Pomorze

Maraton Solidarności w Gdańsku. Pierwszy Kenijczyk

Pomorze


Przez główne arterie Trójmiasta przebiegło 658 zawodniczek i zawodników z Polski, a także z innych krajów. Bieg wygrał Kenijczyk, Martin Musembi Musila.

Maratończycy wystartowali w Gdyni, przebiegli przez Sopot do gdańskiego Śródmieścia i skierowali się przez Przeróbkę do Westerplatte i z powrotem do centrum Gdańska. Pierwszy do mety dobiegł Kenijczyk Martin Musembi Musila. Dystans blisko 42 kilometrów przebiegł w czasie 2:21:59 sekund.Na czwartej pozycji bieg ukończył najlepszy z Polaków - Krzysztof Bartkiewicz, który przez 56 minut przewodził stawce 658 zawodniczek i zawodników z 16 państw. To nowy rekord frekwencji.

Kobieta na 25-tej pozycji w kategori Open

Najlepsza z pań metę osiągnęła na 25. miejscu w klasyfikacji open. Halina Karnacewicz z Grodna jest już jedenastą Białorusinką, która wygrała Energa Maraton Solidarności. Reprezentantki tego państwa wróciły na tron w naszej imprezie po sześciu latach przerwy.

Protest feministek

Podczas maratonu zaplanowano happening feministek z Partii Kobiet, które uważają, że maraton dyskryminuje panie. Te startują w jednej kategorii open razem z mężczyznami i nie mają szans by wygrać bieg, a tym samym zdobyć najwyższe nagrody pieniężne. Organizatorzy twierdzą jednak, że to panowie są poszkodowani, bo właśnie sześć pierwszych pań na mecie może liczyć na bonusy. Elżbieta Jachlewska z Trójmiejskiej Akcji Kobiecej twierdzi, że stawki dla pań są i tak o wiele niższe, niż dla panów. Feministki uhonorują na mecie biegaczki różami.

Trasa maratonu

Zawodnicy wyruszyli o godz. 10.00 z Gdyni od ul. Piłsudskiego przez ul. Świętojańską, Armii Krajowej, Władysława IV, Aleją Zwycięstwa docierając do Sopotu do Alei Niepodległości. Dalej przez Sopot Aleją Niepodległości dotarli do Alei Grunwaldzkiej w Gdańsku, biegnąc potem Aleją Zwycięstwa w Gdańsku do centrum gdzie skierowali się ulicą Rajską, Pańską, Węglarską, Ogarną, Chmielną, Stągiewną, przez Długie Ogrody, Siennicką przez Most Siennicki, Lenartowicza do Trasy Sucharskiego i do Westerplatte. Z Westerplatte wrócili tą samą trasą aż do Długiego Targu w centrum.

Tutaj zobacz mapę utrudnień.

Autor: ws//ec/aja/k / Źródło: TVN24 Pomorze

Pozostałe wiadomości