Czy Polacy lubią swoją historię? "Arena Idei" już w niedzielę

TVN24

tvn24"Czy Polacy lubią swoją historię?". "Arena Idei" w TVN24

"Czy Polacy lubią swoją historię?" - na to pytanie spróbują odpowiedzieć goście "Areny Idei" na debacie zorganizowanej w bibliotece Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku. Wydarzenie będzie transmitowane w TVN24 - w najbliższą niedzielę o godzinie 19.20.

Społecznie ważny temat, drobiazgowe pytania audytorium oraz reguły dyskusji - oto przepis na "Arenę Idei" - cyklu debat TVN24, które organizowane są w unikalnej scenografii: bibliotece Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku.

W kolejnej debacie w ramach "Areny Idei", w najbliższą niedzielę 23 września, goście zastanowią się, "Czy Polacy lubią swoją historię". Dyskusję poprowadzi dziennikarka "Faktów" TVN i TVN24 Katarzyna Kolenda-Zaleska.

Czy Polacy są dumni ze swej historii? Czy ją znają, rozumieją, akceptują? Z czego są dumni przede wszystkim? Czy duma narodowa oświetla czy oślepia prawdę historyczną? Czy Polacy uczą się na błędach? Dlaczego martyrologia ma taką siłę w budowaniu wspólnoty narodowej? Kto i kiedy manipulował historią? Dlaczego historia najnowsza tak głęboko dzieli Polaków? - to niektóre pytania, jakie padną w trakcie debaty.

Goście dyskusji

W dyskusji wezmą udział: Marek Lasota (historyk, samorządowiec, dyrektor Muzeum Armii Krajowej w Krakowie), Robert Makłowicz (dziennikarz, znawca historii i kultury kulinarnej
), Andrzej Saramonowicz (reżyser, pisarz, publicysta), ks. Alfred Wierzbicki (teolog, etyk, publicysta, KUL).

Program zostanie podzielony na trzy segmenty: Prezentacje, Polemiki i Konkluzje.

Różne tradycje debaty w jednym miejscu

Grecy traktowali publiczny spór jako szczyt
 działania obywatelskiego, oksfordczycy zaś za kluczowy element polemiki uznają do dziś symboliczny podział audytorium na antagonistów i protagonistów.

"Arena Idei" adaptuje te wielkie tradycje i opiera się na przekonaniu, że debata jest jednym z najważniejszych źródeł wiedzy i tworzywem opinii.

Pluralizm stanowisk - czyli żywioł debaty - uznano za bezcenne narzędzie do ujawniania społecznych
 sprzeczności, częstokroć anulowanych w imię stereotypowo rozumianej zgody społecznej lub odwrotnie, manipulacyjnie i propagandowo podsycanych przed ideologów. "Arena Idei" została wyposażona w reguły wystąpień gości i audytorium.

Autor: tmw / Źródło: tvn24.pl