Pomorze

Pomorze

34-kilometrowy piaszczysty wał w kształcie kosy oraz wielka wydma o długości ok. 90 km, które stworzył piasek przemieszczający się pod wpływem fal i wiatrów - to Półwysep Helski i Mierzeja Wiślana. Serwis The World Geography umieścił je właśnie w czołówce swojej listy 15. najbardziej zdumiewających półwyspów na Ziemi.

10-latek przeszedł w sobotę cztery kilometry po plaży szukając swoich rodziców. Pokonał drogę z Gdańska do Sopotu. – W tym roku szczególnie często zgłaszane są zaginięcia dzieci – przyznają ratownicy.

Przewodniczący RP Janusz Palikot zaapelował w niedzielę w liście otwartym do działaczy Platformy Obywatelskiej o przystąpienie do jego partii lub współtworzonej przez niego formacji Europa Plus. Zdaniem polityka, inicjatywa ta może być prawdziwą alternatywą dla PiS.

W sobotę rano we wsi Gołębiewo Średnie koło Pruszcza Gdańaskiego (woj. pomorskie) zawaliła się ściana wielorodzinnego „bliźniaka”. Przygniotła pracującego przy budynku mężczyznę. Poszkodowany został przetransportowany śmigłowcem do szpitala.

Przez tydzień gdyński dworzec zamienia się w teatr. Każdego wieczoru publiczność obejrzy jedno przedstawienie. – Chcemy pokazać, że sztuka jest dla wszystkich – mówi Iga Bocian, przedstawicielka organizatorów i jedna z aktorek.

Elbląska policja zatrzymała dwie osoby w sprawie sprzedaży kradzionych pojemników na śmieci. Po wprowadzeniu nowej ustawy śmieciowej kubłów brakuje i stały się one atrakcyjne dla złodziei - przyznają funkcjonariusze.

Nawet 24 godziny może potrwać usuwanie uszkodzonego wagonu i lokomotywy po zderzeniu pociągów towarowych w Tczewie. W wypadku poszkodowany został maszynista jednego ze składów. Trwa wyjaśnianie przyczyn wypadku.

Przez cały weekend kierowcy muszą omijać ulicę Jana z Kolna na odcinku od ul. Robotniczej do dawnej „Bramy nr 3” Stoczni Gdańskiej. Utrudnienia mają związek z budową ulicy Nowej Wałowej. Trasa z centrum do Nowego Portu będzie nawet kilka kilometrów dłuższa.

Paweł Janas poprowadzi drugoligowy Drutex Bytovia Bytów. Umowę podpisze w piątek, jednak już dzisiaj klub oficjalnie potwierdził nazwisko nowego szkoleniowca. Patrząc na sukcesy osiągnięte przez niego w ostatnich dwudziestu latach, ciężko znaleźć w Polsce równie utytułowanego trenera.

Mieszkańcy będą mogli przeznaczyć pieniądze na przykład na budowę placów zabaw, nowe wiaty przystankowe czy zmianę organizacji ruchu. Swoją propozycję zagospodarowania pieniędzy mieszkańcy będą mogli zgłaszać w październiku.