Policja kieruje wniosek w sprawie pociągnięcia do odpowiedzialności prawnej posła Sterczewskiego

Autor:
FC/
tam
Źródło:
PAP, Gazeta Wyborcza, tvn24.pl
Rzecznik wielkopolskiej policji o incydencie z udziałem posła Franciszka Sterczewskiego (29.06.2022)
Rzecznik wielkopolskiej policji o incydencie z udziałem posła Franciszka Sterczewskiego (29.06.2022)TVN24
wideo 2/4
TVN24Rzecznik wielkopolskiej policji o incydencie z udziałem posła Franciszka Sterczewskiego

Wielkopolska policja skierowała do Komendy Głównej Policji wniosek o udzielenie pomocy prawnej w zakresie uzyskania zezwolenia na pociągnięcie do odpowiedzialności prawnej posła Franciszka Sterczewskiego. - Taka jest procedura - tłumaczy mł. insp. Andrzej Borowiak, rzecznik prasowy wielkopolskiej policji. Chodzi o jazdę rowerem po użyciu alkoholu.

W nocy z 27 na 28 czerwca parlamentarzysta został zatrzymany do kontroli na ulicy Głogowskiej w Poznaniu, gdy jechał rowerem. Jak słychać na nagraniu z policyjnej kamerki, podstawą do zatrzymania był stan techniczny roweru, którym poseł się poruszał. Na wideo widać przebieg zdarzenia, w tym odmowę poddania się badaniu alkomatem, wyciągnięcie legitymacji poselskiej i próbę nakłonienia policjantów do zaniechania interwencji. Policjanci na nagraniu mówią między innymi o "bardzo silnej woni alkoholu". Poseł odmówił poddania się badaniu alkomatem.

Interwencja policji wobec posła Franciszka Sterczewskiego [całe nagranie]
Interwencja policji wobec posła Franciszka Sterczewskiego [całe nagranie]Policja

Po zdarzeniu Sterczewski przeprosił za swoje zachowanie. "Szanowni Państwo, chciałbym wszystkich bardzo przeprosić za moje wczorajsze zachowanie. Taka sytuacja nie powinna mieć miejsca i nigdy się już nie powtórzy. W ramach zadośćuczynienia wpłacę 5000 zł na rzecz Fundacji Pomocy Ofiarom Wypadków Drogowych Amber" - napisał, nie podając szczegółów zdarzenia.

Czytaj też: Policja po interwencji wobec posła na rowerze: zostanie wszczęte postępowanie o wykroczenie

W kolejnym wpisie poseł KO poinformował, że wysłał "zgłoszenie do Komendy Policji w Poznaniu z wnioskiem o wyjaśnienie sytuacji, dobrowolne uchylenie immunitetu i pociągnięcie do odpowiedzialności". Po czym ponownie przeprosił.

Najpierw do KGP, później do marszałka Sejmu

Teraz "Gazeta Wyborcza" informuje o skierowaniu wniosku do Komendy Głównej Policji w sprawie posła Franciszka Sterczewskiego.

Potwierdza to rzecznik wielkopolskiej policji mł. insp. Andrzej Borowiak. I tłumaczy, że zgodnie z przepisami wniosek w zakresie uzyskania zezwolenia na pociągnięcie do odpowiedzialności prawnej do marszałka Sejmu może złożyć tylko Komendant Główny Policji. - Wystąpiliśmy z wnioskiem o pomoc prawną do Komendy Głównej Policji - taka jest procedura, że komenda główna kieruje wniosek o "zgodę na pociągnięcie do odpowiedzialności" do marszałka Sejmu. Zarzuty są niezmienne: jazda rowerem bez oświetlenia, jazda środkiem jezdni, niewykonywanie poleceń policjantów i jazda po użyciu alkoholu - wymienia.

Jak wyjaśnia, choć nie przeprowadzono badania alkomatem ani badania krwi, to postępowanie wyjaśniające pozwoliło na postawienie zarzutu jazdy po użyciu alkoholu. Jazda rowerem po użyciu alkoholu (0,2-0,5 promila) to wykroczenie. Grozi za nią mandat w wysokości tysiąca złotych.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:FC/ tam

Źródło: PAP, Gazeta Wyborcza, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Policja

Pozostałe wiadomości