Poznań

Poznań

O krok od tragedii w Zielonej Górze. Bezmyślny kierowca na pasach

Brawurą i brakiem odpowiedzialności wykazał się kierujący oplem omega, który wyprzedzał na skrzyżowaniu, nie ustępując pierwszeństwa pieszemu oraz autobusowi. Kamera znajdująca się w pojeździe MZK zarejestrowała całe zdarzenie. Na nagraniu widać, że mało brakowało, a doszłoby do poważnego wypadku.

700 ton piasku nad Wartą. Poznań ma miejską plażę

W samo południe wystartowała w Poznaniu Plaża Miejska. Między mostami Rocha i Chrobrego przy KonternerArt można grać w badmintona, frisbee czy siatkówkę plażową. Są leżaki i hamaki, a przed słońcem chronią parasole. Coraz więcej osób gorące dni spędza też na poznańskich kąpieliskach.

Pijany wiózł dwuletniego syna na skuterze

Prawie dwa promile alkoholu miał w organizmie 25-letni mężczyzna przewożący swojego dwuletniego syna na skuterze. Policjanci zatrzymali kierowcę po tym, jak ten jadąc wywrócił się na jezdni. Grożą mu 2 lata więzienia.

17 kg marihuany przewoził w autobusie z Hiszpanii

Prawie 17 kg marihuany przechwycili lubuscy celnicy w jednym z kontrolowanych autokarów. Narkotyki znajdowały się w dwóch torbach podróżnych należących do 35-latka. Mężczyzna trafił do aresztu. Grozi mu co najmniej 10 lat więzienia.

Poznań będzie miał park im. Tadeusza Mazowieckiego

Na wtorkowej sesji rady miasta, poznańscy radni zadecydowali, że park u zbiegu ulic Strzeleckiej i Królowej Jadwigi będzie nosił imię pierwszego premiera wolnej Polski Tadeusza Mazowieckiego. Nie wszyscy jednak byli zgodni.

Poznań nie chce brzydkich pomników i zmienia zasady budowy

Mało udane i krytykowane projekty pomników Ignacego Paderewskiego, Przemysła II i Pomnika Wdzięczności mimo że ostatecznie nie zostały zrealizowane, wzbudziły spore poruszenie wśród poznaniaków. Negatywne opinie mieszkańców, społeczników i radnych spowodowały, że ci ostatni zmienili zasady stawiania nowych pomników w mieście. Teraz o ich wyglądzie i lokalizacji zadecyduje otwarty konkurs, debata publiczna oraz zespół ekspertów.

Jan Paweł II jak Batman. Bo wolą szwagra niż artystę?

Odsłonięty w niedzielę we Wronkach pomnik św. Jana Pawła II budzi kontrowersje i skojarzenia. Rzeźba, która miała przedstawiać idącego pod wiatr papieża, niektórym bardziej przypomina Batmana. - Szkoda papieża - mówił we "Wstajesz i wiesz" w TVN24 Andrzej Mleczko, rysownik i satyryk.

Beczki, korkociągi i pętle - wirtuozi akrobacji nad ostrowskim niebem

Nie bez przeszkód odbył się w miniony weekend Festyn Lotniczy Ostrów 2014 na lotnisku w Michałkowie. Przez niesprzyjające warunki pogodowe sobotnie starty pilotów były opóźniane lub odwoływane. W niedzielę pogoda była już lepsza i amatorzy podniebnych akrobacji mogli podziwiać niesamowite wyczyny pilotów z Polski, Litwy, czy Holandii.

Rowery retro zjechały na Strzeszynek

Kolarzówki, holenderki, turystyki - wiele rodzajów rowerów można było podziwiać w niedzielę na poznańskim Strzeszynku w ramach Retroweriady. Zlot miłośników zabytkowych jednośladów ściąga gości z z całej Polski. Właściciela starych bicykli założyli nawet stroje z epoki.

Migał piosenki sławnych wykonawców. Pierwszy taki koncert w Europie

W piątek w poznańskiej Wyższej Szkole Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa odbył się pierwszy w Europie koncert w języku migowym. Głównym bohaterem tego wyjątkowego wydarzenia był Stephen Torrence, wykonawca piosenek w amerykańskim języku migowym (ASL), który zasłynął w światowej społeczności internautów filmami, na których miga piosenki słynnych wykonawców.

Abp Polak nowym prymasem Polski

49-letni sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski Wojciech Polak został mianowany przez papieża Franciszka nowym arcybiskupem gnieźnieńskim i prymasem Polski. Abp Polak jest najmłodszym prymasem w Europie.

Lechia pozbawiła Lecha marzeń o tytule?

Lechia pokonała 2:1 Lecha, a dwie bramki zdobył Zaur Sadajew. Jeśli Legia wygra w niedzielę z Górnikiem, to Kolejorz będzie do niej tracił osiem punktów, na trzy kolejki przed końcem kwestia mistrzostwa Polski będzie już więc de facto rozstrzygnięta.

"Fakty" szukały pereł wśród poznańskich studentów

– W takim zawodzie jak dziennikarstwo nie ma nic gorszego niż stan pewnego znudzenia – mówił Kamil Durczok, który spotkał się ze studentami w ramach programu TVN Poławiacze Pereł. Redaktor naczelny "Faktów" przyjechał do Poznania szukać kreatywnych młodych ludzi, którzy chcieliby dołączyć do redakcyjnego zespołu.

Wyjęli księdzu serce. "Sekcja przeprowadzona z poszanowaniem zmarłego"

- Wypełniliśmy wolę zmarłego. Sekcja została przeprowadzona z poszanowaniem zmarłego - mówi tvn24.pl szefowa świdnickiego szpitala. To w tej placówce przeprowadzono autopsję ks. prałata Sylwestra Zawadzkiego, którego serce pochowane zostało, zamiast na cmentarzu, w krypcie u stóp figury Chrystusa w Świebodzinie. Sanepid nie ma wątpliwości: to niezgodne z prawem. Okoliczności pochówku duchownego badają policja i prokuratura.

Pijany przyjechał na komisariat zgłosić kradzież

24-letni mieszkaniec Żerkowa (woj. wielkopolskie) postanowił złożyć zawiadomienie o kradzieży telefonu. Do komendy przyjechał samochodem, który zaparkował przed samym wejściem do budynku. Jak się okazało, miał w organizmie 1,7 promila alkoholu.

Remontują czołg-bunkier. "Jest w opłakanym stanie"

W Poznaniu remontowany jest niemiecki czołg z 1940 roku. Dzieki wysiłkom poznańskich specjalistów ma odzyskać dawny wygląd i pełną sprawność. - W tej chwili jest to praktycznie pusta skorupa - przyznaje Wojciech Tomczak z Wojskowych Zakładów Motoryzacyjnych.

Ks. Lemański przyjedzie na Przystanek Woodstock

Były proboszcz zamkniętego kościoła w Jasienicy, ksiądz Wojciech Lemański będzie gościem Akademii Sztuk Przepięknych podczas 20. Przystanku Woodstock. Oprócz niego pojawią się tam m.in. Bogusław Linda, Agnieszka Holland i Magdalena Środa. Festiwal odbędzie się na przełomie lipca i sierpnia w Kostrzynie nad Odrą (woj. lubuskie).

Serce księdza pod figurą Jezusa w Świebodzinie. "Sprawę przekażemy policji"

W piątek w krypcie przy figurze Chrystusa Króla Wszechświata w Świebodzinie pochowano serce ks. prałata Sylwestra Zawadzkiego, pomysłodawcy i budowniczego pomnika. W ten sposób spełniono wolę zmarłego przed miesiącem kapłana. Jednak, jak podaje "Gazeta Świebodzińska", pochówek odbył się wbrew prawu i bez zgody sanepidu.