Poznań

Poznań

Przetarg na wywóz śmieci rozstrzygnięty tylko w połowie

Przetarg na odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych w części Poznania i okolicznych gmin został rozstrzygnięty, ale tylko częściowo. Związek Międzygminny Gospodarka Odpadami Aglomeracji Poznańskiej (ZM GOAP) wyłonił zwycięzców w 12 z 22 sektorów.

Poznańscy archeolodzy ocalili zabytek sprzed 4500 lat

Pracujący w Gunduk w Iraku poznańscy archeolodzy odnaleźli fragmenty reliefu, pochodzącego z połowy III tysiąclecia p.n.e. Pozostałości zniszczonego w latach 90. zabytku trafią teraz do muzeum w Dohuk w Kurdystanie.

Traszki, kumaki i rzekotki. Poznań tworzy mapę płazów.

Traszka grzebieniasta, kumak nizinny czy rzekotka drzewna. W Poznaniu żyją chronione i rzadkie w skali europejskiej gatunki płazów. Ekolodzy chcą je ratować, dlatego szykują specjalną mapę, która ma pomóc urzędnikom przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych.

"Ocena Adama Bieleckiego jest zbyt drastyczna". Kierownik wyprawy na Broad Peak o raporcie

- Tu nie ma procedur, tu wszystko dzieje się w realu. To jest atak szczytowy, to są sytuacje kompletnie nieprzewidywalne i trudno jest wcześniej założyć jakąś taktykę - mówił w TVN24 Krzysztof Wielicki, oceniając raport Polskiego Związku Alpinizmu ws. wyprawy na Broad Peak. Kierownik ekspedycji zaznaczył, że w dokumencie nie powinna się znaleźć ocena moralna Adama Bieleckiego.

"Przebieg akcji daleki od poprawnego". Przeczytaj cały raport po Broad Peak

Błędy podczas ataku na szczyt, brak taktyki wejścia, utrata kontaktu i rozdzielenie członków wyprawy - takie wnioski płyną z raportu zespołu, który zakończył badanie okoliczności tragicznej wyprawy na Broad Peak. W dokumencie negatywnie oceniono też postawę Adama Bieleckiego oraz sformułowano zalecenia, które należy wdrożyć, aby poprawić bezpieczeństwo podobnych wypraw w przyszłości. Cały raport opublikował w środę rano na swojej stronie internetowej Polski Związek Alpinizmu.

Pustelnik: Bielecki powinien być z nimi do końca, złamał zasady etyki

- Bielecki to był najsilniejszy członek tego zespołu, powinien być z nimi od początku do końca. Mieli ogromną szansę wyjścia z tego w znacznie lepszy sposób, gdyby trzymali się razem. To jest podstawa alpinizmu - powiedział Piotr Pustelnik, współautor raportu Polskiego Związku Alpinizmu. Adam Bielecki po publikacji powiedział, że zastanawiał się, czy nie powinien zostać na tej górze - "byłbym wtedy bohaterem".

20 projektów, 10 mln zł i 2 tygodnie na głosowanie

Łączna kwota potrzebna na realizację wszystkich 20 projektów budżetu obywatelskiego to niemal 46 mln zł. Miasto przeznaczyło na ten cel 10 mln. Teraz na finałową 20. przez prawie dwa tygodnie będą mogli głosować mieszkańcy Poznania.

Pierwsze samochody na obwodnicy Rawicza

- Pierwsi kierowcy przejechali w poniedziałek obwodnicą Rawicza, która jest częścią drogi krajowej nr 36 łączącej Lubin (Dolnośląskie) z Krotoszynem (Wielkopolskie) - poinformowała rzecznik poznańskiego oddziału GDDKiA Alina Cieślak.

Pas naprawiony, F-16 już w powietrzu

Wojskowe samoloty F-16 mogą startować z lotniska w podpoznańskich Krzesinach (woj. wielkopolskie) - podała rano rzecznik 2. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego w Poznaniu. Pierwsze maszyny wzbiły się w powietrze o 16:40.

Biskupin zaprasza odkrywców. Wykopaliska dla każdego

Archeolog to zawód czy przygoda? - odpowiedzi na to pytanie można szukać podczas 19. Festynu Archeologicznego w Biskupinie. Do 22 września zwiedzający próbują swoich sił w wykopaliskach i badaniach archeologicznych. Szczęśliwcy mogą spotkać nawet Indianę Jonesa.

Uszkodzony pas lotniska na Krzesinach. F-16 uziemione

Ukruszony beton na płycie lotniska uniemożliwił start samolotów na poznańskich Krzesinach. - Płyta jest już naprawiona, w poniedziałek loty będą odbywały się normalnie - informuje por. Krzysztof Nanoś z 31 Bazy Lotnictwa taktycznego Poznań – Krzesiny.

Piła chwali się inwestycją. "Ta nazwa to reklama, ale dobra"

W Pile zakończono ostatnie prace na nowej arterii miasta - ulicy Fritsa Philipsa. Nazwa nie jest przypadkowa - w mieście jednym z największych pracodawców jest firma Philips, a Frits to jej były dyrektor. - To bardzo trafiony pomysł - mówi poznański radny Michał Grześ, który w stolicy Wielkopolski chciał sprzedawać nazwy ulic.