Poznań

Burmistrz Kostrzyna nad Odrą już zadecydował, co z Przystankiem Woodstock 2017

Poznań

Praca na polu festiwalowym wre
Praca na polu festiwalowym wreTVN 24
wideo 2/22

To już pewne. 23 Przystanek Woodstock zagra. Burmistrz Kostrzyna nad Odrą wydał pozytywną decyzję, co oznacza, że ekipa Jurka Owsiaka posiada wszystkie niezbędne pozwolenia do jego organizacji. - Nie mogłem wydać innej opinii - mówi tvn24.pl burmistrz Andrzej Kunt.

Tegoroczne zamieszanie wokół festiwalu bardzo długo trzymało w niepewności wszystkich zainteresowanych. Zaczęło się na początku czerwca od słów ministra Mariusza Błaszczaka, że w zawiązku z zagrożeniem terrorystycznym, festiwal będzie miał charakter imprezy masowej o podwyższonym ryzyku.

To wtedy padły pierwsze opinie, że minister spraw wewnętrznych chce upolitycznić Woodstock, bo zarówno sam festiwal, ale w dużej mierze też osoba organizatora, są dla niego niewygodne. Błaszczak wprost przyznawał, że Jurek Owsiak "bardzo wyraźnie związany jest z totalną opozycją". CZYTAJ WIĘCEJ

Kiedy minister mówił o zagrożeniu i "druzgocącej opinii policji dla organizatora, szef WOŚP zapewniał w mediach, że organizacja Woodstocku jest doskonała, a standardy bezpieczeństwa najwyższe. Podkreślał, że zawsze świetnie mu się pracowało i z policją, i ze strażą pożarną.

Jurek Owsiak do szefa MSWiA: proszę nie upolityczniać Przystanku Woodstock

Burmistrz zarządził

Ostatnie słowo i tak miało należeć do burmistrza Kostrzyna nad Odrą, miasta-gospodarza. Andrzej Kunt wraz z powołaną do tego grupą urzędników, musiał zapoznać się ze wszystkimi opiniami, dostarczonymi przez WOŚP (m.in. z policyjną). Ustawowo miał czas do wydania decyzji na organizację imprezy do wtorku 25 lipca. Wykorzystał ten czas do końca.

Jeszcze rano Kunt konsultował ostatnie szczegóły z prawnikiem. W końcu po południu złożył swój podpis na decyzji, która rozwiewa wszelkie wątpliwości co do organizacji festiwalu.

- Po analizie wniosku od fundacji WOŚP wydałem zezwolenie na zorganizowanie festiwalu. Nie mogłem wydać innej opinii, ponieważ organizator złożył wszystkie wymagane dokumenty w terminie. Nie widziałem podstaw prawnych, aby odmówić organizacji imprezy - komentuje burmistrz Kostrzyna nad Odrą.

i postawił warunki

Kunt postawił jednak warunki. Zwrócił uwagę na to, że deklarowana przez WOŚP liczba uczestników pod małą i dużą sceną była zaniżana, dlatego w jego decyzji podwyższono te liczby, przez co organizator będzie musiał zapewnić odpowiednio więcej ochroniarzy. Burmistrz zobowiązał fundację również do spełnienia wszystkich pozostałych warunków zapisanych w ustawie o imprezach masowych.

WOŚP oficjalnie jeszcze nie wie

Poprosiliśmy o komentarz organizatorów. Jak powiedział nam Krzysztof Dobies, rzecznik WOŚP, do fundacji nie wpłynęło jeszcze oficjalne stanowisko burmistrza, więc proszą o telefon w późniejszym terminie.

Bez niemieckich strażaków

Jedną z bardziej zaskakujących decyzji przed Woodstockiem w tym kontekście była decyzja MSW i podległej mu straży pożarnej o rezygnacji z pomocy niemieckiej strażaków i Technisches Hilfswerk (THW) - federalnej służby powołanej do szeroko pojętej pomocy technicznej. Ministerstwo ustami gorzowskiej straży tłumaczyło swoją decyzję względami bezpieczeństwa.

CZYTAJ WIĘCEJ O SPRAWIE NIEMIECKICH STRAŻAKÓW

- Zmienia się koncepcja zabezpieczenia festiwalu. Biorąc pod uwagę zagrożenie terrorystyczne, które istnieje w Europie, staramy się ograniczyć ludzi spoza państwowej straży pożarnej. W związku z tym ograniczyliśmy udział jednostek OSP, jak również kolegów z Niemiec - tłumaczył w rozmowie z portalem tvn24.pl Dariusz Szymura, rzecznik lubuskiej straży pożarnej.

Polska straż pożarna rezygnuje z pomocy niemieckich kolegów
Polska straż pożarna rezygnuje z pomocy niemieckich kolegówTVN24 Poznań

Owsiak nie krył zdziwienia tą decyzją. W liście do strony niemieckiej podziękował za dotychczasową współpracę, ale jednocześnie zaproponował im przyłączenie się do pokojowego patrolu.

Kostrzyn czeka na festiwal

W Kostrzynie nad Odrą czuć już Woodstock. Do miasta zjeżdżają kolejni festiwalowicze, by zająć najlepsze miejsca na polu namiotowym. Buduje się miasteczko festiwalowe, no i przede wszystkim najważniejsze w tym wszystkim - sceny.

Start festiwalu w tym roku zaplanowano na 3 sierpnia. Potrwać ma do 5 sierpnia. Przystanek Woodstock zabezpieczać będzie około 1500 policjantów, ponad 200 strażaków, a także dziesiątki ratowników medycznych. Tradycyjnie będą ich wspierać wolontariusze z tzw. pokojowego patrolu.

Jak zwykle Przystanek Woodstock jest podziękowaniem dla wolontariuszy za ich pracę podczas finałów Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Organizowany od 1995 roku festiwal odbywa się dzięki pieniądzom z datków i od sponsorów, jest bezpłatny dla uczestników. Od 2004 roku miastem gospodarzem jest Kostrzyn nad Odrą. Rokrocznie bawi się na nim kilkaset tysięcy ludzi.

Orkiestra w tym roku pobiła rekord. Zebrano ponad 105 milionów złotych.

Autor: ib/i / Źródło: TVN24 Poznań

Źródło zdjęcia głównego: woodstockfestival.pl | Łukasz Widziszowski

Pozostałe wiadomości