipopotamami

Mężczyzna wskoczył do stawu z hipopotamami

Źródło:
PAP

Kolumna króla Zygmunta III Wazy stanęła przed Zamkiem Królewskim w Warszawie 24 listopada 1644 roku. Jest jednym z najbardziej rozpoznawanych symboli stolicy.

Zygmunt patrzył w inną stronę. Burzliwe losy kolumny na  placu Zamkowym. Pomnik stanął 380 lat temu

Zygmunt patrzył w inną stronę. Burzliwe losy kolumny na placu Zamkowym. Pomnik stanął 380 lat temu

Źródło:
PAP

W stołecznym Muzeum Farmacji można oglądać wystawę "Ziółka, drzewka, y chróściki". Prace współczesnej artystki Agnieszki Brzeżańskiej zostały wkomponowane w obiekty wystawy stałej przybliżającej historię leków oraz aptekarstwa.

Aptekarskie utensylia, zapach bylicy i prace współczesnej artystki. "Ziółka, drzewka, y chróściki" w Muzeum Farmacji

Aptekarskie utensylia, zapach bylicy i prace współczesnej artystki. "Ziółka, drzewka, y chróściki" w Muzeum Farmacji

Źródło:
tvnwarszawa.pl

"Unia chce zakazać napraw samochodów starszych niż 15 lat" - taki przekaz pojawił się w sieci i wywołał oburzenie części internautów. Informacje mają pochodzić z unijnego rozporządzenia dotyczącego samochodów, które zostały wycofane z użytku. To jest fałszywa informacja. Komisja Europejska dementuje.

"To koniec naprawiania samochodów. Unia wprowadza zakaz"? Wrócił fake news

"To koniec naprawiania samochodów. Unia wprowadza zakaz"? Wrócił fake news

Źródło:
Konkret24
Zagadka wyjaśniona po 24 latach. Już wiemy, kto zmarł pod Matragoną

Zagadka wyjaśniona po 24 latach. Już wiemy, kto zmarł pod Matragoną

Źródło:
tvn24.pl
Premium
Odkąd pamięta, towarzyszyła mu presja. "Bo tak skoczył, gdy miał 10 lat", "bo następca Małysza"

Odkąd pamięta, towarzyszyła mu presja. "Bo tak skoczył, gdy miał 10 lat", "bo następca Małysza"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o najważniejszych wydarzeniach ze świata filmu i muzyki. W programie między innymi o długo wyczekiwanej premierze filmu "Gladiator 2" Ridley'a Scotta, nowym gospodarzu Oscarów oraz przyszłorocznym line up'ie festiwalu Open'er.

Powrót "Gladiatora", nowy gospodarz Oscarów i line up festiwalu Open'er. Co w świecie filmu i muzyki?

Powrót "Gladiatora", nowy gospodarz Oscarów i line up festiwalu Open'er. Co w świecie filmu i muzyki?

Źródło:
tvn24.pl